Összefogott az ország

Atompara Fukusimában: már a japán miniszterelnök is borúlátó

Több tonnányi élelmiszerrel, ivóvízzel, takaróval és tisztálkodó szerekkel támogatták a japán földrengés és cunami károsultjait az ország szervezett bűnözői csoportjai, a jakuzák.

2011.03.25 16:27MTI

A japán maffiacsoportok a legszükségesebb árucikkekkel teletömött teherautókat indítottak a tokiói és a kóbei régióból Japán északkeleti részébe, amelyet a legnagyobb mértékben sújtott a március 11-i földmozgás és az azt követő szökőár.

A természeti katasztrófa következtében legalább 27 ezer ember halt meg vagy tűnt el. A többek között tagjaik kifinomult tetoválásairól ismert jakuzák a brit hírügynökség tudósítója szerint "gyorsan és csendben" siettek a legrászorultabbak segítségére.

A pusztító 1995-ös kóbei földrengéshez hasonlóan a kormány támogatása most is csak lassan jutott el az érintettekhez, a mintegy 300 ezer túlélőhöz, így a maffia megbízottjai sokszor elsőként értek a helyszínre.

Egyesek szerint ennek hátterében az áll, hogy a bűnözői csoportok tagjai jellemzően a társadalom kitaszítottjai, sokszor kisebbségiek - például koreaiak -, akik jól tudják, hogyan gondoskodjanak magukról társadalmi vagy állami segítség nélkül, így hatékonyan meg tudták szervezni az akciót.

"Vannak közöttük, akik sokat szenvedtek, most pedig megpróbálnak segíteni másoknak, akik bajba kerültek" - fogalmazott Mijazaki Manabu író, több mint száz jakuzákról és kisebbségekről szóló könyv szerzője, aki maga is egy kiotói jakuza egykori vezetőjének a fia.

Mások kevésbé nemes indíttatást sejtenek a háttérben. "Ha segítenek az embereken, a rendőrség nehezen mondhat rájuk bármi rosszat" - magyarázta Szuzuki Tomohiko újságíró, a japán alvilágról szóló számos könyv szerzője, hozzátéve: "A jakuzák megpróbálnak úgy helyezkedni, hogy kapcsolatokat építsenek ki építőipari cégeik számára az elkövetkező nagyszabású újjáépítés előtt".

Jake Adelstein Tokióban élő jakuzaszakértő szerint a bűnszövetkezetek eddig legalább hetven teherautót küldtek a katasztrófa sújtotta térségbe, és a rakományok összértéke meghaladta a félmillió dollárt (94 millió forint).


A miniszterelnök szerint a fukusimai helyzet alakulását nem lehet előrelátni

A fukusimai atomerőművel kapcsolatos helyzet alakulását nem lehet előrelátni - ezt a borúlátó kijelentést tette Kan Naoto japán miniszterelnök pénteken egy sajtóértekezleten, éppen két héttel a szigetországot sújtó hatalmas földrengés és cunami után.

"Azon dolgozunk, hogy a helyzet ne súlyosbodjon. Rendkívül elővigyázatosnak kell lennünk" - mondta a kormányfő. Nem sokkal a miniszterelnöki bejelentés előtt került nyilvánosságra, hogy leállították a helyreállítási munkálatokat a fukusimai egyes számú atomerőmű két reaktorblokkjában a víz radioaktivitásának rendkívül magas szintje miatt.

Egyes vélekedések szerint megsérülhetett a hármas reaktort körbevevő rozsdamentes acélburkolat. Ugyanakkor a reaktorban a nyomás és a hőmérséklet stabil.

Az erőművet működtető cég, a Tepco pénteken bejelentette, hogy megkezdte édesvíz befecskendezését az egyes és a hármas reaktor hűtésére, s a közeli jövőben ugyanezt tervezik a kettes reaktornál is.

Eddig tengervízzel hűtötték a reaktorblokkokat, ám a sós víz - amelynek korrodáló hatása jóval erősebb az édesvízénél - súlyosan megrongálhatja a belső rendszerek alkatrészeit.

Japán északkeleti részét helyi idő szerint péntek este viszonylag jelentős, 6,2-es erősségű földrengés rázta meg. A földmozgás központja ugyanazokban a körzetekben volt, ahol a két héttel ezelőtti, 9-es erősségű rengés pusztított, s amelyet azóta rengeteg utórengés követett. Cunamiriadót nem rendeltek el.

A japán kormány szerint a két héttel ezelőtti földrengés és cunami okozta károk összege meghaladhatja a 200 milliárd eurót. Ebbe még nincs beleszámítva az a hatalmas veszteség, amelyet a japán cégek szenvedtek a természeti csapás következményei miatt, illetve a fukusimai atomerőműben kialakult vészhelyzet várható hatásai. A földrengés óta számos japán városban alakult ki áruhiány, elsősorban rizsből és palackozott vízből csappantak meg az üzletek készletei.

Az ok - a tömeges felvásárlás mellett - az akadozó áruellátás és az egyes boltokat, szupermarketeket sújtó áramkimaradás. Az amerikai Wal-Mart kereskedelmi hálózat japán leányvállalatának, a Szeijunak számos üzletét be kellett zárnia, mivel a földrengés, illetve a cunami következtében súlyosan megrongálódtak.

A Metro Cash&Carry Tokióban és környékén lévő kilenc áruháza áruhiánnyal küzd, egyes termékek (rizs, tej, kenyér, készételek, palackozott víz) teljesen kifogytak.

Más áruféleségekből sem sokkal jobb a helyzet: nehéz hozzájutni WC-papírhoz, papír-zsebkendőhöz, elemekhez. A polcok feltöltöttsége 60-65 százalékos.

Átmenetileg elfogytak a nyers halak is, ám ezen a téren az utóbbi napokban javult az ellátási helyzet.

Számos hazai terméket ki kellett vonni a forgalomból, miután a hatóságok radioaktív részecskéket fedeztek föl bennük. A Metro szóvivője szerint ilyen volt a Fukusima és Ibaraki környékéről származó spenót, brokkoli, káposzta és tej.

"A japán atombaleset elérte az INES-skála legmagasabb fokozatát"

A március 11-i japán földrengés és szökőár miatt a Fukusima 1-es atomerőműben bekövetkezett katasztrófa elérte a nukleáris és radiológiai eseményeket rangsoroló (INES-) skála legmagasabb, hetes fokozatát - közölte a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet pénteken Hamburgban.

Tokió ezzel szemben csak ötös komolyságúnak ítélte a történteket a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) és az OECD Nukleáris Energia Ügynöksége (Nuclear Energy Agency - NEA) által 1990-ben létrehozott skálán. Helmut Hirsch fizikus tanulmánya szerint már most elegendő radioaktív anyag (főként jód-131 és cézium-137) szabadult fel ahhoz, hogy a fukusimai baleset a csernobili katasztrófa szintjére kerüljön. A beszámoló a francia sugárvédelmi hatóság és az osztrák Központi Meteorológiai és Geodinamikai Intézet (ZAMG) adatain alapul.

"Már most elértük a skála legmagasabb fokozatát: akkora mennyiségű radioaktivitás szabadul el, hogy a Fukusima 1-ben történt jelenlegi katasztrófa minden összehasonlítást felülmúl" - mutatott rá Heinz Smital, a Greenpeace atomszakértője.

Míg Csernobilban csak egy reaktor károsodott, a Greenpeace szerint Japánban 3-5 reaktorban fenyeget katasztrófa. Több szakértő osztja Hirsch véleményét: ők már most szuperkatasztrófát emlegetnek Japánnal kapcsolatban.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.