Nem lehetett elmenekülni
Szörnyű videó és képek: Jajveszékelés és szirénák Tokióban
A 8,9-es erősségű földrengés és a tízméteres cunami miatt káosz alakult ki a szigetországban.
2011.03.11 10:54ma.hu - Fotó: sankei.jp.msn.comA Japánt megrázó 8,9-es erősségű földmozgás hatalmas cunamit engedett útjára a térségben, a szökőár hajókat sodort be az épületek közé, embereket, autókat vitt el, százak halhattak meg.
A rengés a 30 milliós lakosú Tokiót is megrázta, rengeteg komoly tűzesetről tudnak, a földalatti és a vasút áll, szirénák és jajveszékelő emberektől hangos a főváros.
Az első rengés Tokiótól mintegy 382 kilométerre következett be, a kezdeti mérések 7,9-es erősségűt jeleztek, azonban azóta már 8,9-re módosították a súlyossági szintet.
Noha az elmúlt évszázad egyik legnagyobb rengése volt, a szigetország a Tűzgyűrűn (Cirkumpacifikus öv) helyezkedik el, amely mentén különösen sok működő és szunnyadó vulkán található, és kiemelten sok, különböző fészekmélységű földrengés pattan ki.
Tokió mindig is a legveszélyesebb területnek számított, többek között azért is, mert három kontinentális lemez gyűrődik alatta, az ebből eredő feszültség pedig állandó földrengéseket okoz.
Noha Japánban állandóak a kisebb földmozgások, és a lakosság rendszeresen részt vesz menekülési gyakorlatokon az iskolákban és a munkahelyeken, egy ilyen erős és gyors eseményt aligha lehet megelőzni. Cunami-riadót fújtak Japánon kívül az egész térségben, de akár Dél-Amerikáig is eljuthat a szökőár.
A riasztóközpont szerint az ilyen erősségű rengés olyan komoly szökőárat generál, amely az epicentrumhoz közel eső partokat perceken belül letarolja, így esélytelen bármilyen előrejelzés.
A japánok mégis igyekeznek együtt élni ezzel: az atomerőművekbe épített automatika azonnal leállítja a tevékenységet, amint dübörög a föld, számos épület az utóbbi évtizedekben alkalmazott, földrengés-álló acél és vasbeton együttes alkalmazásának köszönhetően állva marad.
A Vöröskereszt szerint, akik családtagjaik után érdeklődnek, csatlakozzanak a Finding Family Links programhoz, mindez a legtöbb, amit tehetnek.
A rengés a gazdaságot is megrázta, noha csak a tőzsdei kereskedés végére ért oda. A vészkommunikáció miatt a telefonvonalak túlterheltek voltak, amely tovább rontott az eredményeken.
A Földrengés Kutató Központ előrejelzése szerint 70 százalék esély volt hogy újra megismétlődik az 1923-as tragédia; a kantói rengés során 140 ezer ember veszett oda. 1855-ben az Ansei Edo szintén hatalmas pusztítást végzett. Legutóbb 1995-ben rengett hatalmasat a föld Japán alatt, 6400 ember életét követelve.
A szökőár 2004-ben végzett ki több mint 220 ezer embert Indonéziában, a 9,1-es erősségű rengés gerjesztette óriáshullám Afrika partjáig is elért.