A Fehér Ház a déliek mellett áll

Őrizetbe vettek Dél-Koreában egy észak-koreai kémnőt

Őrizetbe vettek Dél-Koreában egy 36 éves észak-koreai nőt, aki gyaníthatóan Phenjannak kémkedett - jelentették be vasárnap Szöulban.

2010.05.24 11:05MTI

A nyilvánosság előtt csak Kim néven azonosított nő a szöuli metróról és dél-koreai köztisztviselőkről gyűjtött információkat - közölte az ügyészség és a nemzeti hírszerzési ügynökség.

Kim tavaly szeptemberben jutott be Dél-Korea területére, és úgy tett, mintha menekültként hagyta volna el hazáját. 2006 eleje óta Kínában működtetett egy utazási irodát. A munkája során több dél-koreaival beszélgetett, és tőlük próbált információkat szerezni Phenjan számára.

A hatóságok szerint a szöuli metróhálózatról szerzett információk akár terrortámadások végrehajtására is használhatók.

Clinton Pekingben egyeztet a koreai helyzet kezeléséről

Észak-Korea a dél-koreai hadihajó elsüllyesztésével komoly bizonytalanságot idézett elő a térségben, az Obama kormányzat a feszültség továbbterjedésének megelőzésén dolgozik, hogy ne következzen be közvetlen konfliktus - mondta Hillary Rodham Clinton amerikai külügyminiszter hétfőn Pekingben.

Clinton újságírók előtt megállapította, hogy Észak-Korea valamennyi szomszédja - köztük Kína - is tisztában van a történtek komolyságával és szeretné elejét venni, hogy a helyzet elmérgesedjen.

Szöul hétfőn bejelentette, hogy hajója elsüllyesztésének ügyét az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé viszi és a jövőben habozás nélkül élni fog önvédelmi jogával Észak-Korea fegyveres provokációja esetén. Egyúttal minden eddig fennálló cserekapcsolatát befagyasztja északi szomszédjával, kivéve a Keszong ipari park működtetését. A washingtoni Fehér Ház szilárd támogatásáról biztosította Ri Mjong Bak dél-koreai elnököt és közleményében kijelentette, Dél-Korea védelmének támogatása amerikai részről egyértelmű, Obama elnök utasította a katonai parancsnokokat, hogy szorosan működjenek együtt dél-koreai partnereikkel a jövőbeni agresszió megakadályozása érdekében. Clinton Pekingben hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok Észak-Koreát továbbra is terrorizmust támogató országként tartja számon.

Az amerikai külügyminiszter arról nem beszélt, hogy a jelenlegi helyzetben újabb Phenjan elleni szankciókra kell-e számítani, de megjegyezte, hogy beható konzultációt folytat a kínai vezetőkkel és más nemzetek képviselőivel a kérdésről, a következő lépésről.

A japán kormány szankciókat fontolgat

Hatojama Jukio japán miniszterelnök utasította kormányának tagjait, fontolják meg, hogy milyen büntetőintézkedéseket hozhatnának Észak-Korea ellen egy dél-koreai hadihajó elsüllyesztése miatt.

Ri Mjong Bak dél-koreai elnök hétfőn bejelentette, hogy országa megszakít minden együttműködést és kereskedelmi kapcsolatot Észak-Koreával - a keszongi ipari park kivételével -, és szorgalmazni fogja, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa fogadjon el szankciókat a kommunista rezsim ellen.

A japán miniszterelnök kijelentette: a Koreai-félszigeten kialakult feszültség kiemelte a szoros amerikai-japán kapcsolatok fontosságát, és döntő jelentősége volt abban a személyes döntésében, hogy fenn kell tartani az okinavai amerikai támaszpontot.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.