Dúlnak a harcok
Líbia - az ellenzék nem volt hajlandó tárgyalni a brit diplomatákkal
Ketten meghaltak és legkevesebb harmincan megsebesültek vasárnap felkelők és kormányerők összecsapásaiban a líbiai Ben-Dzsavádban, Szirttől, Moammer Kadhafi líbiai vezető szülőhelyétől mintegy száz kilométerrel keletre - közölte egy orvosi forrás.
2011.03.06 20:55MTIA csatorna szerint a Kadhafi-hű erők az eddig ellenzéki kézen lévő Tobrukot is "felszabadították a terrorista bandák" uralma alól.
Az állami tévé közölte azt is, hogy a Kadhafi-hű erők megindultak az ország második legnagyobb városa, a keleti országrészben fekvő Bengázi ellen is. Ez utóbbi település a Kadhafi uralma ellen több mint két hete kirobbant népfelkelés központja.

A Kadhafi egyik fiához közelálló al-Líbia tévécsatorna azt állította, hogy ismét a kormányt támogató erők ellenőrzik Rász Lanuf olajkikötőt is.
Heves lövöldözés tört ki Tripoli központjában
Heves lövöldözés tört ki vasárnapra virradóra Tripoli központjában - közölték szemtanúk. Egyelőre nem tudni, hogy ki nyitott tüzet és kikre lőnek.
Az AFP francia hírügynökség tudósítója szerint az automata fegyverekből leadott lövések egy szálloda felől hallatszottak, amely Tripoli óvárosának szélén, a Zöld tértől alig egy kilométerre fekszik.
Szemtanúk arról is beszámoltak, hogy sok gépkocsi hangkürtje is megszólalt.
Tripoli az észak-afrikai arab országot több mint négy évtizede önkényuralmi módszerekkel vezető, de az elmúlt hetekben példátlan népfelkelés által szorongatott Moammer Kadhafi líbiai vezető hatalmának központja. A líbiai főváros az elmúlt egy hétben nagyrészt mentes volt Kadhafi híveinek és a távozását követelő ellenzéki tüntetőknek az összecsapásaitól.

Kadhafi erői a lázadókra támadtak Szirttől keletre
Támadást intéztek a felkelők ellen a Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű erők vasárnap reggel Ben-Dzsavád tengerparti városban, az ellenzék kezén lévő Rász-el-Unúf (Rász-Lanúf) és Szirt között - közölték lázadó fegyveresek.
A frontvonalból sebesülten visszatérő egyik harcos elmondása szerint Kadhafi erői gépfegyverekkel és páncéltörő rakétavetőkkel támadtak.
Azt mondta, halottak is voltak. Az AFP hírügynökség tudósítója arról számolt be, hogy legkevesebb 14 sebesültet szállítottak kórházba, köztük egy francia újságírót. Lázadók az olajterminál Rász-el-Unúfban is hírt kaptak telefonon a ben-dzsavádi támadásról. "Értesítettek bennünket Ben-Dzsavádból, hogy Kadhafi erői ott vannak, és több felkelőt orvlövészek találtak el" - közölte egy fegyveres. Rász-el-Unúfot - amelynek birtoklásáról ellentétes hírek vannak - vasárnap reggel két légicsapás is érte Kadhafi erői részéről, de tudósítók helyszíni jelentése szerint sem anyagi károk, sem áldozatok nincsenek. Az első támadás lövedékei a felkelők egy ellenőrzőpontja közelében csapódtak be, a második célpontja pedig egy régi katonai bázis volt, amely most a lázadók táboraként szolgál.
A Tripolitól keletre fekvő Miszráta továbbra is a felkelők kezén van - közölték helyi lakosok, cáfolva az állami televízió jelentését, miszerint a kormányerők visszafoglalták azt.
"Nincsenek harcok, hála istennek, de reggel hallottunk lövéseket a repülőtér és a légi támaszpont felől" - mondta egyikük. Az egyik lázadóparancsnok, Basír Abdul-Gádir ezredes Kelet-Líbiában azt közölte egy sajtóértekezleten, hogy erői nyugat felé nyomulnak, jelenleg ellenőrzésük alatt tartják en-Naufalíját, és biztosra vette, hogy a még nyugatabbra fekvő Szirtben - Kadhafi szülőhelyén - támogatásra lelnek majd.
Az ezredes szerint mintegy 8 ezer lázadó fegyveres van Rász-el-Unúf és en-Naufalíja között, Kadhafi csapatai pedig erősítést küldenek Szirtbe. Tripoliban közben Kadhafi több ezer támogatója özönlött az utcákra, zászlókat lengetve, és a levegőbe lövöldözve. Hajnalban a főváros erős gépfegyverropogásra ébredt, és a lakosság nem tudta annak eredetét. A hatóságok később azt közölték, hogy üdvlövések voltak a televízió hírére, miszerint a kormányerők visszafoglalták Rász-el-Unúfot és Miszrátát - amit az ellenzék mindkét városban cáfol.

Összecsapások Ben-Dzsavádban, halottak, sebesültek
Ketten meghaltak és legkevesebb harmincan megsebesültek vasárnap felkelők és kormányerők összecsapásaiban a líbiai Ben-Dzsavádban, Szirttől, Moammer Kadhafi líbiai vezető szülőhelyétől mintegy száz kilométerrel keletre - közölte egy orvosi forrás.
A forrás szerint három sebesült állapota válságos. Egy másik orvos 40-45-re tette a sebesültek számát. A tájékoztatás szerint mindegyikük líbiai lázadó, egy francia újságíró kivételével, aki velük ment Ben-Dzsavádba. A felkelők közben bejelentették, hogy visszavonultak a városból keletebbre, Rász-el-Unúfba.
"Rász-el-Unúf lesz a védelmi vonalunk" - mondta egyikük.
"Nehézfegyverekkel támadtak bennünket" - mondta egy másik, fiatal lázadó, kezében kalasnyikovval, hozzátéve, hogy Kadhafi erői sokkal jobban fel vannak fegyverezve.
Nehézfegyverekkel lőtték a Kadhafi-erők a lázadók kezén lévő Miszráta központját is. "Harckocsik lövik a belvárost a rádiószékház közelében - mondta egy helybéli. - Az itt lakóknak nincsenek fegyvereik. Ha a nemzetközi közösség nem lép közbe gyorsan, vérfürdő lesz." Ugyancsak támadták a kormányerők a felkelők ellenőrizte az-Závíját is, Tripolitól nyugatra, de a lázadók - saját közlésük szerint - visszaverték őket. "Ma reggel újabb támadás volt, nagyobb, mint tegnap - mondta szóvivőjük telefonon. - Meghalt két emberünk, és sokan megsebesültek."
Rász-el-Unúf olajterminálját hatalmas robbanás rázta meg vasárnap, majd légvédelmi lövések hallatszottak - jelentette a helyszínről az AFP tudósítója.
A detonáció oka egyelőre nem ismeretes, de korábban vasárnap már két légicsapás érte a kikötővárost, kárt vagy sebesülést nem okozva.
A lázadók azt állítják, hogy a harcok közben lelőttek egy helikoptert a város partjainál, és látták, amint a tengerbe zuhan. Egyéb részletet egyelőre nem közöltek.
A Kelet-Líbiában létrehozott lázadótanács gazdasági vezetője arról számolt be vasárnap az al-Arabíja hírtelevíziónak, hogy a térség jól el van látva élelemmel, a készletek mintegy három-négy hónapra elegendőek. Szaad al-Ferdzsáni azt is kijelentette, hogy a tanács teljesíteni fog minden olajszállítási szerződést.
Az ellenzék nem volt hajlandó tárgyalni a brit diplomatákkal
A líbiai ellenzék nem volt hajlandó tárgyalni a brit diplomatákkal, mert illegálisan léptek be az országba. Abdel-Háfiz Goka, a önmagát Líbia egyetlen képviselőjének nyilvánító Líbiai Nemzeti Tanács szóvivője vasárnap közölte, hogy nem voltak hajlandóak tárgyalni a brit diplomatákkal, és nem ismerik küldetésük jellegét. Elmondta azt is, hogy nyolc embert vettek őrizetbe, mindannyiuknak brit útlevele volt. Azért foganatosítottak ellenük kényszerintézkedéseket, mert "nem hivatalosan és mindenféle megállapodás nélkül" érkeztek Líbiába - fejtette ki a szóvivő, azt állítva, hogy "nincs válság" a Líbiai Nemzeti Tanács és a brit kormány között.
William Hague brit külügyminiszter vasárnap este közleményben tudatta: "egy kis brit diplomata csapat" a kelet-líbiai Bengáziban járt, hogy "kapcsolatba lépjen az ellenzékkel". A csoport azonban már el is hagyta Líbiát, miután "problémái voltak". Hague hozzáfűzte, hogy a problémákat megnyugtató módon rendezték, és a küldöttség elhagyta az észak-afrikai országot. Abdel-Háfiz Goka már korábban megerősítette azt a brit lapértesülést, hogy egy brit diplomatát és kísérőit őrizetbe vették, amint megérkeztek Líbiába.
A diplomata és testőrei helikopterrel érkeztek a Bengázitól délnyugatra fekvő Szuluk településre, s a líbiai ellenzéki erők több órán keresztül őrizetben tartották őket. A Sky News brit hírtelevízió úgy tudja, hogy a brit kommandósok a Cumberland fregatt fedélzetén elhagyták Líbiát. A brit haditengerészet hajója vasárnap érkezett meg Bengáziba, hogy elszállítsa az ott rekedt briteket és más európai uniós országok állampolgárait. A The Sunday Times című vezető konzervatív vasárnapi brit lap líbiai forrásokból úgy értesült, hogy a brit hadsereg különlegesen kiképzett alakulatának (SAS) egy valószínűleg nyolcfős egysége - titkos küldetés keretében - a Kadhafi-rezsim ellen fellázadt erők képviselőihez kísért egy brit diplomatát kapcsolatfelvétel céljából, de a felkelők az ország keleti részében őrizetbe vették és Bengáziba vitték a csoportot.
A lap forrásai szerint a líbiai ellenzéki erőket "feldühítette" az SAS feltűnése az országban, mivel attól tartanak, hogy Kadhafi líbiai vezető a nyugati katonai beavatkozás bármilyen bizonyítékát a rezsim melletti "hazafias kiállás" buzdítására használhatja fel.
Liam Fox brit védelmi miniszter már a nap folyamán elismerte, hogy "kis létszámú" brit diplomáciai küldöttség tartózkodik a líbiai felkelők kezén lévő Bengáziban, s a brit kormány "kapcsolatban van" a Bengáziban tartózkodó brit diplomáciai csoporttal. Ugyanakkor nem kommentálta azt az értesülést, amely szerint a líbiai lázadók őrizetbe vettek volna brit kommandósokat.