Hetek alatt hűthetik le a reaktort
Ötösre emelkedett a nukleáris veszélyhelyzet súlyossága
Még hetekbe telhet, míg sikerül lehűteni a fukusimai atomerőmű reaktorait, s ezzel ellenőrzés alá vonni a létesítményt.
2011.03.18 10:19MTIA Fukusima-1 erőműben három reaktornál is a fűtőrudak legalább részlegesen összeolvadtak - állítják szakértők. Azonban japán és amerikai illetékesek egyetértenek abban: ennél is nagyobb veszélyt jelentenek azok a pihentető medencék, amelyekben a használt fűtőrudakat tárolják. Ha ezeket nem borítja víz, a rudak felmelegednek és radioaktív részecskéket bocsátanak a levegőbe. Márpedig legalább az egyik ilyen medencében, a hármas reaktornál a vízszint veszélyesen alacsony. "A hármas egységgel kapcsolatos munka a legfőbb prioritásunk" - mondta pénteken Edano Jukio kormányszóvivő.
Pénteken megérkezett Japánba Amano Jukija, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője, aki egyelőre csak annyit közölt: a fukusimai történéseket rendkívül súlyos balesetnek tartják. A kettes reaktor épületéből pénteken füst szivárgott: ennek okát nem tudják.
Az illetékesek egyébként bejelentették: pénteken nem folyamodnak ahhoz a módszerhez, amelyet az előző nap kipróbáltak, azaz hogy helikopterekről zúdítsanak vizet a reaktorokra. Ennek okát nem közölték, de a tévécsatornák képsorai szerint a víz nagy része mellément. Az erőmű technikusai továbbra is azon dolgoznak, hogy áramot vezessenek a reaktorokhoz, s így beindíthassák a vízellátásban (s így a hűtésben) kulcsszerepet játszó szivattyúkat.
Pénteken kettő, szombaton pedig másik két reaktornál akarják helyreállítani az áramszolgáltatást. Azt azonban egyelőre nem tudni, hogy a múlt pénteki földrengés, illetve az azóta történt erőművi robbanások nem tették-e tönkre a szivattyúkat.
Eközben a japán rendőrség újabb adatsort hozott nyilvánosságra a földrengés, illetve az azt követő cunami áldozatairól. Eszerint legalább 6405-en haltak meg, míg az eltűntek száma 10 ezer 259.
Live streaming video by Ustream
Újra hűtik a reaktort
Pénteken folytatták a cunamiban megsérült atomerőmű hűtését - jelentette a japán sajtó.
A Fukusima erőmű környékén közben folyamatosan csökkenő radioaktivitást mérnek.
Európára nem hat a fukusimai sugárzás?
A japán fukusimai atomerőmű balesete miatt megnövekedett radioaktív sugárzásnak nem lesz hatása Európa lakosságára - mondta Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal (OHA) főigazgatója pénteken.
A főigazgató leszögezte: a Paksi Atomerőmű leállítása szóba sem kerül. Rónaky József egy budapesti sajtótájékoztatón elmondta: a japán atomerőmű esetében a legfontosabb feladat a reaktorok hűtése, ha az sikertelen, akkor súlyosan megsérülnek a fűtőelemek, és nagyobb mértékű radioaktivitás kerül a levegőbe.
Felelősséggel kijelenthető - fűzte hozzá -, hogy még a legrosszabb estben sem veszélyeztetik Európát a Japánban történtek. Elképzelhető, hogy hetek múlva majd rendkívül finom radioaktivitás lehet mérni Európában is, ahol megjelenhetnek radioaktív anyagok, de kizárt, hogy Európa lakosságára ennek hatása lenne - közölte.
A Paksi Atomerőmű kapcsán kiemelte: az 1990-es években végrehajtott közel 60 milliárd forintos biztonságnövelő program megerősítette az erőmű földrengésállóságát. Egy 2006-os nemzetköz felülvizsgálat megállapította, hogy ez a biztonságnövelés jól sikerült - tette hozzá.
Kitért arra is, hogy a Paksi Atomerőmű időszakos biztonsági felülvizsgálatát az elmúlt 2-3 évben mind a négy blokk esetében elvégezték, s ennek eredményeként kiadták az engedélyt a blokkok további üzemeltetésére a tervezett üzemidő végéig.
Az üzemidő meghosszabbítása is folyamatban van. Paks optimista lehet a "stressztesztet" illetően - jegyezte meg. Mint mondta, a fukusimai erőműbaleset tanulságait majd érvényesíteni kell Európában és Magyarországon is.
Lux Iván főigazgató-helyettes az aktuális japán helyzetről beszámolva közölte: a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség legfrissebb tájékoztatója szerint az erőmű egyes blokkját tengervíz szivattyúzásával igyekeznek hűteni, megkezdték egy nagyfeszültségű vezeték kiépítését a kettes blokkhoz, a hármas blokkot helikopterektől vízágyukkal hűtik.
Az ötös és a hatos blokkok pihentető medencéit is hűteni kell, amihez üzembe tudták helyezni a hatos blokk áramfejlesztőjét.
Hozzátette: Japánban országszerte folyamatosan mérik a radioaktív sugárzást, aminek mértéke Fukusimában az utóbbi 24 órában jelentősen csökkent. Az érték nem olyan mértékű, hogy aggodalomra adna okot. Koblinger László főigazgató-helyettes az Európai Unióban kilátásba helyezett "stresszteszt" kapcsán kitért arra, hogy meg kell várni az első japán értékeléseket.
Megjegyezte, hogy a teszt pontos tartalmát ma még nem tudni, de abban szerepelnie kell a telephelyek szeizmikus elemzésének és a lehetséges árvizek hatásának.
Vizsgálni kell hűtőrendszerek műszaki rendszereit, a tartalékrendszereket, az atomerőművek korának, típusának hatásait és a rendkívüli eseményeket. Kérdésre válaszolva az OHA vezetői elmondták: 3-4 hét múlva lehet az a következő uniós magas szintű konferencia, ahol a "stresszteszt" kapcsán már konkrét javaslatok hangozhatnak el, de a tesztet csak előkészíteni lehet, meg kell várni a japán helyzet normalizálódását.

A fenti, 2011. március 17-én készült műholdfelvételen az okumamacsi Fukusima Daiicsi atomerőmű szerepel. A március 11-i, a Richter-skála szerinti 9-es erősségű földrengésben megsérült atomerőmű hat reaktorblokkja közül háromban a rengés előidézte áramszünet következtében felrobbant a hűtési folyamatban használt hidrogén, ami azzal fenyeget, hogy megolvadnak a fűtőrudak, emiatt pedig jelentős radioaktív szennyezést juthat a levegőbe.
Március 18-án a japán Nukleáris és Ipari Biztonsági Ügynökség (NISA) 4-esről 5-ösre emelte a baleset súlyosságának szintjét a nukleáris veszélyhelyzetek minősítésére szolgáló hétfokú nemzetközi skálán.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06