Sugároz a tengervíz a Fukusima-1 atomerőműnél
Japán: leállították a munkálatokat az egyes reaktorblokkban
A határértéket 1250-szeresen meghaladó radioaktív jódot mutattak ki Japánban a tengervízből több száz méterre a szökőárban megsérült fukusimai atomerőműtől - közölte szombaton az atomreaktorok biztonságát felügyelő japán szerv.
2011.03.26 16:56MTIA hét első felében végzett mérésekkor azt találták, hogy az egészségügyi határérték 126-szorosát tartalmazza a jód 131-es izotópjából az óceán vizéből vett minta. Ezután rendelték el a part menti övezetből származó halak és tenger gyümölcseinek fokozott ellenőrzését.

A reaktorbiztonsági felügyelet közölte azt is, nagy mennyiségű 137-es izotópszámú céziumot tartalmaz a japán Fukusima-1 atomerőmű 1-es reaktorblokkjában talált víz. A radioaktív anyagot a reaktor turbinájának helyt adó épület föld alatti részén összegyűlt vízből mutatták ki.
Ez a sugárzó anyag került nagy mennyiségben a levegőbe 25 éve, a csernobili atomerőmű katasztrófájakor.
Az atomerőmű üzemeltetője közölte, mielőbb megpróbálják kiszivattyúzni a sugárszennyezett vizet, hogy folytatni tudják a reaktor hűtésének helyreállítását célzó munkát.
Peking: az atomenergia biztonságos, folytatódik az erőműépítési program
Kína a szomszédos Japánban történt nukleáris baleset ellenére is biztonságosnak tartja az atomenergiát, és nem akarja sutba dobni az új atomerőművek építésére vonatkozó terveket - derült ki a pekingi kormány magas rangú illetékesének szombaton megjelent nyilatkozatából.
Tien Csia-su (Tian Jiashu), a környezetvédelmi minisztérium nukleáris biztonságért felelős igazgatója elmondta a Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao) központi pártlapnak, hogy Peking tanult az 1979-ben az egyesült államokbeli Three Mile Islandnél bekövetkezett nukleáris balesetből és az 1986-os csernobili katasztrófából.
A kínai kormány tíz napja felfüggesztette az atomerőművek építésének engedélyeztetését, és biztonsági felülvizsgálatot rendelt el a már működőknél. Ez utóbbi keretében például a Hongkongnál a tengerparton épült atomerőműnél ellenőrizték az esetleges szökőár ellen védelmet nyújtó gátakat.
Peking ugyanakkor leszögezte, hogy nem változtat atomerőmű-építési programján. Az elmúlt húsz évben hét új atomerőmű épült Kínában, ezzel 13-ra nőtt a nukleáris komplexumok száma. Eddig egyikben sem volt egyetlen nagyobb vészhelyzet sem - húzta alá a környezetvédelmi tárca illetékese.
Kína további 26 atomerőmű - összesen 53 reaktor - építését vette tervbe, ezek közül 12 már zöld jelzést kapott. Az elképzelés szerint 2020-ra a Kínában felhasznált energia hat százalékát atomerőművekben termelik meg.
Leállították a munkálatokat az egyes reaktorblokkban
A sugárzás magas szintje miatt leállították szombaton a munkát a fukusimai atomerőmű egyes reaktorblokkjában - közölte a Kyodo japán hírügynökség.
A március 11-i földrengés és az azt követő szökőár következtében súlyosan megrongálódott japán atomerőműben szombaton megpróbálták folytatni a sugárszennyezett víz kiszivattyúzását az egyes, a kettes, a hármas és a négyes reaktorblokkból. A hármas turbinacsarnokának alsó részében másfél méter magasságban áll a rendkívül radioaktív vízréteg, míg az egyes, a kettes és a négyes blokk azonos helyiségét 40 centiméter, 1 méter és 80 centiméter víz borítja. A kettes reaktor turbinacsarnokát borító vízből a cézium lassan bomló 137-es izotópját mutatták ki, a víz felszínén a sugárzás erőssége óránként 300 millisievert volt péntek este. Az, hogy cézium-137-es jutott a vízbe, arra utalhat, hogy a reaktorból nukleáris üzemanyag jutott ki. A japán Nukleáris és Ipari Biztonsági Ügynökség (NISA) azt tartja a legvalószínűbb magyarázatnak, hogy törés keletkezett a reaktorblokkot körülvevő, rozsdamentes acélból készült "dobozon" (konténment).
Fukusima egyes számú atomerőművének (Daiicsi) hat reaktora van. A március 11-i földrengés és szökőár következtében mind a hat reaktorblokkban megszűnt az áramellátás, így leálltak a hűtőrendszerek.
Ez üzemi balesetek sorához vezetett, aminek következtében radioaktív anyagok kerültek a légkörbe. Az egyes reaktort éppen negyven évvel ezelőtt, 1971. március 26-án helyezték üzembe, s most kellett volna végleg leállítani.
A felügyelő szerv azonban néhány héttel ezelőtt engedélyezte, hogy tíz évvel meghosszabbítsák üzemidejét.
Edano Jukio kormányszóvivő szombaton úgy fogalmazott, hogy a fukusimai egyes számú atomerőműben "nem romlik a helyzet", de jelenleg lehetetlen megmondani, hogy meddig tart az üzemzavar következményeinek felszámolása.
Tájékoztatása szerint történtek bizonyos előrelépések is, így például sikerült részlegesen helyreállítani az elektromosenergia-ellátást több blokk vezénylőtermében, valamint tengervíz helyett már édesvízzel hűtik az egyes és a hármas blokkot.
Kan Naoto miniszterelnök az atomerőmű-válság kezelésére különmegbízottat nevezett ki Mabucsi Szumio volt közlekedési, területfejlesztési és turisztikai miniszter személyében.
A magyar Országos Atomenergia Hivatal honlapján olvasható tájékoztatás szerint az egyes prefektúrákban jelentős mértékben csökkent tovább a radioaktív kihullások mértéke. Bár az ivóvízből kimutatható a radioaktív jód és cézium jelenléte, mindenütt a hatósági korlátok alatt marad. Fukusima prefektúrában a szálló por, a leveles növények, a felszíni vizek és a talaj is tartalmaz bizonyos mennyiségű radioaktív anyagot, de központi beavatkozásra eddig nem volt szükség.
A japán kormányszóvivő közölte, hogy az atomerőmű 20 és 30 kilométer közötti sugarában élők biztonságban vannak, ha nem tartózkodnak a szabad ég alatt, s zárva tartják lakásuk ablakait és ajtaját. Ugyanakkor azt tanácsolta az itt élőknek, hogy az ellátási problémák miatt mielőbb hagyják el otthonaikat.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06