Végleg elutasította az egymillió dolláros csekket

Nem lesz milliomos a különc matekzseni

Végleg visszautasította az egymillió dollárral járó Évezred-díjat Grigorij Perelman orosz matematikus.

2010.07.01 14:53MTI

A Szentpétervár külvárosában remeteként élő tudósnak március 18-án ítélte oda a díjat a bostoni Clay Matematikai Intézet a Poincaré-sejtés 1904 óta keresett bizonyításáért, s júniusban Párizsban adták volna át.

A matematikus azonban visszautasította a díjat, és nem utazott el a június 8-9-én tartott párizsi tudományos konferenciára, amelynek keretében átvehette volna a kitüntetést. Az Interfaxnak csütörtökön adott nyilatkozatában Perelman elmondta, hogy megmásíthatatlan döntéséről már egy hete értesítette a bostoni intézetet. Az elutasítást első helyen azzal indokolta, hogy nem ért egyet a matematikusok szervezett közösségével. "Nem tetszenek a döntéseik, igazságtalannak tartom őket" - mondta a tudós, aki szerint a Poincaré-sejtés megoldásában legalább akkora része volt Richard Hamilton amerikai matematikusnak, mint neki magának. A Clay intézet 1999-ben jelölte ki a millenniumi problémákat – e hét probléma egyike lett a Poincaré-sejtés. Az intézet most honlapján közölte, hogy ősszel hoz döntést arról, miként használják fel Perelman egymillió dollárját a tudomány javára. Nem ez az első furcsa döntése Perelmannak. 2006-ban neki ítélték a matematikai Nobel-díjnak tekintett, 15 ezer kanadai dollárral járó Fields-díjat "geometriai eredményeiért és a Ricci-folyam analitikus és geometriai struktúrájában elért fontos felfedezéseiért".

Azt is elutasította, mondván, hogy számára nincs semmi jelentősége a díjnak. Perelman 1966. június 13-án született Szentpéterváron, az akkori Leningrádban. Több évig dolgozott a Sztyeklov nevét viselő helyi matematikai intézetben. A 80-as évek végén és a 90-es évek elején az Egyesült Államok számos egyetemén volt vendégkutató, majd 1996-ban visszatért a Sztyeklov Intézetbe. 2003 áprilisában több neves amerikai egyetem meghívására előadássorozatokban számolt be munkájáról. 2005 decemberében azonban felhagyott a tudományos munkával, és gyakorlatilag megszakította a kapcsolatokat kollégáival. Azóta aszkétaként él egy parányi lakásban idős édesanyjával együtt, és nemigen hajlandó szóba állni a sajtó képviselőivel sem. Ha nagy ritkán mégis megszólal, csak annyit kér, hogy hagyják békén, nem érdekli sem a hírnév, sem a pénz.

"Sem munkámban, sem személyemben nincs semmi érdekes.

Én csak tudom, ha azt mondom, hogy azok, akik ezt a felhajtást csinálják, nem a barátaim"
- mondta a Komszomolszkaja Pravdának 2006-ban.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.