Líbia a polgárháború küszöbén áll

Kadhafi pénzzel nyerné meg a polgárháborút

Líbia a polgárháború küszöbén áll: sem a felkelők, sem a Moammer Kadhafi elnökhöz hű erők nem képesek a másikat egyértelműen legyőzni. A líbiai kormány lefizetéssel próbálja újra megnyerni magának az ellenzék oldalára állt lakosokat.

2011.03.03 23:15MTI

Ekképp adott friss helyzetértékelést az észak-afrikai országról csütörtökön az MTI-nek Rostoványi Zsolt Közel-Kelet-szakértő. A Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Intézetének vezetője elmondta, az ország keleti felén és Tripoli környékén egymást követik a támadások, és a helyzet nagy valószínűséggel tovább éleződik.

A keleti országrész egy területét ellenőrzésük alatt tartó felkelők közölték, hogy új embereket toboroznak a küzdelemhez, Kadhafi pedig az általános értékelés szerint nem fog meghátrálni, önszántából nem hajlandó sem külföldre távozni, sem lemondani a hatalomról.

"Egy keményebb polgárháborús helyzet is kialakulhat" - mondta az egyetemi professzor. A fegyveres erők szerepéről szólva kifejtette: Líbia esetében nem lehet az egyiptomihoz hasonló hadseregről beszélni, különböző fegyveres milíciák működnek az országban, amelyek közül többet Kadhafi fiai irányítanak.

Kadhafi több évtizedes uralma alatt nemcsak az ellenzéki megmozdulásokat fojtotta el, hanem arra is ügyelt, hogy nagyobb formátumú vezető személyiség - akár a hadseregben - ne maradhasson hosszú ideig a posztján. Világossá tette, Líbiában emiatt nincs értelme arról beszélni, hogy a hadsereg megvédi Kadhafit vagy átáll a felkelők oldalára. Hasonlóképpen egy egyiptomi mintájú katonai puccs sem várható. Rostoványi Zsolt szerint Líbiában most a fő kérdés az, hogy Kadhafi hatalmon marad-e, a felkelők alapkövetelése ugyanis az, hogy távozzon.

A fegyveres harcok a szakértő szerint mindaddig folytatódnak, amíg Kadhafi valamilyen módon távozik posztjáról, vagy pedig a Kadhafihoz hű erők kerekednek felül.

A Közel-Kelet-szakértő megjegyezte: a helyzetet bonyolítja, hogy már elég jelentős a Kadhafi-ellenes nemzetközi nyomás. Hatalmon maradása ellen foglalt állást az Egyesült Államok és a vezető nyugati országok többsége, ráadásul a Nemzetközi Büntetőbíróság komoly szankciókat fontolgat a líbiai vezetővel szemben. Így abban az esetben, ha Kadhafi erői kerülnének fölénybe, nem zárható ki egy nyugati fegyveres beavatkozás, feltehetően az Egyesült Államok vezetésével.

Utalt rá, hogy a líbiai ellenzék több tagja kért már fegyveres segítséget a Nyugattól, és hozzátette, nem véletlen, hogy Líbia környékén már mozgósították az amerikai egységeket.


Rostoványi Zsolt egyetért azzal a véleménnyel, hogy Kadhafinak - bár átmeneti sikereket érhet el a felkelőkkel szemben - inkább rövidebb, mint hosszabb időn belül távoznia kell a hatalomból. Az a legvalószínűbb, hogy Kadhafi valamilyen módon meghal, ugyanis nem akarja átadni a hatalmat, és csak fegyveres erővel lehet elvenni tőle - tette hozzá a Budapesti Corvinus Egyetem professzora.

Kadhafi pénzzel próbálja megnyerni a lakosságot

A líbiai kormány lefizetéssel próbálja újra megnyerni magának az ellenzék oldalára állt lakosokat, legalábbis erről számolt be csütörtökön több helybéli olyan városokból, ahol az ellenzéki erők kerültek hatalomra.

Nálútban és az-Závijában a hatóságok állítólag családonként több millió forintnak megfelelő összeget ígértek azoknak, akik leadják a fegyverüket és többet nem mennek ki tüntetni. Azt nem tudni élt-e bárki ezzel a lehetőséggel. Nem ez az első olyan intézkedés a héten, amellyel Kadhafi a zavargások közepette pénzjuttatásokkal próbálja megnyerni magának a lakosságot. Tripoliban élők arról számoltak be, hogy a kormány újabb hangulatjavító intézkedést jelentett be: most már nem csak egyszeri 500 dinár felvételére jogosultak az emberek, hanem ezentúl havonta kapnak 500 dinárt, mintegy 80 ezer forintnak megfelelő összeget alanyi jogon. Az intézkedés feltehetően nem befolyásolja az ellenzék elhivatottságát, az ország keleti részén folyamatosan tart a toborzás és a lakosság felfegyverzése. A fővárosban élők viszont úgy érzik, hogy gyanús, nyomasztó csend uralja a várost két napja; bár egyre több bolt kinyit, aki csak teheti nem megy az utcára. A nagyobb kereszteződéseket továbbra is zöld karpántos, civil ruhás kormánypárti milicisták ellenőrzik és átkutatják az arra haladó autókat.

Hírek szerint helyreállt a rend Tripoli nemzetközi repülőterén, ahol több légitársaság újra menetrendszerűen közlekedik. Bár az emberek folyamatosan hagyják el Líbiát megszűnt a tülekedés, zsúfoltság is.

A fővárosban élő forrásoktól úgy tudni, hogy azok a magyar családok, akik korábban úgy döntöttek, hogy maradnak, továbbra sem akarják elhagyni Líbiát, de azért tartják a kapcsolatot a követséggel arra az esetre, ha valami rendkívüli esemény történne.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.