Megoldás lehet a kormányválságra...
Az előrehozott választás lenyugtatja a kedélyeket Szerbiában?
Belgrádi politikai és gazdasági elemzők egyetértenek abban, hogy Szerbiában az előre hozott választás a legjobb megoldás a koszovói függetlenség okozta kormányválság rendezésére.
2008.03.09 13:15MTIBelgrádi politikai és gazdasági elemzők egyetértenek abban, hogy Szerbiában az előre hozott választás a legjobb megoldás a koszovói függetlenség okozta kormányválság rendezésére.
Vuk Stankovic politológus szerint a választás beharangozása talán váratlan kimenetele a kormányválságnak, de mégis a legjobb megoldás. A két legfőbb koalíciós partner közötti nézeteltérés nyilvánvalóan akkora volt, hogy egyszerűen nem tudtak együttműködni. Ilyen helyzetben "logikus és bizonyos tekintetben korrekt is" kiírni az előre hozott választást, megszabadítani az országot az intézményes bénultság okozta feszültségtől.
Vojislav Kostunica szerb miniszterelnök szombaton jelentette be, hogy "vége a kormánynak", mert túlságosan megosztott Koszovó ügyében, és május 11-én előre hozott választásokat kellene tartani. Boris Tadic államfő jelezte: ki fogja írni a választásokat.
Vladimir Goati tekintélyes belgrádi elemző a B92 rádió-televíziónak nyilatkozva felhívta a figyelmet arra, hogy nem könnyű olyan kormányban maradni, amelyben a kormányfő vezette pólus kisebbségben van. Ez a helyzet ugyanis kérdésessé teszi a kormányfő hitelességét, aki nem nyilatkozhat az egész kormány nevében.
Goati szerint Kostunica pártja, a Szerbiai Demokrata Párt lejtmenetben van, az ötszázalékos küszöb felé sodródik. A választásokon némileg megerősödne az államfő Demokrata Pártja (DS) és az ellenzéki nacionalista Szerb Radikális Párt (SRR). Becslése szerint jelenleg a DS és az SRR mögött áll a szavazói bázis mintegy háromnegyede; az igazán a nagy kérdés az, hogy az előbbi képes-e felülkerekedni az utóbbin.
Goati ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy már a másfél hónapja tartott elnökválasztáson is Koszovó volt a fő téma, ezért a választások után a parlament erőviszonyok érdemben nem változnának.
Marko Blagojevic, a CESID nevű elemző központ igazgatója viszont azt mondja, hogy jelenleg lehetetlen megjósolni, hogyan fog kinézni a szerbiai parlament a választás után. Megjósolható azonban a viszonylag magas részvétel. Blagojevic szerint az előre hozott választás ugyanis valószínűleg népszavazási jelleget ölt. A politikai elemzőkhöz hasonlóan a gazdasági szakemberek is helyeslik a választás megtartását.
Danica Popovic, a belgrádi egyetem közgazdasági karának tanára felhívta a figyelmet arra, hogy Szerbia jövője a külföldi befektetésektől és az új munkahelyektől függ; amennyiben viszont folytatódna a széthúzás a kormányban, nem jönne Szerbiába egyetlen komoly külföldi befektető sem. Popovic szerint ideje lenne, hogy Szerbiában kétpárti politikai porond alakuljon ki, és a kormányfő olyan politikát folytasson, amely mellett hitet tesz a polgárok többsége.
Jurij Bajec, a belgrádi gazdasági elemző intézet munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy az EU-hoz fűződő szilárd kötelék nélkül Szerbia gazdaságilag nem lehet erős. Ugyanakkor csak a gazdaságilag erős Szerbia tudja jogi, diplomáciai és politikai eszközökkel megvédeni saját szuverenitását Koszovóban.
Bajec abban reménykedik, hogy a választási kampány idején a politikai vezetők elmagyarázzák ezt a polgároknak, nehogy Szerbia ismét elszigeteltségbe sodorja önmagát.