Obama összefogásrról beszélt

Arizonai vérengzés: Palin "vérvádazása" bőszítette fel a zsidókat

Összefogásra és párbeszédre szólította fel helyi idő szerint szerda este Tucsonban az amerikaiakat Barack Obama amerikai elnök az arizonai városban történt vérengzés áldozatainak ünnepélyes gyászszertartásán.

2011.01.13 07:52MTI

"Nem tehetjük meg, hogy arra használjuk fel ezt a tragédiát, hogy ismét egymás ellen forduljunk" - jelentette ki Obama. Az elnök óvta attól az amerikaiakat, hogy "egyszerű magyarázatokat" találjanak, és hogy egymást vádolják.

Tucsonban egy 22 éves fegyveres szombaton tüzet nyitott a Gabrielle Giffords demokrata képviselőnő fogadóóráján egybegyűltekre, s 6 embert megölt 14-et pedig - köztük a politikusnőt - megsebesített.

A szerdai búcsúztatón az elnök, aki korábban felkereste a kórházban Giffordsot, az Arizonai Egyetem arénájában emlékező mintegy 14 ezres tömeg üdvrivalgása közepette elmondta, hogy a merénylője által fejbelőtt képviselő - a támadás után először - kinyitotta a szemét.

Ugyancsak a kölcsönös vádaskodásokra utalva Sarah Palin, a republikánus párt volt alelnökjelöltje, egykori alaszkai kormányzó szerdán kijelentette, hogy bírálói "vérváddal" illették, amikor felelőssé tették a tucsoni mészárlásért.

Palin, megtörve a merénylet utáni többnapos hallgatását, kijelentette, hogy a "szörnyű bűncselekmények" önmagukért beszélnek, s hogy azok az elkövetőkkel "kezdődnek és érnek véget". A politikus asszony szerint az újságíróknak és a politológusoknak nem kellett volna alig néhány órával a merénylet után "vérvádat" kreálni, s ezzel épp azt a gyűlöletet és erőszakot felszítani, amelyet pedig állításuk szerint el kívántak ítélni.

Archív kép Gabrielle Giffords-ról, a meglőtt fépviselőnőről (fotó: MTI)

Palin azokra a vádakra reagált, amelyek szerint annak is szerepe lehetett a vérfürdőben, hogy a tavalyi, rendkívüli kiélezett választási kampány idején célkeresztekkel jelölte meg azokat a demokrata irányítás alatt álló választókörzeteket, amelyeket megítélése szerint a republikánusoknak el kellett hódítaniuk. Ilyen célkereszt került a szombaton fejbelőtt demokrata politikus, Gabrielle Giffords által képviselt arizonai 8-a kerületre is.

Palin beszédében a védekezésen túl egységre és megbékélésre hívta fel az amerikaiakat. A "vérvádra" vonatkozó utalása azonnal felhördülést keltett, mert a kifejezést hagyományosan azzal a - hamis - antiszemita állítással kapcsolatban hangoztatták, miszerint a zsidók vallási szertartásaik során gyermekeket áldoztak fel. A politikus szóhasználata ellen több zsidó szervezet is tiltakozott.

A CBS tévétársaság által a minap elvégeztetett közvélemény-kutatás egyébként megállapította: az amerikaiak 57 százaléka nem hiszi azt, hogy a tucsoni lövöldözés a kiélezett politikai szóhasználat következménye lenne.

Az amerikai képviselőház tagjai szerdán a politikai erőszakot elítélve emlékeztek meg a tucsoni mészárlás 6 halálos áldozatáról. Beszéde közben John Boehner házelnök többször is elérzékenyült.

A Központi Nyomozóiroda (FBI) ügynökei szerdán őrizetbe vettek egy férfit, aki fenyegető és obszcén üzeneteket hagyott Jim McDermott demokrata párti képviselő irodájának üzenetrögzítőjén. A 32 éves Turner Habermannt a kaliforniai Palm Springsben fogták el, szövetségi tisztségviselő fenyegetésének vádjával. Habermann korábban más hivatalos személyeket is megfenyegetett.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.