Átfogó szabályozásra van szükség
A korrupció továbbra is komoly probléma az unióban
A korrupció még mindig komoly problémát okoz az unióban, ezért fontos, hogy az ellene folytatott küzdelem szerves része legyen az EU szakpolitikáinak - mondta Jana Mittermaier, a Transparency International (TI) brüsszeli uniós irodájának vezetője csütörtökön Budapesten.
2011.01.20 13:54MTIA TI azt követően tartott sajtótájékoztatót, hogy a Külügyminisztériumban átadták ajánlásaikat a soros magyar uniós elnökségnek. Jana Mittermaier üdvözölte, hogy a minisztériumban meghallgatták a Magyarországnak és az egész uniónak szóló javaslataikat.
Földes Ádám, a TI magyarországi tagozatának vezetője kijelentette: átfogó, európai korrupcióellenes stratégiát kell kidolgozni. A magyar elnökség nyitott az együttműködésre, ajánlásaikat jelenleg tanulmányozzák a tárcánál - tette hozzá.
Mint kiemelte: a korrupció elleni fellépés európai iránya több ponton megegyezik a Magyarországon szükséges intézkedésekkel, az uniós megoldásokat gyakran a magyar jogalkotóknak is meg kellene fontolniuk.
Az unió jelenleg vizsgálja azt a jogszabályt, amely arról rendelkezik, hogy biztosítani kell az EU-intézményeik dokumentumainak nyilvánosságát. Ezzel kapcsolatban Jana Mittermaier egyebek mellett kiemelte, félő, hogy az esetleges módosítások szigorítanák a nyilvánossági szabályokat. El kell érni, hogy a polgárok valóban megismerhessék a nevükben meghozott döntések hátterét - mutatott rá. Földes Ádám szerint a magyar elnökség sokat tehetne ezért.

Jana Mittermaier arra is felhívta a figyelmet, hogy az unió intézményeinek alkalmazottaira és az ott tevékenykedő lobbistákra nem vonatkoznak kötelező nyilvánossági szabályok, ezért kötelező regisztrációt kellene bevezetni.
Földes Ádám hozzátette: Magyarországon 2010 végétől hatályon kívül helyezték a lobbitörvényt, amelynek helyébe semmilyen új szabályozás nem lépett, így nem lehet tudni, hogy a közpénzekre vagy a jogszabályokra vonatkozó közhatalmi döntéseket ki, milyen módon befolyásolja.
Véleménye szerint az ország átvehetné az Európában máshol már működő gyakorlatokat. Földes Ádám megemlítette az úgynevezett "forgóajtó-jelenséget", amely az üzleti és a közszféra közötti munkahelyváltásokat jelenti. Magyarországon jelenleg nem szabályozzák ennek körülményeit - emelte ki.
A tájékoztatón kiosztott sajtóanyag szerint a TI szerint foglalkozni kellene a visszaéléssel az uniós pénzügyi forrásokkal, továbbá a pártfinanszírozással; szóvá teszik azt is, hogy hiányzik a visszaélésekről hírt adók védelme. A Transparency International ajánlásai között szerepel az üzleti kapcsolatok körében és a közbeszerzési eljárásokban elkövetett vesztegetések elleni küzdelem, továbbá a határokon átnyúló igazságszolgáltatási és rendőri együttműködés.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06