"Álösszeesküvésekbe vonták őket"

Az FBI megelőző csapdát állít a potenciális terroristáknak

Az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) a héten Baltimore-ban, novemberben pedig Portlandben fülelt le egy-egy olyan potenciális terroristát, aki az iszlám "szent háborújának" nevében autóbombával próbált meg a lehető legtöbb embert elpusztítani. Mindkét merénylőt úgy sikerült elfogni, hogy álösszeesküvésekbe vonták őket bele.

2010.12.10 07:38MTI

A 2001. szeptember 11. óta egyre szélesebb körben alkalmazott módszer tiltakozást váltott ki több védőügyvéd és emberjogi szervezet részéről, mert szerintük így olyanokat is kelepcébe csalhatnak, akik nem jelentettek igazi veszélyt és csak a kormány provokálására szánták el magukat arra, hogy valódi veszélyhelyzetet teremtsenek.

Az FBI mind a portlandi karácsonyfa-ünnepséget megcélzó, 19 éves Mohamed Osman Mohamud, mind pedig a Maryland-elővárosi toborzóirodát levegőbe repíteni szándékozó, 21 éves - magát Muhammad Hussain néven emlegető Antonio Martinez esetében azt állította, hogy az önjelölt dzsihádisták számos lehetőséget kaptak arra, hogy kihátráljanak a tervezett merényletből és hogy másképp vezessék le frusztrációjukat. A két fiatalemberre úgy figyeltek fel a hatóságok, hogy mindketten keresték a kapcsolatot az iszlamista radikálisokkal és a lehetőséget, hogy erőszakcselekményt hajtsanak végre a hit nevében.

Mindkettőjükkel olyan álcázott FBI-ügynökök vették fel a kapcsolatot, akik terroristának adták ki magukat, s mindketten eljutottak a végső szakaszba. Oda, hogy a rendelkezésükre bocsátott álrobbanóanyaggal megrakott autókat megpróbálják zsúfolt helyszínek közelében felrobbantani.


Nüansznyi eltéréssel, de hasonlóképpen tartóztatták le 2009 szeptemberében Dallasban a 19 éves jordániai Hoszam Maher Huszein Szmadit, aki egy felhőkarcolót akart felrobbantani, idén októberben pedig a 34 éves, pakisztáni születésű, de Amerikában honosított Farooq Ahmedet, aki a washingtoni metrót szemelte ki célpontul.

"Biztos vagyok benne, hogy (a vádlottat) nem csalták kelepcébe és hogy az ezzel kapcsolatos vádak nem állnak meg" - jelentette ki Mohamud ügyével kapcsolatban Eric Holder amerikai igazságügyi miniszter. Holder leszögezte, hogy a merénylőt annak a megelőző módszernek a segítségével sikerült ártalmatlanná tenni, amellyel az amerikai hatóságok világszerte próbálják fellelni azokat a személyeket, akik amerikaiaknak vagy az amerikai érdekeknek kárt akarnak okozni. A New York-i Egyetem Jog és Biztonság Központja idén jelentést készített arról az 50, általa legfontosabbnak tartott terrorista merénylettervről, amelyet szeptember 11. után lepleztek le az Egyesült Államokban. A felmérésben részt vett kutatók megállapították, hogy az összeesküvésekben érintett 156 személy közül 97-et - a potenciális elkövetők 62 százalékát - a preventív módszer buktatta le. Az ügyekben indított eljárások során az esküdtszék egyetlen esetben sem hozott felmentő ítéletet, a "beugratással" való védekezés dacára sem.

Az igazságügyi minisztérium belső szabályzata meghatározza, meddig szabad elmenni a hatóságnak abban, hogy a gyanúsított számára lehetővé tegyék a bűncselekmény elkövetését. Az FBI 2008-ban módosította az ezzel kapcsolatos - titkos - belső útmutatásait. Ezekben, a nyilvánosságra került részletek szerint a nyomozóiroda felhívta az ügynökök és vezetőik figyelmét arra, hogy a bíróságok "jogilag megkérdőjelezhetőnek" találják azt, ha kormányalkalmazottak az egyes politikai vagy vallási csoportokat olyan törvénybe ütköző cselekedetekbe viszik bele, amilyenekbe azok "egyéb körülmények között" nem mentek volna bele. Az FBI vezetői szerint a potenciális elkövetőt az ügynökök csak onnan kezdve segíthetik álcinkosként a bűncselekmény elkövetésében, hogy az egyértelműen kifejezte a megvalósítás szándékát, legyen szó akár terroristáról, akár kábítószer-kereskedőről.

"Ha egy személy érdekeltségét fejezi ki egy bűncselekmény elkövetésében, akkor a kormányzat jogosult úgy válaszolni, hogy látszólag biztosítja számára az ennek elkövetéséhez szükséges eszközöket, s ekképp alapozza meg az ellene indítandó büntetőjogi eljárást" - mondta Kenneth L. Wainestein, az igazságügyi tárca korábbi, biztonsági ügyekért felelős miniszter-helyettese a The New York Timesnak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.