Senki sem vette komolyan a veszélyt
Cunamiriasztó központ létesül Franciaországban
Hosszú időn át senki sem vette komolyan annak a lehetőségét, hogy a Földközi-tenger térségében cunami pusztíthat, noha ez ott is fenyeget, ha nem is olyan mértékben, mint a Csendes-óceán partjain.
2011.03.20 19:47MTIJövőre viszont már nemcsak elvben, hanem gyakorlatban is felkészülnek az esetleges pusztító tengermozgás előrejelzésére: 2012-ben megkezdi működését az a központ, amelynek feladata az Atlanti-óceán északkeleti és a Földközi-tenger nyugati medencéjében kialakuló szökőárak észlelése és a riasztás kiadása lesz (CENALT).
"A XX. században 911 cunamit jegyeztek fel, ezek 76 százaléka a Csendes-óceán, 10 százaléka a Földközi-tenger, 10 százaléka az Atlanti-óceán és 4 százaléka az Indiai-óceán térségében pusztított" - mondta el az AFP-nek Roland Courteau francia szenátor, aki 2008-ban a parlament számára készített jelentést erről a veszélyről.
- "A Szumátrát sújtó cunami előtt senki nem gondolta, hogy az Indiai-óceánon fennáll ez a veszély. Márpedig ahol valaha volt cunami, ott a jövőben is lesz" - tette hozzá.
A Földközi-tengeren is voltak hasonló jelenségek. 1887-ben földrengés és minicunami sújtotta Cannes városát és a Cote d'Azurt: a hullámok kétméteresek voltak.
Az 1908-as messinai földrengést követő szökőár Siracusa városát sújtotta. 1979-ben egy Nizza és Antibes közötti óriáshullám elsöpörte a tengerparti nizzai repülőtér egyik védőgátját, a szerencsétlenség 11 ember életét követelte. 2003-ban egy algériai földrengés okozta cunami a Baleári-szigeteken járt komoly anyagi károkkal.
A parlamenti jelentést követően megkezdődött a cunamikkal kapcsolatos adatok és megfigyelések feldolgozására szolgáló hálózat létrehozásának előkészítése.
A francia belügyminisztérium és környezetvédelmi minisztérium összesen 14 millió eurót (3,85 milliárd forint) biztosított a cunamiriasztó központ létrehozására.
Az intézmény helyét a Párizs közelében lévő Bruyeres-le-Chatel településen jelölték ki, itt a francia atomenergia hivatal (CEA), a francia tudományos intézményeket összefogó CNRS és a francia haditengerészet oceanográfiai szolgálatának szakértői elemzik majd folyamatosan a befutó adatokat.

Jelenleg az illetékesek szerint több mint 30 perc szükséges ahhoz, hogy a hatóságok dönteni tudjanak a cunamiriasztás kiadásáról, ezt az időt a CENALT működésének megkezdésével 15 percre szeretnék csökkenteni. Francois Schindelé, a CEA szakértője elmonta az AFP-nek, hogy amennyiben egy Algéria közelében bekövetkező földrengés váltana ki cunamit, a hullám 70 perc mulva érné el a francia partokat.
A Földközi-tenger térségében tapasztalt földrengések legfeljebb 3 méteres óriáshullámot alakíthatnak ki, de az is óriási pusztításra lenne képes - mondja Michel Villeneuve, a CNRS kutatási igazgatója.
A partmenti részek, a kikötők, a folyótorkolatok a leginkább veszélyeztetett helyek. Jelenleg három különböző tudományos állomáson végeznek külön-külön a tengerrengésekre vonatkozó megfigyeléseket. A jövőben a veszélyeztetett övezetekben riasztórendszereket - szirénákat és elektronikus figyelmeztető táblákat - létesítenek.
A CENALT 2012 első hat hónapjában kísérleti teszteket végez, a második félévben már teljes üzemben működik majd.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06