Ki jöjjön fel utoljára?

Acélcsővel bélelnek: szerdán megkezdődhet a chilei bányászok kimentése

Már helyi idő szerint szerdán megkezdődhet a több mint két hónapja a föld alatt rekedt chilei bányászok kimentése, s addig közel százméteres mélységig acélcsővel "bélelik ki" a mentőfuratot. A bányászok nagyon bíznak a mentőakció sikerében: azon kezdtek vitatkozni, ki jöjjön fel utoljára.

2010.10.11 07:17MTI

Az egyik fúrófej szombat reggel elérte a bányászok 622 méteres mélységben lévő menedékhelyét. A szakemberek az elmúlt órákban videokamerákkal pásztázták a furatot, geológusok és bányászati szakemberek vizsgálták a furat falának az állagát.

Végül úgy döntöttek, hogy annak csak a felső, 96 méteres szakaszát kell megerősíteni acélcsővel, elkerülendő az omlást.

A furat lentebbi szakaszának a fala elég szilárd ahhoz, hogy gond nélkül feljöjjön rajta a több mint 400 kilogrammos, 3 méter magas henger alakú mentőkabin.

Az egész, több mint 600 méter hosszú furat megerősítése acélcsővel legalább egy héttel késleltetné a bányászok felhozatalát. A vájárok néhány hozzátartozója ennek ellenére erősködött, hogy a furatot teljes hosszában erősítsék meg acélcsővel, de a szakemberek azzal érveltek, hogy a mentőkabin megrongálódásának a kockázata kisebb, mint az 1,27 centiméteres falvastagságú acélcső behorpadásának a veszélye.

Ha ez utóbbi bekövetkezne, használhatatlanná válna a nagy erőfeszítések árán elkészült, kiszélesített mentőfurat.

Sok szakértő eleve kételkedett abban, hogy a furatot egész hosszában meg lehet-e erősíteni acélcsövekkel. A furat eleinte kanyarog a föld mélyében, majd hosszának nagy részén szinte vízszintesen halad, amíg el nem éri a bányászokat.

Laurence Golborne bányaipari miniszter hangsúlyozta, hogy sosem zárható ki egy baleset, de a furat nagyon jó állapotban van, és felesleges az elejétől a végéig kitölteni acélcsővel.

Hírügynökségi jelentések a vita politikai kockázatára is felhívják a figyelmet: a "sikertörténet" pillanatok alatt semmivé válna, ha egy bányász a mentőkabinnal beszorulna a furatban egy olyan körülmény miatt, amely elkerülhető lett volna. A tárna feletti táborban mindenesetre már hozzáláttak az acélcsövek összehegesztéséhez. A mélyben elhelyezendő cső 16 szakaszból áll majd. A 33 bányász kimentése a tervek szerint másfél-két napot vesz igénybe.

Jaime Manalich egészségügyi miniszter megerősítette, hogy előre meghatározott sorrendben hozzák felszínre a bányászokat. A föld alatt rekedtek közül többen ragaszkodnak ahhoz, hogy utolsóként hagyják el a föld alatti menedékhelyet.

"Rendkívüli szolidaritásról, bajtársiasságról tesznek tanúbizonyságot" - mondta a miniszter. Hozzátette, hogy a végleges listát a haditengerészet egyik orvosa készíti majd el, miután többedmagával leereszkedett a mélybe, hogy felkészítse a bányászokat az útra. Az egészségügyi miniszter arról is beszámolt, hogy a bányászok pulzusának, légzésének, testhőmérsékletének megmérésére vasárnap eszközöket küldtek le a mélybe.

Aggodalomra ad okot, hogy a felszínre emelés során magas vérnyomás vagy vérrögképződés léphet fel. Ennek ellensúlyozására a bányászok vasárnaptól kezdve a mentés megkezdéséig mindennap bevesznek 100 milligramm aszpirint. Hat órával azelőtt pedig, hogy beszállnának a mentőkabinba, mindegyikük megiszik egy adag különleges, magas kalóriatartalmú folyadékot, amelyet az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA ajánlott fel.


Ez a folyadék megakadályozza a hányinger kialakulását, ami azért fontos, mert a mentőkabin legalább 10 alkalommal 350 fokos fordulatot tesz majd, miközben halad felfelé a furatban.

A hatóságok ezenkívül tartanak attól is, hogy egyes bányászok pánikrohamot kapnak, hiszen hosszú hetek után teljesen egyedül lesznek a kabinban. Ezért az oxigénpalackon és az állandó kommunikációt biztosító audio-berendezésen kívül egy kamerát is elhelyeznek a fülkében, hogy ennek segítségével tudják figyelni az illető arcát.

Feljövetelük után a bányászok gyors orvosi vizsgálaton esnek át a helyszínen, hasonlóan az űrhajósokhoz útjukról való visszatérésük után. Kis időt eltölthetnek hozzátartozóikkal, majd helikopterrel kórházba szállítják, és két napig megfigyelés alatt tartják őket. A bányászok többsége meglepően jó egészségi állapotban van, s csak néhányuknál alakult ki bőrfertőzés.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.