A magyar állampolgárság miatt kellett mennie
Szlovákia hazarendelte nagykövetét
Szlovákia konzultációra hazarendelte budapesti nagykövetét amiatt, hogy a leendő magyar kormány módosítani készül az állampolgársági törvényt, amely magyar állampolgársághoz juttathatja a szomszéd országokban élő magyarokat - jelentette szerdán a CTK cseh hírügynökség a szlovák miniszterelnöki hivatalra hivatkozva.
2010.05.13 07:15MTIPeter Stano, a szlovák külügyminisztérium szóvivője az MTI érdeklődésére telefonon megerősítette, hogy hazarendelték konzultációra Peter Weiss budapesti nagykövetet.
Az intézkedés oka, hogy a leendő magyar kormány nem kíván konzultálni a szlovák állampolgárokat is érintő kettős állampolgárságra vonatkozó törvényről. A szóvivő emlékeztetett arra, hogy a nagykövet hazarendelése konzultációra szokásos diplomáciai eljárás, de egyben azt is jelzi, hogy probléma van a kétoldalú kapcsolatokban.
Peter Stano elmondta, hogy Robert Fico kormányfő csütörtök délelőtt sajtótájékoztatót tart, amelyen ismerteti a szlovák kormány álláspontját a kettős állampolgárságra vonatkozó magyar törvénnyel kapcsolatban.
Az állampolgársági törvény módosításáról szerdán tárgyalást folytatott Pozsonyban Martonyi János leendő külügyminiszter szlovák kollégájával, Miroslav Lajcákkal. Martonyi szerint az új törvény megszünteti a szomszédos országokban élő magyarok hátrányos megkülönböztetését a határokon túli, távolabb élő magyarokkal szemben.
Peter Stano a TASR szlovák hírügynökségnek nyilatkozva úgy fogalmazott: Martonyi János szerdán Pozsonyban Lajcákkal találkozva elzárkózott a törvény kapcsán Szlovákiával folytatandó konzultációk elől.
Kapcsolódó írások:
- "Haza csak ott van, hol jog is van:" Szlovákia forrong
- Orbán erős hatalma nagy probléma Szlovákia számára
- Caplovic: Szlovákia elutasítja a magyarok kettős állampolgárságát
- SNS: a magyar választás eredménye rossz hír Szlovákia számára
- Gasparovic: Szlovákia kész a párbeszédre az új magyar kormánnyal
- Slota háborúra készül? Az SNS hazarendelné Szlovákia budapesti nagykövetét