Németország bestoppolta a teherszállítmányokat

Utasszállító gépeken jutott el Dubajba a robbanó küldemény

Bombariadót rendeltek el pénteken három amerikai város repülőterén, teherszállító gépen talált gyanús csomag miatt. Amerikai vadászgépek kísértek be egy utasszállítót a New York-i reptérre.

2010.10.31 16:57MTI

Rendkívüli sajtótájékoztatóján Barack Obama amerikai elnök bejelentette: robbanóanyagot tartalmazott az a két, Jemenből az Egyesült Államokba küldött csomag, amelyet az angliai Birminghamben, illetve Dubajban tartóztattak fel a hatóságok. Obama elmondta, hogy a két chicagói zsinagógának szánt küldemény mögött valószínűleg az al-Kaida áll.

Az elnök megerősítette az Egyesült Államok eltökéltségét az al-Kaida, illetve a terrorizmus legyőzésére. Korábban két amerikai vadászgép kísért be a New York-i JFK repülőtérre egy, az Egyesült Arab Emírségekből érkező utasszállító repülőgépet.

Az FBI közlése szerint az Emirates légitársaság repülőgépen Jemenből érkező csomag van. A repülőgépet New Yorkban szövetségi ügynökök várták. Az első jelentésekből nem derül ki, hogy az esetnek köze van-e a Jemenből érkezett gyanús csomagokkal kapcsolatban pénteken több amerikai reptéren kihirdetett bombariadóval.

A bombariadót Philadelphia, Newark és New Jersey repterén rendelték el. Philadelphiában és Newarkban biztonságos helyre vontatták a Nagy-Britanniából érkezett szállítógépeket, az előző városban kettőt, az utóbbiban egyet.

A CNN értesülése szerint az amerikai hatóságokhoz egy szövetséges állam intézett figyelmeztetést chicagói zsinagógákba irányuló jemeni csomagokkal kapcsolatban.

A hírtelevízió szerint minden Jemenből érkező csomagot átvizsgálnak. A CNN információi szerint az óvintézkedések mögött egy chicagói zsinagógák ellen intézendő terrortámadás állhat.

Washington az al-Kaidát sejti a gyanús csomagok mögött

Egy névtelenséget kérő washingtoni kormánytényező szerint az Arábiai-félszigeten tevékenykedő al-Kaida állhat az Egyesült Államokba küldött gyanús csomagok mögött.

Biztonsági szakértők úgy vélik, hogy a küldeményekkel terroristák a nyugati biztonsági szervek éberségét kívánták tesztelni. A több kontinensre kiterjedő csomagküldés-rejtély első felvonásaként pénteken az angliai Birmingham repülőterén feltartóztatták a UPS csomagfutár-szolgálat egy Chicagóba tartó repülőgépét, amelynek fedélzetén találtak egy fehér porral szennyezett, nyomtatóba való festéktartályt, amelyhez nyomtatott áramkört erősítettek. A gyanús tárgy az első jelentések szerint nem tartalmazott robbanóanyagot, ám később a brit hatóságok jelezték: egyelőre nem hoztak hivatalos állásfoglalást az ügyben.

A dubaji hatóságok a Federal Express csomagküldő szolgálattól foglaltak le egy Jemeből Amerikába küldött csomagot.

Amerikai közlés szerint ez hasonló volt a birminghami küldeményhez. Mint kiderült, a két csomagot Jemenben ugyanaz a személy ugyanabból a helyiségből adta fel. Az illető a helyi hatóságok szerint terrorista szervezetekkel áll kapcsolatban. A jemeni kormány pénteken átfogó vizsgálatot rendelt el az ügyben.

Philadelphiában a UPS Nagy-Britanniából érkezett két, Newarkban pedig egy repülőgépét vizsgálták át, de bombát nem találtak. New Yorkban a UPS egyik teherautóját kutatták át, de az itt megtalált gyanús csomagban sem pokolgép, hanem papírok voltak.

A pénteki felfordulás mögött amerikai feltételezés szerint az al-Kaidának az arábiai félszigeten tevékenykedő szervezete állhat, amely 2009-ben a jemeni és a szaúdi szárny összeolvadásából jött létre. A szervezet jemeni vezetője, Nasszer al-Vahajsi Oszama bin Laden szoros szövetségese volt.

Az Arábiai-félsziget al-Kaida szervezete volt a felelős azért a merényletkísérletért, amelyet 2009 karácsonyán követett el egy Detroitba tartó utasszállító gépen Umar Farouk Abdulmutallab nigériai állampolgár. Amerikai hivatalos források szerint a Pentagon azt tervezi, hogy növeli a katonai támogatás jemeni kormánynak, amelynek az al-Kaidán felül egyszerre kell szembenéznie az északi síita felkeléssel és déli szakadár mozgalommal.

APhiladelphiai Nemzetközi Repülőtére 2010. október 29-én, miután az itteni és két másik amerikai város légi kikötőjében bombariadót rendeltek el. (fotó: MTI)


A szaúdiak "súgtak" Amerikának a zsinagógáknak szánt robbanó csomagokról

A szaúdi titkosszolgálat értesítette az Egyesült Államokat arról, hogy Jemenből veszélyes küldemények fognak érkezni: a szaúdiak segítségét pénteken hivatalosan is megköszönte John Brennan, az amerikai elnök helyettes nemzetbiztonsági tanácsadója.

A CNN amerikai hírtelevízió szerint a két küldeményben ugyanolyan robbanóanyag volt, mint amilyennel tavaly karácsonykor egy nigériai állampolgárságú merénylő megpróbált felrobbantani egy Amerikába tartó utasszállító repülőgépet.

A brit, illetve a dubai hatóságok pénteken elfogtak két olyan, chicagói zsinagógáknak címzett csomagot, amelyekben robbanóanyag volt. A várható küldeményekről egy szövetséges ország értesítette az Egyesült Államokat. A Birminghamben megtalált csomag egy fehér porral szennyezett, nyomtatóhoz való festéktartályt rejtett, amelyhez egy nyomtatott áramkört tartalmazó lapot erősítették. A CNN-t Londonban úgy tájékoztatták, hogy a Dubajban elfogott küldemény nagyobb volt, mint az angliai; az egy bonyolultan feldrótozott nyomtatót tartalmazott.

Az al-Kaida jegyeit hordozza magán a dubaji rendőrség szerint a felfedezett csomagbomba

Az al-Kaida jegyeit hordozza magán a dubaji rendőrség szombati bejelentése szerint a felfedezett csomagbomba.

A küldeményben lévő nyomtatóban, illetve festékkazettájában pentaeritrit-tetranitrát (PETN) volt.

A PETN egy robbanó salétromsavészter, amelyet széles körben használnak az iparban és a hadászatban. Tiszta állapotban fehér, kristályos, viszonylag könnyen tárolható.

A dubaji rendőrség felvételén egy nyomtató vezérlőegysége látható, amelynek festékkazettájába robbanóanyagot rejtettek. (fotó: MTI)


"Működőképes pokolgép" volt a brit repülőtéren talált szerkezet

Működőképes robbanószerkezet volt az az eszköz, amelyet az angliai East Midlands repülőterén, egy teherszállító repülőgép rakterében találtak - közölte szombat délután a brit belügyminiszter.

Theresa May, aki a brit kormány különleges helyzetek idején összehívott válságtestülete, a COBRA szombat délutáni értekezlete után tett rövid sajtónyilatkozatot, kijelentette: a péntek hajnalban megtalált szerkezet "robbanóképes" volt, "és egy repülőgép lezuhanását okozhatta volna", ha működésbe lép.

Az MD-11-es típusú teherszállító repülőgép Jemenből indult, és Chicagóba tartott, de útközben leszállt az East Midlands repülőtéren, ahol a csomagot felfedezték.

Lefoglaltak 26 gyanús csomagot Jemenben, kihallgatások

A jemeni hatóságok szombaton lefoglaltak 26 gyanús csomagot, és kihallgatták az érintett légitársaságok, valamint a szanaai nemzetközi repülőtér teherszállító részlegének dolgozóit.

A hatóságok egyelőre vizsgálják a küldemények tartalmát. Az eset összefüggésben van a Dubajban és Nagy-Britanniában felfedezett csomagbombákkal.

Egy jemeni szóvivő szombaton bejelentette: nyomozást indítanak az ügyben, megerősítve, hogy Jemen továbbra is elkötelezetten harcol a terrorizmus ellen a nemzetközi közösséggel együttműködésben.

A csomagbombákkal kapcsolatban őrizetbe vettek egy nőt a jemeni biztonsági erők

A jemeni biztonsági erők szombat este őrizetbe vettek egy nőt Szanaában: valószínűleg ő adta fel a chicagói zsinagógáknak címzett, robbanóanyagot tartalmazó küldeményeket.

Ali Abdullah Száleh jemeni elnök korábban bejelentette, hogy a biztonsági erők körbevették azt fővárosi házat, ahol a gyanúsított bujkált. Az elnök elmondta, hogy az Egyesült Államoktól és az Egyesült Arab Emirátusoktól kapott információk alapján azonosították a nőt, akit a brit pokolgépben elrejtett SIM-kártya segítségével sikerült felkutatni. Később jemeni biztonsági források beszámoltak a letartóztatásról és a jemeni védelmi miniszter is megerősítette a hírt.

Száleh egy rövid sajtótájékoztatón hangsúlyozta: Jemen a saját eszközeivel elkötelezetten harcol a terrorizmus ellen, és senkinek sem engedi meg, hogy az al-Kaida tagjainak levadászása ürügyén beavatkozzon belügyeibe.

Az elnök hangsúlyozta, hogy jobban össze kellene hangolni az amerikai, a brit, a szaúdi és a jemeni hírszerzést.

A Fehér Ház szombaton felszólította Szanaát, hogy működjön együtt Washingtonnal a terroristák ellen. Száleh most jelezte, hogy a jemeni hatóságok együttműködnek az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával, továbbá a nap folyamán telefonon tárgyalt Abdallah szaúdi uralkodóval is a csomagbombák ügyéről.

Németország nem fogad Jemenből teherszállítmányt a csomagbombák miatt

Németország nem fogad többé Jemenből érkező teherszállítmányt - jelentette be Thomas de Maiziere német belügyminiszter vasárnapra virradó éjszaka.

"A szövetségi kormány gondoskodik arról, hogy Jemenből érkező teherszállítmány ne jusson be többé Németországba" - hangsúlyozta a politikus. A német miniszter arra reagált, hogy Nagy-Britanniában pénteken éles pokolgépet találtak egy teherszállító repülőgép rakterében.

A gép Jemenből indult és az egyesült államokbeli Chicagóba tartott. Ezzel szinte egy időben, Dubajban is felfedeztek egy gyanús küldeményt egy másik nagy, légi teherszállításra szakosodott cég, a FedEx egyik repülőgépén.

A csomagokban pentaeritrit-tetranitrátot (PETN) tartalmazó "festékpatronok" voltak. Ilyen anyagot rejtett el sikertelen merényletkísérlete során magánál - az alsónadrágjában - 2009 decemberében Amszterdamból Detroitba tartó nigériai Omar Faruk Abdulmutallab is.

A brit kormány szombattól azonnali hatállyal megtiltotta a Jemenből érkező repülőgépek leszállását Nagy-Britanniában, és Franciaország is hasonlóan döntött.

Utasszállító gépeken jutott el Dubajba az ott elfogott robbanó küldemény

A Dubajban megtalált, pokolgépet tartalmazó küldemény két utasszállító gépen jutott el az Egyesült Arab Emírségekbe - tájékoztatta vasárnap a Quatar Airways szóvivője a CNN-t. A szóvivő, Edward Cameron nem árulta el, hogy melyek voltak az érintett járatok, és hogy azok hány utast szállítottak.

Az amerikai hatóságok szerint Ibrahim Hasszán al-Aszírinak, az al-Kaida 28 éves, feltételezhetően Jemenben rejtőzködő, szaúdi állampolgárságú bombakészítőjének köze van az Angliában felfedezett pokolgéphez. Aszíri készítette azt az ugyancsak PETN (pentaeritritil-tetranitrát) alapú robbanószerkezetet, amellyel tavaly karácsonykor egy nigériai férfi megpróbálta megsemmisíteni a Northwest Airlines Amszterdamból Detroitba tartó repülőgépét. Aszíri tavaly a saját öccsét küldte öngyilkos küldetésre, akinek az volt a feladata, hogy - miután látszólag feladta magát - meggyilkolja a szaúdi terrorelhárítás vezetőjét. Amerikai és brit források szerint a pénteken elfogott két pokolgép közül az egyik a szaúdiak előzetes figyelmeztetése ellenére is majdnem átcsúszott a biztonsági szűrőn. A csomagra a leicesteri rendőrség robbanóanyag kiszimatolására kiképzett kutyái hatórás keresés után sem tudtak rálelni.

A biztonsági kordont lebontották, és csak azután fogtak bele ismét a kutatatásba, hogy híre jött: Dubajban ráleltek egy robbanóanyagot tartalmazó csomagra.

Az ügyet a leicesteriektől a londoni rendőrség, a Scotland Yard vette át. A brit hatóságok felhívták a dubajiakat, és ismételten kapcsolatba léptek a tippadó szaúdi titkosszolgálatokkal, ahonnan azt a tanácsot kapták, hogy egy festékkazettát keressenek.

A szaúdiak egyébként még péntek reggel mindkét küldemény iktatási számát megadták nyugati és dubaji kollégáiknak. Barack Obama amerikai elnök szombaton telefonon mondott köszönetet Abdullah királynak az információért.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.