Orvlövész sebesítette meg

Belehalt sérüléseibe egy újságíró Egyiptomban

Belehalt a tüntetések során szerzett sérülésébe egy egyiptomi újságíró pénteken.

2011.02.05 08:05MTI

A 36 éves Ahmed Mohammed Mahmúdot január 29-én lőtte le egy orvlövész. Egy, az al-Ahram közalapítvány által kiadott újságnak dolgozott, s éppen fotókat készített a Tahrír téri kormányellenes tüntetőkről, amikor a végzetes lövés érte. A halálát megelőző négy napban a férfi kómában volt.

A Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű, New York-i székhelyű szervezet közlése szerint az újságírók közül Ahmed Mohammed Mahmúd volt az egyiptomi tüntetéssorozat első halálos áldozata.

A hét eleje óta megsokszorozódtak az egyiptomi és külföldi újságírókat érő atrocitások. A CPJ adatai szerint egy hét leforgása alatt 101 esetben ért közvetlen támadás újságírókat vagy irodáikat, ebből tíz eset az utóbbi egy nap során történt. Az Újságírók Határok Nélkül nevű nemzetközi Szervezet legalább 60 újságíró elleni támadásról tud.

Mohammed Abdel-Dajem, a CPJ közel-keleti és észak-afrikai koordinátora megdöbbentőnek nevezte, hogy az egyiptomi kormány civil ruhás rendőröket és saját híveit uszítja az újságírókra. Az egyiptomi tájékoztatási minisztérium hamisnak nevezte azokat az állításokat, amelyek szerint a kormány irányítja a háttérből a külföldi újságírók elleni támadásokat.

Pénteken kiadott közleményében a tárca hangsúlyozta, hogy elfogadhatatlan az erőszak, irányuljon az újságírók vagy bárki ellen. "A nemzetközi média mindig szívesen látott vendég volt és marad is Egyiptomban. Jelenleg több mint ezer külföldi újságíró tartózkodik az országban" - áll a közleményben.

Egy megsérült tüntető Egyiptomban (fotó:MTI)

Az egyiptomi biztonsági erők pénteken letartóztatták az al-Dzsazíra katari székhelyű hírtelevízió két újságíróját. Előzőleg ismeretlenek behatoltak az al-Dzsazíra kairói irodájába, felgyújtották és megrongálták a berendezést. Az egyiptomi hatóságok a múlt héten bezárták az al-Dzsazíra kairói irodáját, bevonták riportereinek működési engedélyét.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) pénteken leszögezte, hogy az újságírók elleni támadások elfogadhatatlan támadást jelentenek a tájékozódáshoz való jog ellen. A szervezet nyugtalanítónak minősítette az internet- és a mobilszolgáltatás korlátozását is. Egyúttal felszólított minden egyiptomit, hogy tartsa tiszteletben a szólás és véleménynyilvánítás szabadságát.

Az Amnesty International és a Human Rights Watch pénteken felszólította az egyiptomi hatóságokat, hogy azonnal engedje szabadon munkatársait. A két nemzetközi emberjogi szervezet közlése szerint három alkalmazottjukat, hét egyiptomi emberjogi aktivistát, egy francia újságírót, egy portugált és kilenc ügyvédet csütörtökön hurcolt el a katonai rendőrség. Hollétükről azóta sem tudni semmit.

Obama helyes döntést vár Mubaraktól

Az amerikai elnök felszólította egyiptomi kollégáját, hogy hozzon "helyes döntést". Barack Obama ugyanakkor nem mondta ki nyíltan, hogy azonnali lemondásra kéri Hoszni Mubarakot.

A Stephen Harper kanadai miniszterelnökkel pénteken Washingtonban tartott közös sajtótájékoztatón Obama kijelentette, hogy Mubaraknak át kell gondolnia, milyen örökséget hagy maga után közel harminc évi kormányzás után, és azonnal meg kell kezdeni a hatalom rendezett átadását.

Emlékeztetett arra, hogy Mubarak már elfogadta első helyes döntését, amikor lemondott a szeptemberben esedékes elnökválasztáson való indulásról. Obama szerint az a legfontosabb, hogy Mubarak eldöntse, miként vigyék véghez a hatékony, tartós és legitim átmenetet.

"A kulcskérdés, amelyet fel kell tennie magának az, hogy miként tudok magam mögött hagyni egy örökséget, amelyben Egyiptom képes lesz keresztülmenni ezen az átmeneti perióduson"
- fogalmazott Obama, hozzátéve, hogy reményei szerint Mubarak elnök helyesen dönt.

Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok megfigyelőként szemléli a hatalomátadás átmeneti folyamatát, amelyben valódi reformok végrehajtására van szükség, nem az ellenzéknek tett gesztusokra.

Kiemelte azonban, hogy Egyiptom jövőjéről az egyiptomi népnek kell döntenie, s az átmeneti folyamat részeként tisztességes és szabad választásokat kell tartani.

Obama kijelentette azt is, hogy Washington ellenzi az erőszakot, mint a válságra adott választ. Óva intett az erőszaktól, és ismét elfogadhatatlannak minősítette a tüntetők és az újságírók elleni erőszakot.

Robert Gibbs, a Fehér Ház szóvivője előzőleg megismételte, hogy Mubaraknak és kormányának széles körben kell tárgyalnia az ellenzéki csoportok és a civil társadalom képviselőivel, hogy megvessék az új kormányzati rendszer alapjait.

Szavaival azt is értésre adta, hogy a másfél hete kirobbant válság megoldásának egyetlen útja az, ha Mubarak gyorsan távozik a hatalomból. "Vannak konkrét intézkedések, amelyeket Mubarak és alelnöke fogadhat el, hogy elinduljon egy valódi változás, amely csökkentheti a bizonytalanságot, és lehetővé teheti, hogy az ország ne süllyedjen káoszba" - mondta Gibbs.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.