Életüket tették kockára
13 óra parancsban a sugárzó reaktornál: bizonyító felvételek
A Fukushima Daiichi Atomerőmű reaktorainál végzett munkálatok során a csernobili katasztrófához hasonló nukleáris baleset elkerülése érdekében számos tűzoltó és szakember egészségét áldozták fel: az őket ért dózis akár már néhány éven belül elviheti őket.
2011.03.23 17:42ma.huA 2011. március 11-ei, a Richter-skála szerinti 9-es erősségű földrengés következtében Japán észak-keleti részén fekvő Fukushima Daiichi Atomerőmű megrongálódott, melynek eredményeként megszűnt a reaktorok hűtése, emiatt az 1-es erőmű blokkjainál a reaktormagban részben megolvadtak a fűtőelemek, így gőz szabadult ki, a blokkok épülete pedig erőteljesen megrongálódott a sorozatos hidrogén berobbanások miatt.
Korábbi hírek szerint a mentési munkálatokban részt vevő tűzoltókat Kaieda Banri japán gazdasági miniszter kötelezte, hogy 13 órán keresztül egyfolytában dolgozzanak a reaktor hűtésén további, az egész bolygót érintő nukleáris katasztrófa elkerülése érdekében. A tokiói hatóságokhoz közeli források állították azt a miniszterről: fenyegetőzött az engedetlen tűzoltók megbüntetésével, amennyiben azok személyes biztonságuk féltése miatt nem lennének hajlandók részt venni a Fukusima-1 atomerőmű reaktorainak hűtésében.

Noha a politikus közvetlenül nem ismerte el a fenyegetés tényét, bocsánatot kért a tűzoltóktól, azonban a napokban olyan videófelvételek láttak napvilágot, amelyek egyértelműen bizonyítják: tisztában voltak a fenyegetettséggel és annak életet veszélyeztető következményeivel, ám mindezek ismerete ellenére is munkára szólították fel az ipari katasztrófa megelőzésén, illetve a természeti csapás következményeinek felszámolásán dolgozókat.

A reaktorok leolvadásának megakadályozásáért folytatott megfeszített küzdelem megszakítása ugyanis egyet jelentett az értékes idő elvesztegetésével - amely a sugárszint megemelkedése miatt többször be is következett - hiszen pontosan azt sem tudták, hogy mi történt az erőmű túlhevült reaktoraiban.

A videófelvételeken elhangzik, hogy a dózisérték nagy, az egészségre ártalmas határérték feletti, ennek ellenére utasítást kaptak a tűzoltók, hogy védőruha viselésével tovább folytassák a vízzel történő külső hűtést.
A március 11-i földrengés és az azt követő szökőár következtében kialakult helyzet kezelésére a japán hatóságok és a tokiói energiavállalatok egyesített koordinációs bizottságot hoztak létre. Ennek vezetője Kan Naoto kormányfő volt, akit időnként a gazdasági miniszter helyettesített.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06