Szomorkás körülmények között élt a Népek Atyja
Első ízben mutatták meg újságíróknak Sztálin dácsáját
Joszif Visszarionovics Sztálin halála után 57 évvel szerdán első ízben megnyitották a diktátor Moszkva Kunzevo negyedében lévő, úgynevezett Közeli (Blizsnyaja) dácsáját.
2010.11.17 18:09MTISzergej Gyevjatov, a történelemtudomány doktora, a Szövetségi Őrszolgálat - a kormányőrség - szóvivője a sajtó képviselőinek elmondta: a legendákkal ellentétben sem alagút, sem metróvonal nem köti össze a dácsát a Kremllel, hiába kerestek ilyesmit, nem találták nyomát. Van viszont egy 1942-ben épült, 17 méter mély, 12 négyzetméter területű bunker.
Az újságíróknak megmutatták a ház szobáit, amelyekben élt és dolgozott Sztálin, azt a helyiséget is, ahol 1953. március 5-én meghalt, valamint a kiszolgálóhelyiségeket.
Az Interfax hírügynökség tudósítója szerint figyelmet érdemlő módon a mellékhelyiségek megfelelnek a mai európai követelményeknek is, és minden bútor, használati tárgy, még az előszobai ruhafogasok sora is úgy maradt meg, ahogyan Sztálin idejében volt.
Az újságírók meglátása szerint a Népek Atyjaként emlegetett diktátor nagyon szerény, sőt, egyenesen szomorkás körülmények között élt.
Az 1010 négyzetméteres épület 26 hektáros telken áll, sűrű erdő veszi körül, az útról egyáltalán nem látható, s közvetlen közelében sok juhart ültettek, ez volt Sztálin kedvenc fája. Noha ma már Moszkva egyik forgalmas negyedében van, teljes csend honol körülötte. A telek eredetileg üres volt, de a főtitkár irányításával mintegy 70 ezer kifejlett fát ültettek el rajta. Valaha volt egy kis tó is orosz fürdővel, egy citromfás kert, dinnyeföld és marhaistálló is.
A földszinten Sztálin dolgozószobáján kívül hét, gyakorlatilag egyformán berendezett hálószoba található: keskeny ágy, a felek mentén székek, kemény török díványok és fotelek, az ágy fejénél olvasólámpa. Sztálin bármelyik hálószobában nyugovóra térhetett anélkül, hogy a ház folyosóval elválasztott részében lévő személyzetet, vagy őrséget értesítette volna: az összehajtott ágynemű a díványon várta. A kedvence az úgynevezett kis nappali volt, ahol több mint 13 órát feküdt, mire orvosokat hívtak hozzá, akik csak a halált tudták megállapítani. A házban a fényűzést a kis nappaliban lévő kandalló, számos, ma is remek állapotban lévő türkmén és perzsa szőnyeg, egy ma is működő lemezjátszós rádió - Winston Churchill ajándéka -, és például egy akkor még nagyon drága alumínium evőeszköz. Sok a kínai hímzés, fa- és üvegtárgy is, ezekkel Mao Ce-tung ajándékozta meg Sztálint. Emellett a falakat mindenütt fa borítja, s ehhez 38 fafajtát használtak fel. A sok ablakon rövid, fehér függönyök vannak, mert a diktátor állítólag tartott attól, hogy a hosszú sötétítőfüggönyök mögött elbújhatnak valakik. A szobák falát szovjet lapokból így az Ogonyokból való, kinagyított fényképek díszítik: ezeket maga választotta ki, maga fizetett a nagyításért - amiről megvannak még a nyugták - és maga irányította elhelyezésüket a falon.
A Szovjetunió Kommunista Pártjának főtitkára nem szerette a meleget, a házban legfeljebb 18-22 fok lehetett, s még télen is sok időt töltött - irhabundában dolgozott - a nyári melegre tervezett úgynevezett Fehér verandán. Melegedni a konyhában lévő orosz kemencénél szeretett. A kiszolgáló helyiségek között van személyzetnek szánt moziszoba is, ahová néha Sztálin is betért.
Sztálin gyakorlatilag soha nem ment fel az emeletre, amelyet az ő utasítására építettek. A dácsán lévő telefonról a városba nem lehetett telefonálni, csakis a vezetők kapcsolatát szolgáló külön hálózat számait lehetett hívni. De a szám még így sem szerepelt a hálózat telefonkönyvében, bár a Kremlben lévő dolgozószobájában a 034-es, moszkvai lakásán a 122-es számon fel lehetett hívni Sztálint.
Gyevjatov elmondta: az SZKP személyi kultuszt elítélő XX. kongresszusa után eredetileg gyermekszanatóriummá akarták alakítani a házat, de aztán a párt tulajdonában hagyták, és egy ideig szállóként használták, miközben a személyzetnek szigorúan megtiltották, hogy bárkinek elmondják, hogy ez Sztálin dácsája volt. Az épület csak 1991-ben került újra a Szövetségi Őrszolgálathoz. Nem múzeum, noha minden múzeumi követelményt figyelembe vesznek fenntartásában. Időnként tartanak itt rendezvényeket, de ezekről nem tesznek közzé semmit.
Gyevjatov elmondta: hamarosan megjelenik egy könyv "A Közeli Dácsa. Egy történelmi útikönyv tapasztalatai" címmel. Legvégül pedig megcáfolt egy legendát: megkínálták az újságírókat a Churchill által kedvelt konyakkal, s kiderült: a brit kormányfő nem örmény, hanem dagesztáni konyakot fogyasztott előszeretettel.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06