Elferdítették, illetve félreértelmezték
Európai diákszervezet bírálja a Bolognai folyamat megvalósítását
Részben elferdítették, illetve félreértelmezték a Bolognai folyamat célkitűzéseit a résztvevő országok kormányai és felsőoktatási intézményei - jelentette ki az Európai Diákunió (ESU) Bécsben szerdán, a folyamat tizedik évfordulóját ünneplő miniszteri konferencia kezdete előtti napon.
2010.03.10 16:44MTIMagát a Bolognai folyamatot alapvetően nem tartja rossznak a 11 millió hallgató képviseletében fellépő szervezet, de véleményük szerint sok még a tennivaló. Míg a 46 részt vevő ország miniszterei Budapesten tanácskoznak csütörtökön, az osztrák fővárosban tüntetést tartanak a részben az osztrák egyetemi képzéssel, részben a Bolognai folyamat megvalósításával elégedetlen hallgatók és oktatók. A szervezők 10-15 ezer résztvevőt várnak.
Az ESU szerint egyes kormányok és oktatási intézmények arra használták fel az Európai Unió (EU) keretében elindított felsőoktatási reformot, hogy tandíjakat vagy felvételi korlátozásokat vezessenek be. A hallgatói mobilitás célkitűzéseit viszont gyakran felületesen vagy rosszul ültették át a gyakorlatba. Sikerként értékelik ellenben, hogy meggyökereztek a felsőoktatásban olyan szempontok, mint a szociális körülmények vagy az a cél, hogy a hallgatók húsz százaléka külföldön is folytasson tanulmányokat. Az Európai Kreditátviteli Rendszert (ECTS) viszont, amelynek a teljesítmények összehasonlíthatóságát kellene szolgálnia, gyakran felületesen vezették be, és ez az intézmények közötti "bizalmatlansághoz" vezetett - mondta Andrea Blättler svájci egyetemi hallgató, az ESU vezetőségi tagja.
A krediteket az egyes egyetemeken teljesen eltérő módon számítják, egyes, magukat az elit intézményekhez soroló főiskolák pedig el sem fogadják az európai kreditrendszert - állította.
A hallgatói szervezet szerint a reformfolyamat ahelyett, hogy elősegítette volna az egységes európai tudományos tér kialakulását, versengést idézett elő az egyes országok oktatási intézményei között. Az ESU, amelynek a honlapon szereplő tájékoztatás szerint tagja a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) is, 2001 óta készít tanulmányokat a reformokról.
A Bolognai folyamatban részt vevő 46 ország - részben európai uniós tagállamok, részben nem EU-tagok - felsőoktatásért felelős minisztereinek kétnapos konferenciája csütörtökön Budapesten kezdődik, majd pénteken az osztrák fővárosban folytatódik. A konferencián az ESU-tagszervezetek küldöttei is részt vesznek, de az unió szolidárisnak vallja magát a tüntetőkkel is.