A dél-koreai vezetés föld alatt tanácskozik

Kitört a háború? Észak-Korea lebombázott egy déli szigetet

Észak-Korea nehéztüzérséggel lőtt egy dél-koreai szigetet. A déli hadsereg válaszolt a támadásra - közölték Szöulban. Hírek szerint a megtámadott szigeten 60-70 ház ég.

2010.11.23 10:36MR1- Kossuth/MTI

A két Korea közötti vitatott tengeri határ mentén fekvő, Dél-Korea nyugati partvidékén fekvő Jonpjong-szigetén szemtanúk elmondták, hogy az ágyúzás alatt a lakosokat kimenekítették.

A tüzérségi támadás körülbelül egy órán át tartott, majd hirtelen megszakadt. A két Korea között évek óta ez volt a legsúlyosabb fegyveres konfliktus.

A dél-koreai hadsereg közölte, hogy legkevesebb két katonája meghalt, további tizenöt megsebesült. Az ágyúzásnak három civil sebesültje is van. Legalább száz lövedék érte a szigetet, amely 3 kilométerre délre található a tengeri határtól és 120 kilométerre nyugatra a dél-koreai fővárostól, Szöultól.

A YTN helyi tévéállomás szemtanúkat idézett, akik szerint 60-70 ház kigyulladt, a tévéfelvételeken látható volt a sűrű füst, amely a sziget felől érkezett.

A tüzet egyelőre nem tudják megfékezni

A tévé szerint az észak-koreai lövedékek közül sok a szigeten lévő laktanyába csapódott be. Egy szemtanú az adásban elmondta, hogy házak égnek, és a hegyek növényzete is lángra kapott. Az embereket kimenekítették. A mindent ellepő füstben semmit sem látni, az emberek halálra rémültek.

A történtek miatt a dél-koreai vezetés válságtanácskozásra gyűlt össze kedden egy föld alatti bunkerban, a szöuli elnöki palotában - közölte egy hivatalos személy.

A megbeszélésen az államfő mellett jelen volt a külügy-, a védelmi- és az országegyesítési miniszter is, valamint a titkosszolgálat vezetője. Ri Mjong Bak dél-koreai elnök közölte: országa megpróbálja elkerülni, hogy az incidensből nagyobb fegyveres konfliktus legyen - jelentette a Yonhap, de a hírügynökség hozzátette, hogy ha Észak folytatja az agressziót, akkor Szöul erőteljesebb választ ad, mint amely az első tüzérségi lövésekre adott volt.

Szöul szerint Észak-Korea szándékosan és előre megfontoltan megsértette a két Korea között 1953-ban kötött tűzszüneti megállapodást. A dél-koreai védelmi minisztérium kedden kiadott közleményében azt írta, hogy a történtek egyértelműen az 1953-as fegyverszüneti megállapodás szándékos és tervezett megsértését jelenti.

Az ágyúzás olyan időpontban történt, amikor a térségben tartózkodik egy amerikai különmegbízott, miután fény derült új észak-koreai urándúsító létére. Lee Dong-Bok, az amerikai Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS) vezető munkatársa szerint a támadás összefüggésben lehet azzal, hogy kiderült a jongbjoni nukleáris központban létesített ultramodern urándúsító ténye.

"Nyilvánvaló, hogy (Észak-Korea) nagyon határozott kísérletet tesz az Egyesült Államok és Dél-Korea megdöbbentésére, hogy engedményeket tegyenek."

Az incidens hatására négy százalékkal esett a dél-koreai fizetőeszköz, a von értéke. A dél-koreai pénzügyi hatóságok bejelentették, hogy szerda reggel rendkívüli tanácskozást tartanak arról: a támadásnak milyen hatása van a pénzpiacokra és a gazdaságra.

A szöuli külügyminisztérium egy meg nem nevezett tisztségviselője közölte: fontolóra veszik, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé viszik a támadás ügyét.

Sűrű füst száll a magasba a dél-koreai Jonpjong-szigetről a Sárga-tengeren, a Koreai-félszigettől nyugatra 2010. november 23-án (fotó: MTI)


Szemtanúk szerint abbamaradt az észak-koreai ágyúzás

Az észak-koreai tüzérség abbahagyta a dél-koreai sziget ágyúzását - közölte kedden egy szemtanú az YTN televízióval.

A szigeten 14 dél-koreai katona sebesült meg a támadásban, közülük négy súlyosan - jelentette az YTN televízió.

A sziget lakói halászhajókon kezdtek el menekülni a Jongpjon-szigetről - közölte szintén egy szemtanú, pontosítva a lakosok meneküléséről szóló korábbi információt.

A Yonhap hírügynökség szerint a dél-koreai hadsereg forró dróton üzenetet küldött Észak-Korának, és ebben követelte az ágyúzás abbahagyását.

A dél-korai kikötői és hajózási hatóságok közölték, hogy a hajózást, kikötői forgalmat sehol nem zavarta meg a támadás. Egy dél-koreai elemző szerint az észak-koreai agresszió mögött az állhat, hogy nemrég kiderült: Phenjan urándúsító programba kezdett.

Koreai incidens - orosz állásfoglalás

Moszkva szerint nem szabad hagyni, hogy fokozódjon a feszültség a Koreai-félszigeten azt követően, hogy szöuli jelentések szerint Észak-Koreából lövéseket adtak le egy dél-koreai szigetre - mondta az Interfax hírügynökség kérdésére egy orosz külügyminisztériumi forrás.

Az illető hangsúlyozta azonban, hogy a Sárga-tengeren lezajlott incidensről egyelőre csak dél-koreai forrásból érkezett hír, és úgy vélte, meg kell várni Észak-Korea hivatalos reagálását.

Dél-koreai források szerint az észak-koreai tüzérség ágyúzta kedden az 1200-1300 lakosú Jongpjon-szigetet. Egy dél-koreai katona meghalt, további 13 megsebesült a támadásban. Több tucatnyi épület kigyulladt. Szöuli közlés szerint a dél-koreai hadsereg viszonozta tüzet, és harci gépeket riasztott.

Japán "minden eshetőségre" felkészül

Kan Naoto japán miniszterelnök utasította kormánya minisztereit, hogy készüljön fel "minden eshetőségre" a dél-koreai szigetet ért keddi észak-koreai tüzérségi támadás miatt.

"Utasítottam őket, hogy készüljenek fel bármilyen váratlan fejleményre, az erre válaszul bevezetendő szigorú intézkedésre, és gyűjtsenek össze minden információt a helyzettel kapcsolatban" - tette hozzá újságíróknak nyilatkozva, amikor az észak-koreai támadás miatt összehívott rendkívüli tanácskozásról távozott.

Németh Zsolt: Magyarország elítéli az észak-koreai agressziót

Magyarország elítéli a Dél-Koreával szemben elkövetett észak-koreai agressziót - közölte kedden a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.

Együttérzésünket fejezzük ki Dél-Korea iránt, és támogatásunkról biztosítjuk a viszály rendezését célzó diplomáciai erőfeszítéseit - mondta Németh Zsolt az MTI-nek az Országgyűlésben, a külügyi bizottság ülésének szünetében. Az államtitkár a bizottság ülésén - ahol a kormány prioritásként kezelt Ázsia-politikájának elemeiről számolt be, és Észak-Koreát a térség egyik jelentős feszültséggócának nevezte - egy képviselői kérdésre válaszolva kifejtette: egyelőre nem lehet megítélni, milyen súlyosságú konfliktus bontakozott ki Észak- és Dél-Korea között.

"Kinyilvánítjuk támogatásunkat mind az áldozatoknak, mind pedig a dél-koreai államnak, amely ebben a küzdelemben áldozatként érintett" - fogalmazott Németh Zsolt, utalva arra, hogy Észak-Korea aznap tűz alá vett egy dél-koreai szigetet, ahonnan a polgári lakosságot kitelepítették.

Rendkívüli tanácskozásra készül az ENSZ Biztonsági Tanácsa

Rendkívüli tanácskozásra készül az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) a Dél-Korea ellen kedden intézett észak-koreai tüzérségi támadás miatt - közölte egy francia diplomata. Az ülést már szervezik, várhatóan még kedden vagy szerdán megtartják.

A forrás hozzátette: Franciaország támogatja, hogy a BT rendkívüli ülést tartson az ügyben. A testületben állandó tagsággal bíró Egyesült Államok, Oroszország és Kína már elítélte a támadást, vagy legalábbis komoly aggodalommal nyilatkozott az incidensről, amelyben két dél-koreai katona meghalt, 15 katona és három civil megsebesült.

Hozzájuk csatlakozott Michele Alliot-Marie francia külügyminiszter, arra szólítva fel Észak-Koreát, hogy hagyjon fel a provokációval, és tartózkodjon minden olyan lépéstől, amely tovább élezheti a feszültséget a térségben.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.