"Kegyelmező igazságszolgáltatás"

Visszaszorítanák a halálbüntetést Kínában

A "kegyelmező igazságszolgáltatás" mellett száll síkra és a halálbüntetés kiszabásának korlátozását hangsúlyozza a kínai legfelsőbb bíróság legfrissebb útmutatójában, amiről szerdán számolt be a kínai sajtó.

2010.02.10 11:25MTI

A kedden kiadott irányelvek szerint a rendkívül súlyos bűncselekményeket elkövetők esetében a halálbüntetést határozottan vissza kell szorítani, de fenn kell tartani egy kicsiny bűnözői réteg számra, ahol bőséges és megalapozott bizonyítékok indokolják azt. Az iránymutatás a halálbüntetés felfüggesztését írja elő olyan időtartamra, amilyenre a törvények lehetőséget adnak.

"Az útmutató a +kegyelmező igazságszolgáltatás+ politikájának értelmezése, amely a bírói gyakorlatra vonatkoztatott elvi iránymutatást tartalmaz" - tájékoztatott Szun Csün-kung (Sun Jungong), a legfelsőbb bíróság szóvivője.

A hivatali hatalommal való visszaélések esetében, a maffiaszerű szervezetek ellen, valamint a visszaesőkre továbbra is szigorú ítélkezést szorgalmaz a legfelsőbb bírói testület. A pozíciójukkal visszaélő megyei és annál magasabb szintű vezetők feltételes szabadlábra helyezése, illetve büntetésük megváltoztatása csak bírósági eljárás keretében lehetséges, míg a gyilkosság és rablás miatt elítéltek büntetésének megváltoztatására csak rendkívül korlátozott mértékben van mód - emeli ki az útmutató. A kiskorúak és az idősek esetében ugyanakkor enyhébb büntetést javasol a most kiadott dokumentum.

A "kegyelmező igazságszolgáltatás" politikája először 2006-ban, a Kínai Kommunista Párt 16. központi bizottságának plenáris ülésén került szóba, s csak azt követően kezdődött meg a hangsúlyozása, fokozatos érvényesítése a bírói gyakorlatban.

Kínában a halálbüntetések pontos számát nem hozzák nyilvánosságra, de különböző becslések szerint évente 6-8000 között van a kivégzések száma. Kínai szakemberek szerint az ország még nincs azon a fejlettségi szinten, amelyen nélkülözheti a legsúlyosabb büntetést, de a politika határozott törekvése, hogy csökkentsék a kivégzések számát. 2007-óta minden halálos ítéletet kötelező a legfelsőbb bírósághoz továbbküldeni. 2008-ban eljárási hibák és egyéb hiányosságok miatt az ítéletek 15 százalékában utasították a bíróságokat döntésük felülvizsgálatára.

A halálbüntetést Kínában alapvetően gyilkosság, illetve egyéb erőszakos cselekmények, kábítószer-csempészet esetén alkalmazzák, de jellemző különösen súlyos gazdasági bűncselekményeknél, korrupciós ügyekben is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.