A szélesítés van hátra
Már októberben kiszabadulhatnak a chilei bányászok
Akár már október közepén kiszabadulhat az a 33 chilei bányász, aki még augusztus 5-én rekedt a felszín alatt a San Jose-i réz- és aranybánya beomlását követően.
2010.09.22 07:28MTIErről tájékoztatott kedden az El Mercurio című chilei napilap kormányzati forrásokra hivatkozva.
A vájárok korábbi szabadulására azért van remény, mert a mentőalagutak fúrása a vártnál gyorsabban halad.
"A fúrók már lassan elérik azt a helyet, ahol a bányászok tartózkodnak. Ami még hátravan, az a vájat kiszélesítése" - nyilatkozta hétfőn Madridban az EFE hírügynökségnek Felipe Morandé Lavín chilei közlekedési és távközlési miniszter.
A menekülőút kialakításán jelenleg három fúróberendezéssel dolgoznak. A harmadik gépet vasárnap állították munkába, és nagy előnye, hogy már azonnal képes a bányászok kimentéséhez szükséges 60 centiméteres átmérőjű járatot kialakítani.
Az eddig üzembe helyezett két munkagép ennél szűkebb vájatokat készít, amelyeket még utólag - várhatóan hetekig tartó további munkálatok során - ki kell szélesíteni.
A legrégebben működő, T-130-as típusú fúró pénteken 630 méteres mélységig jutott le a bányában, s ezzel elérte azt a helyiséget, ahová a mélyben rekedt 33 bányász fel tud kapaszkodni.

Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06