Este 19 órától 24 órára lezárják a magyar légteret
WHO: az európaiak maradjanak fedett helyen
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken azt javasolta az európaiaknak, hogy az Izlandon kitört vulkán légkörbe került hamujának aláhullásakor lehetőleg maradjanak fedett helyen.
2010.04.16 15:50MTIDavid Epstein, a WHO szóvivője közölte: a szervezet szakemberei még nem tudták felmérni, milyen mértékben lehet ártalmas az egészségre a vulkáni hamu. A szóvivő azonban jelezte: a hamufelhő mikroszkopikus méretű, belélegzett szemcséi megtámadhatják a tüdőt, és légzési panaszokat okozhatnak.
Különösem az asztmában és légúti betegségekben szenvedőket veszélyeztetheti a vulkáni felhő - hívta fel a fegyelmet az ENSZ szakosított szervezetének a szóvivője. Epstein elmondta: a hamufelhő nagy része pénteken a felsőlégköri térségben marad. A WHO szakemberei szorosan nyomon követik a mozgását. Izland déli részét helyenként már hamu borítja - fűzte hozzá.

Este 19 órától 24 órára lezárják a magyar légteret
Légtérzárat rendelt el a teljes magyar légtérre a Nemzeti Közlekedési Hatóság Légiközlekedési Igazgatósága péntek 19 órától szombat 19 óráig - közölte a hatóság pénteken. A teljes légtérzárról az igazgatóság értesítette a nemzetközi légi forgalom résztvevőit. A légtérzár elrendelését az tette szükségesség a hatóság közleménye szerint, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat jelzése alapján az izlandi vulkánkitöréssel a légkörbe került nagy mennyiségű hamu rövidesen eléri Magyarországot, és ez veszélyezteti a repülés biztonságát.
A hatóság az MTI kérdésére azt a tájékoztatást adta, hogy a légtérbe került hamu eltömíti a repülőgépek hajtóművét, és emiatt leállhat. A közlemény szerint a Légiközlekedési Igazgatóság az Országos Meteorológiai Szolgálattal folyamatos kapcsolatot tartva szükség esetén módosítja – feloldhatja vagy meghosszabbíthatja – a légtérzárat. A légi utasok jogait biztosító előírások az izlandi vulkánkitörés miatt előállt rendkívüli körülmények között szükségessé vált járattörlések esetén is érvényesek - hangsúlyozta Siim Kallas közlekedési EU-biztos brüsszeli közleményében. Az utasnak joga van ahhoz is, hogy válasszon a menetjegy árának megtérítése, illetve a célállomás alternatív útvonalon történő elérése között - közölte, további pénzbeli kártérítés azonban nem jár az ilyen rendkívüli esetekben.
A ferihegyi egyes terminálon tucatnyi utas várakozik, míg a kettesen 80-100-an lehetnek - tájékoztatta Szilágyi Károly, a repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. szóvivője az MTI-t a légtérzárról szóló bejelentést követően. Az utasok ellátása alapvetően az adott légitársaság feladata - tette hozzá. Arra, hogy a repülőtéren lévő éttermek üzletek megfelelő ideig legyenek nyitva, a repülőtér üzemeltetőnek nincs ráhatása, hiszen ezek bérlemények. A Malév több mint 50 pénteki járatából 44-et törölt, így most a legnagyobb feladat az, hogy a több ezer érintett utas jegyét átváltsák, illetve visszatérítsék - mondta Hegedűs Ádám, a Malév szóvivője az MTI kérdésére.
A magyar légitársaságnak lényegében nincs tranzitutasa Ferihegyen, mert már el sem hozták őket Budapestre, a budapesti utasok pedig ki sem mentek a repülőtérre.
Este lezárják az osztrák légteret is
Péntek este hét órától Ausztria légterét is fokozatosan lezárják a forgalom elől az izlandi vulkánkitörésből származó hamufelhő terjedése miatt - közölte az osztrák légi irányítás egyik szóvivője.
19 órától az északi országrész légterét zárják le, majd 20 órától a Bécs melletti schwechati, valamint a linzi és a salzburgi repülőteret is. Az ország déli részének légterére később kerül sor. A grazi és a klagenfurti légikikötőket lehetőség szerint megpróbálják minél tovább nyitva tartani - mondta Peter Schmidt szóvivő.
Korábban azt közölte az Austro Control, hogy péntek délutántól kezdődik a légtér fokozatos lezárása a forgalom elől. Egyelőre nem tudni, mikor oldják fel az intézkedést. A schwechati repülőtéren a délelőtt folyamán mintegy ötven érkező és ugyanennyi induló járatot töröltek. Főként londoni, brüsszeli, párizsi, oslói, helsinki, varsói, krakkói járatok maradtak a földön. Az utasok fegyelmezetten vették tudomásul a járattörléseket.
Az osztrák hírügynökségnek egy magyar turistacsoport vezetője azt mondta, "a nyaralók megértik, hogy a biztonság az első". A Dominikai Köztársaságba tartó csoport Amszterdamon át repült volna. Most más útvonalat választanak, az is elképzelhető, hogy repülőgép helyett egyelőre busszal indulnak tovább. A grazi, klagenfurti és linzi repülőtéren is töröltek délelőtt járatokat. Ahogy Schwechatról is, a légitársaságok ezekről is megpróbálják az utazókat más, "kerülő" útvonalon eljuttatni úticéljukhoz.
Hosszú sorok alakultak ki viszont a bécsi Nyugati pályaudvaron (Westbahnhof), mert sokan vasúttal indulnának tovább. A rendszerint üresen tátongó váróteremben most a kasszáktól a peronokig állt a sor. Az osztrák szövetségi vasúttársaság (ÖBB) a rendkívüli helyzet miatt megsokszorozta a személyzet létszámát, és különvonatokat indít. Az Osztrák Központi Meteorológiai és Geodinamikai Intézet (ZAMG) tájékoztatása szerint a hamufelhő kora este ér Ausztria fölé, s várhatóan reggelre hagyja el az országot.
A szakemberek elmondták, hogy több ezer aggódó telefonhívást kaptak. A meteorológiai intézet szakemberei szerint az ország felett 3-500 ezer méteres magasságban elvonuló hamufelhő az egészségre teljesen ártalmatlan. Veszélytelen az az eső is, amely a hamufelhőből eshet. A járattörléseken kívül a földről nem érzékelni semmit a jelenségből - tették hozzá.
Áradásokkal fenyeget az izlandi vulkánkitörés
Áradás fenyegeti az izlandi vulkánkitörés környékén élőket, s ezért 48 órán belül másodszor kellett kitelepíteni a lakosság egy részét. Mintegy 700 embert költöztettek a tűzhányóhoz közeli, településektől távol eső lakóhelyéről a Hvolsvollur nevű kisvárosba - számolt be honlapján a BBC News.
Az Eyjafjallajökull gleccser alatt működésbe lépett vulkán megolvasztotta maga körül a jeget, s ettől a Markarfljot folyó szintje annyira megemelkedett, hogy tartani lehet attól, elsodor egy hidat. Helyi lakosok a BBC-nek elmondták, több helyen át kellett vágniuk a tengerparton vezető utat, hogy a felgyülemlett, hordalékkal telített vizet leeresszék, s a híd megmeneküljön. A farmokon és az utakon is súlyos károk keletkeztek.
Az izlandi televízió felhívást tett közzé, otthonaik elhagyására biztatta a környék lakóit, miután a kitörés következtében a gleccseren újabb hasadék keletkezett. Izland keleti részén vulkáni hamu hullott, és félő, hogy ha változik a szélirány, a hamufelhő Reykjavík irányába mozdul tovább. A tűzhányó közelében élőket figyelmeztették, hogy hamuhulláskor viseljenek maszkot.
A kitörés a háziállatokra nézve is veszélyes: a belélegzett vulkáni hamu felhalmozódhat a tüdejükben, s egy idő után nem tudnak lélegezni, és elhullanak. Fennáll a veszélye egy újabb, az elsőnél is hevesebb kitörésnek abban az esetben, ha a közelben lévő, szintén jéggel borított Katla vulkán működésbe lép.