Golyó végzett az önkéntesekkel?

Az izraeli nagykövet szerint provokáció volt a segélykonvoj

Provokáció érte Izraelt, amire a nemzetközi joggal összhangban álló választ adott - jelentette ki Izrael budapesti nagykövete a Duna Televíziónak adott szerda esti nyilatkozatában, így reagálva a két nappal korábbi, erőteljes nemzetközi tiltakozást kiváltó Földközi-tengeri incidensre.

2010.06.03 12:04ma.hu/duna tv/MTI

A gázai lakosságnak segélyt szállító hajókonvoj egyik tagjának utasai és az izraeli kommandósok összecsapását az ugyancsak a Duna Televízióban nyilatkozó palesztin nagykövet úgy értékelte: nem lát provokációt a konvojban, de az összecsapásból az Izraellel való tárgyalást elutasító szélsőségek meríthetnek erőt.

Az Izraellel szembeni provokáció azért egyértelmű, mivel ennek a flotillának a célja békés kellett volna legyen. Megkértük a résztvevő országok képviselőit, ahogy a hajózási céget is, hogy a hajók ne menjenek Gázába, helyette Ashdod kikötőjét válasszák. Ezt persze elutasították" - szögezte le a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában Aliza Bin-Noun budapesti izraeli nagykövet.

Az emberi veszteségek nagyon sajnálatosak, akárcsak az izraeli katonákat ért sebesülések is. De látni kell, mi történt ott
- reagált a Közbeszéd felvetésére a nagykövet asszony.

Elmondása szerint az izraeli fegyveres erők még az események tükrében is azt kérték a hajó vezetőit, hogy kövessék őket békésen Ashdod kikötőjébe - mivel a gázai partvidékre Izrael tengeri blokádot hirdetett -, amit ők elutasítottak.

A katonák ezt követően hatoltak a hajó fedélzetére, ahol brutálisan megtámadták őket: megszúrták őket, késekkel támadtak rájuk, meg kellett védeni magukat, hiszen lincshangulat alakult ki. Ekkor határozták el, hogy használják ezeket az eszközöket - hangzott az érvelés.

Megjegyezte: a flotta hat hajójának öt tagján nem történt semmiféle incidens, azokat az izraeli katonák békésen partra kísérték. Ha ennek az egy hajónak is az lett volna a célja, hogy a gázai lakosságnak segítsen, akkor elfogadták volna a kikötést Ashdodban. De láthatóan politikai provokatív céljuk volt, ami ilyen szomorú eseményekben eszkalálódott - szögezte le Aliza Bin-Noun.

Ez egy humanitárius flotilla volt, nem látjuk, hol lenne itt a provokáció. Izraelnek hagynia kellett volna, hogy a hajó Gázába érkezzen és átadja a segélyeket a lakosságnak - jelentette ki az ugyancsak a Duna Televíziónak nyilatkozó Ahmad Abdelrazek budapesti palesztin nagykövet.

Ashdod kikötője azért nem felelhetett meg a segélyakció szervezőinek, mert a humanitárius szervezetnek már voltak tapasztalatai; az elmúlt két évben megpróbálták Izraelen keresztül eljuttatni a Gázai-övezetbe a humanitárius segélyeket, amit azonban utóbbi nem adott át a segélyt igénylőknek - hangzott a nagyköveti válasz.

A lehetséges következményekről azt mondta: az incidens veszélyes a teljes régió számára, mivel erősíti a szélsőségesek álláspontját, akik azt állítják, hogy Izrael nem akar békét. Az incidens nyomán vélhetően ismét felvetik majd az Izraellel folytatott palesztin tárgyalások értelmetlenségét.

Golyó végzett a kilenc aktivistával

Lőtt sebek okozták a Gázai övezetbe tartó önkéntes segélyflottilla elleni izraeli támadás áldozatául esett meghalt kilenc palesztinbarát aktivista halálát az igazságügyi orvos szakértői vizsgálat elsődleges eredményei szerint - jelentette az NTV török televízió csütörtökön kórházi forrásokra hivatkozva.

A holttesteket egy isztambuli halottasházban vizsgálták meg.

A hétfői támadás számos sebesültjét törökországi kórházakban ápolják. Az igazságügyi orvos szakértői vizsgálat eredményéről szóló hírt az Anadolu hírügynökség is megerősítette.

A hírügynökségi jelentés szerint az áldozatok közül nyolcan török állampolgárok, a kilencedik pedig török származású amerikai állampolgár volt.

Gázai övezet elleni izraeli blokád megtörését célzó segélyflottilla egyik fő szervezője, az IHH iszlamista nem kormányzati szervezet egyik vezetője csütörtökön közölte: lehet, hogy a támadás valamennyi áldozata még nem ismert, "a mártírok névsora hosszabb lehet". Bülent Yildirim, a szervezet elnöke az isztambuli repülőtéren, ahonnan Izraelből érkezett, azt mondta, vannak még eltűntek. Az orvosok 38 sebesültet adtak át nekik, míg korábban azt mondták, hogy csak 21 sebesült van.

"Nem félünk attól, hogy mártírokat adjunk. (...) Addig folytatjuk, amíg meg nem szűnik a Gázai övezet elleni embargó" - szögezte le az IHH vezetője. Ahmet Davutoglu török külügyminiszter az esetleges eltűnteket firtató kérdésre válaszolva az éjszaka közölte, hogy összeállítanak egy névsort.

Izrael és Egyiptom 2007 júniusa, a Hamász palesztin mozgalom gázai hatalomra kerülése óta szárazföldi blokád alatt tartja az övezetet, ahol a másfél milliós lakosság egyebek mellett víz- és gyógyszerhiánnyal küszködik.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.