A lakosság tiltakozik
Megkezdődtek Izland európai uniós csatlakozási tárgyalásai
Csatlakozási tárgyalásokat kezdett az Európai Unió (EU) kedden Izlanddal, miközben az unió bővítési biztosa aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a szigetország lakosságának többsége ellenzi a belépést.
2010.07.27 14:46MTI
A nyitótárgyalást Brüsszelben rendezték meg. Az EU-tagországok külügyminiszterei még hétfőn egyhangúlag elhatározták, hogy 35 tematikus fejezetről fognak tárgyalni a szigetország képviselőivel.
Stefan Füle bővítési EU-biztos a nyitótárgyalást követően újságíróknak nyilatkozva aggodalmát hangoztatta amiatt, hogy az izlandi közvélemény jelenleg nem támogatja az ország EU-csatlakozását.
"Ez azt mutatja, hogy objektívebb információkra van szükség az Európai Unióról és annak politikájáról. A csatlakozásról szóló döntést tényekre és számokra kell alapozni, nem pedig mítoszokra és félelmekre" - mondta a biztos, aki szerint mindez főleg az izlandi kormányra ró majd feladatot.
Füle úgy tervezi, hogy szeptemberben felkeresi a szigetországot. Izland egy évvel ezelőtt nyújtotta be uniós csatlakozási kérelmét, miután a pénzügyi világválság alaposan megviselte az országot. Izland tagja az Európai Gazdasági Térségnek, s ebben a minőségében az EU-jog nagy részét már alkalmazza.
Jóllehet az izlandi közvélemény egy évvel ezelőtt még szeretett volna részesülni az euró jelentette védőernyő jótékony hatásaiból, mára fordult a kocka: a legutóbbi közvélemény-kutatás szerint az izlandiak többsége a csatlakozás ellen van, és sürgeti a belépési kérelem visszavonását. Füle figyelmeztetett arra, hogy a kényes kérdéseket tartalmazó tárgyalási fejezetek lezárása nehéznek ígérkezik.
Össur Skarphédinsson izlandi külügyminiszter máris jelezte, hogy országa az uniós csatlakozás után is szeretné saját kézben tartani a halászati ágazatot. A miniszter azzal érvelt, hogy a halászat olyannyira fontos az izlandi gazdaság számára, hogy azt az uniós halászati politikán, annak kvótáin és tilalmain kívül kell tartani.
Skarphédinsson ennek kapcsán "megértést" kért az uniótól. A miniszter mindazonáltal megjegyezte: ha Izland már évekkel ezelőtt csatlakozott volna az unióhoz, a lépés megóvta volna attól, hogy gazdasága összeomoljon a 2008-as pénzügyi világválság hatására.
Kapcsolódó írások:
- Száz napja tört ki az izlandi Eyjafjallajökull tűzhányó
- Jó hír a repülni vágyóknak: nem puffog már az izlandi vulkán
- Az izlandi vulkáni hamu terjedése és előrejelzése
- Az izlandi vulkáni hamu terjedése és előrejelzése
- Nem csillapodik az izlandi vulkán aktivitása a közeljövőben
- Az izlandi vulkáni hamu terjedése és előrejelzése
- Az izlandi vulkáni hamu terjedése és előrejelzése
- Az izlandi vulkáni hamu terjedése és előrejelzése
- Több mint 1.500 budapesti légi járatot töröltek az izlandi vulkáni hamu miatt
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06