Mi lesz Kadhafi sorsa

Egyre súlyosabb a helyzet Líbiában

Bengázi, Líbia második legnagyobb városa, a hírek szerint Kadhafi ellenfeleinek ellenőrzése alá került. Marton Béla, Magyarország líbiai nagykövete az MR1-Kossuth rádiónak elmondta, hogy a helyzet egyre súlyosabb, a fordulópontot talán vasárnapról hétfőre virradó éjszaka jelentette.

2011.02.21 17:18MR1- Kossuth / fotó: MTI

Vasárnap este már komoly fegyveres összetűzések voltak a fővárosban is, majd éjjel egy óra után Kadhafi ezredes televíziós beszédben jelentette be, az ország egységét fenyegeti az, hogy a keleti rész el akar szakadni, mert egy önálló iszlám állam létrehozását tervezi.

A központi hatalom nem enged a követelésnek, és az ország egységének megvédése érdekében minden erőt hajlandó mozgósítani – mondta az ország vezetője.

A Líbiában tartózkodó 80-100 magyar állampolgárt a nagykövet tudomása szerint nem érte atrocitás. Aki el akarja hagyni az országot, annak segítenek a líbiai hatóságok. De nagyon sokan szeretnének maradni is – tette hozzá a nagykövet. Catherine Ashton, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője kijelentette, nagyon aggasztja a Líbiában tapasztalható erőszak és Kadhafi fenyegetése, miszerint ha Európa ellene fordul, akkor nem fékezi a tömeges kivándorlást. Aggodalmát fejezte ki az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete, Susan Rice is.

A Külügyminisztérium nem javasolja az utazást


A Külügyminisztérium nem javasolja a magyar állampolgároknak, hogy Algériába, Tunéziába, Egyiptomba, Jemenbe, Bahreinbe vagy Líbiába utazzanak - mondja Pataki Eszter sajtófőnök. Marokkó egyelőre nem szerepel a veszélyes országok listáján. A nem javasolt területekre a magyar utazási irodák nem indítanak csoportokat. Bajba jutott magyarokról eddig nem érkezett hír, a Külügyminisztérium azt kéri az ott tartózkodó magyaroktól, hogy jelentkezzenek be a követségeken. A tárca egyelőre nem tervezi a diplomaták visszahívását egyik említett országból sem.

Egy harckocsin állnak az emberek a biztonsági erők bengázi laktanyájában 2011. február 21-én (fotó: MTI)


Rosszabb rendszer is jöhet?

Franciaország nagybefektető Líbiában, nem meglepő, hogy a francia kormány is aggodalommal figyeli az eseményeket. „Elítéljük az erőszakot, ami Líbiát hosszú polgárháborúba sodorhatja – mondta Francois Baroin kormányszóvivő. - Az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak mindent el kell követnie, össze kell hangolnia a külpolitikáját, hogy elkerüljük a drámát.” Nem olyan régen Kadhafi pompázatos fogadtatásban részesült Párizsban, és milliárdos üzletekről állapodott meg vendéglátójával, Nicolas Sarkozyvel. Nagy-Britannia korábban hazaengedte Líbiába a 300 halálos áldozatot követelő 1988-as lockerbie-i légi merénylet végrehajtóját, aki életfogytiglani büntetését töltötte Skóciában. A cseh diplomácia vezetője is azt mondta: nem szabad az uniónak túlságosan beleártania magát a líbiai ügyekbe, és hozzátette: Kadhafi bukása után akár egy rosszabb rendszer is jöhet.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.