Vétózzák, ha lehet
Az osztrákoknak nem jön be az atom
Az atomenergia használatának elutasítását erősítették meg az osztrák kormánypártok és az ellenzék egyaránt a témában megrendezett keddi rendkívüli parlamenti ülésen.
2011.03.22 17:09MTIA kormány megerősítette, továbbra is amellett fog fellépni nemzetközi szinten is, hogy minden ország mondjon le a nukleáris energia használatáról. A szokásos keddi kormányülésen a koalíció akciótervet fogadott el arról, hogy határozottan fellép az Európai Unióban az atomenergia hasznosítása ellen. Az atomenergiát az ellenzéki pártok is elutasítják, ugyanakkor bírálták a kormányt, mert szerintük nem tesz eleget a cél érdekében.
A parlamenti ülés a japáni katasztrófa áldozatairól való egyperces néma megemlékezéssel kezdődött. Werner Faymann miniszterelnök (Osztrák Szociáldemokrata Párt) abszurdnak nevezte, hogy a világ napirendre térjen a Japánban történtek felett, anélkül, hogy a politika tenne valamit az atomenergia ellen. A cél csak a teljes "kiszállás" lehet - mondta. Elutasította az atomlobbi "hazugságait" a biztonságos technológiáról. Ezeknek a "hazugságoknak" a célja elhitetni, hogy csak Japánban történhet hasonló katasztrófa - mondta.
Az ellenzéki Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) annak a véleményének adott hangot, hogy a megújuló energiaforrások kiterjedtebb felhasználásával Ausztria energiagazdálkodása önellátó lehetne. Az ugyancsak ellenzéki Zöldek hiányolták a komoly erőfeszítéseket a kormány részéről annak érdekében, hogy Ausztria "valódi alternatívát kínáljon a kiszállásra" és hogy importált atomenergiát se használjon fel.
A parlamenti vitanappal egy időben érkezett bécsi bemutatkozó látogatásra Petr Necas cseh miniszterelnök. A tárgyalásokon a temelíni cseh atomerőmű bővítése is napirenden volt.
A temelíni erőmű kérdése évek óta az egyébként nagyon jó osztrák-cseh kapcsolatok egyik érzékeny pontja. A 2000-es évek elején a vitában az akkori osztrák koalíció egyik pártjaként a populista FPÖ odáig ment, hogy kilátásba helyezte, nem járul hozzá Csehország európai uniós csatlakozási szerződésének aláírásához.
A japáni katasztrófa után a fukusimai atomerőműben történtek ismét ráirányították a figyelmet Ausztriában arra, hogy habár az ország határain belül egyetlen ilyen létesítmény sem működik, Olaszország kivételével valamennyi környező ország használja a nukleáris energiát. Mivel Ausztria részt vesz az európai energia-kereskedelemben, az import révén atomenergiából származó áramot is felhasználnak az országban. Ennek aránya 3-6 százalék.
Kapcsolódó írások:
- Ausztria: nem az atomenergiára!
- Német környezetvédők az atomenergiáról való mielőbbi lemondást sürgetik
- Súlyosabb a helyzet? Kevesen hisznek a japán nyilatkozatoknak
- Menekülnek Tokióból a külföldi vállalatok
- Japán, Kína és Dél-Korea megállapodott az atomerőművek ügyében
- MTA: Az atomenergia nélkülözhetetlen, a Japán katasztrófa nem fenyegeti Európát