Bűnrészesség és házasságtörés
Valószínűleg visszanyerte szabadságát a megkövezésre ítélt iráni asszony
Valószínűleg visszanyerte szabadságát Szakine Mohammadi Astiani, az az iráni asszony, akit a férje meggyilkolásában való bűnrészesség és házasságtörés miatt megkövezés általi halálra ítéltek - közölte csütörtökön a berlini székhelyű Bizottság a Megkövezés Ellen emberi jogi szervezet szóvivője.
2010.12.10 07:28MTIMina Ahadi szerint az asszonnyal együtt, akinek érdekében mozgósították a nemzetközi közvéleményt, visszanyerte szabadságát fia és ügyvédje is. A hírt hivatalosan nem erősítették meg, a szóvivő értesülése szerint az iráni televízióban csütörtök este fogják bejelenteni.
Mohammadi Astianit két iráni bíróság is halálra ítélte 2006-ban a férje meggyilkolásában való bűnrészesség vádjával.
Fellebbezésre az ítéletet 10 évi börtönre enyhítették, de házasságtörés miatt a megkövezés általi halálbüntetést egy másik fellebbviteli bíróság továbbra is fenntartotta.
Az eset, amelyre emberi jogi szervezetek hívták fel a nemzetközi figyelmet, Nyugaton heves érzelmeket keltett, számos ország követelte, hogy a "barbár" ítéletet ne hajtsák végre.
Ugyancsak csütörtökön jelentette be egy másik emberi jogi csoport New Yorkban, hogy Iránban óvadék ellenében átmenetileg szabadon engedték azt az úttörő bloggert, akit korábban több mint 19 évi börtönbüntetésre ítéltek.
Az iráni-kanadai Hoszein Derahsant 2008 óta tartották börtönben azzal a váddal, hogy Izraelnek kémkedett. A Nemzetközi Kampány az Emberi Jogokért (ICHR) szervezet közlése szerint példátlanul magas, másfél millió dolláros óvadék ellenében kiengedték a börtönből, de várakozások szerint néhány napon belül vissza fog térni oda.

Derahsant, akit a "blog atyjának" neveznek, és aki farszi nyelven írt internetes naplójával valóságos blogforradalmat indított el Iránban, szeptemberben ítélték több mint 19 éves börtönbüntetésre, mert a vádak szerint ellenséges országokkal működött együtt, hazug propagandát terjesztett, és vallási személyiségeket sértett meg.
Újságíróként dolgozott Teheránban, mielőtt 2000-ben Torontóba költözött volna. A múltban bírálta az iráni rendszert, és 2006-ban Izraelbe látogatott. Irán nem ismeri el Izraelt, és az irániaknak tilos a zsidó államba utazniuk.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06