Bengáziban újabb megmozdulás

Líbiában számon kérik a magyar nagykövetet az EU miatt

A líbiai külügyminisztériumba nemrégiben bekérették Magyarország tripoli nagykövetét, hogy ezzel is jelezzék: az észak-afrikai ország kormányzata elégedetlen az Európai Unió Líbiával kapcsolatos állásfoglalásaival.

2011.02.19 20:54MTI

A Le Monde című francia újság honlapján szombaton megjelentetett cikk emlékeztet, hogy jelenleg Magyarország látja el az EU soros elnöki tisztségét.

A francia napilap szerint a líbiai külügyminisztérium főtitkára mindenekelőtt Catherine Ashtonnak, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének kijelentéseit bírálta. Ashton szerdán, azaz az első líbiai tüntetések után felszólította Tripolit, hogy hagyjon fel az erőszakos akciókkal, s engedélyezze a szólásszabadságot. A lap szerint a brüsszeli nyilatkozat hangneme meglehetősen óvatos - ám a líbiai diplomata mégis jelezte a magyar nagykövetnek, hogy ha Ashton újból így fogalmaz, a tripoli vezetés felfüggeszti együttműködését az EU-val az illegális bevándorlás elleni küzdelemben.

Eközben szombaton újrakezdődtek a tiltakozó megmozdulások Líbia második legnagyobb városában, Bengáziban. A karhatalom a levegőbe leadott lövésekkel próbálta szétoszlatni azt a tömeget, amely az előző nap megölt tüntetőket gyászolta. Egy kórházi forrás pedig arról számolt be, hogy a biztonsági erők székházának tetejéről mesterlövészek nyitottak tüzet a gyászolókra, s legalább 15 ember meghalt, több százan pedig megsebesültek. Az AP amerikai hírügynökség forrásai szerint az egyik embert egy légvédelmi rakéta találta fejbe. A kormány hatalmas erőkkel próbálja felszámolni az elégedetlenség fészkeit, s a tüntetők közötti kommunikáció megnehezítése, valamint az információk kiszivárgásának elkerülése érdekében az internet-hozzáférést is korlátozták.

A Human Rights Watch (HRW) nevű amerikai emberi jogi szervezet szerint a líbiai biztonsági erők 35 embert öltek meg péntek éjjel Bengáziban. Egy líbiai lap 24 halálos áldozatról adott hírt, s a véres akciót azzal magyarázta, hogy a tüntetők rendőrségi őrszobákat, illetve egy olyan katonai támaszpontot támadtak, ahol fegyvereket tároltak. A szombati összecsapások előtt a HRW összesített listája szerint 84 ember vesztette életét.

Szemtanúk jelentései nagy fejetlenségről számoltak be. "A halottak és sebesültek közül többen a helyi orvosok rokonai - mondta egy egészségügyi tisztségviselő. - A doktorok sírnak, én pedig folyamatosan azt mondogatom nekik, hogy szedjék össze magukat, és segítsenek nekünk."

A fővárosi tüntetőknek is nehéz a helyzete: a rendőrök nagy erőkkel vonultak utcára, és a tiltakozni merészelőket azonnal őrizetbe veszik.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.