1945. január 27-én szabadították fel

Holokauszt emléknap - Az áldozatokra emlékeztek az egykori Auschwitzban és másut

Éberségre szólított fel a holokauszt megismétlődésének veszélyével szemben Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök az auschwitz-birkenaui náci haláltábor felszabadulásának 65. évfordulóján, az egykori tábor területén tartott szerdai megemlékezésen. Simon Peresz izraeli államfő a német parlamentben emlékezett meg az áldozatokról, s a jövő vízióját is vázolta a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából.

2010.01.27 19:57MTI

A lengyelországi Oswiecimben, a holokauszt jelképévé vált egykori auschwitz-birkenaui koncentrációs és megsemmisítő tábor területén túlélők és magas rangú politikusok részvételével emlékeztek meg arról, hogy a szovjet Vörös Hadsereg 1945. január 27-én szabadította fel a tábort. A táborban az általánosan elfogadott adat szerint 1,1 ember halt meg: elgázosították, agyonlőtték őket, vagy az éhség, a hideg és a kimerültség miatt haltak meg.

Ma már csak mintegy száz egykori auschwitzi fogoly él, öt évvel ezelőtt még több mint kétezren voltak. A vészkorszakban összesen hatmillió zsidó vesztette életét.

A szirénák megszólalásával kezdődött emlékünnepségen Netanjahu leszögezte: "nem feledünk, mindig emlékezni fogunk, mindig éberek leszünk". Úgy vélte, hogy a világban újabb szörnyűség van kialakulóban, és ez ismét a zsidók megsemmisítésével fenyeget. Netanjahu a lengyel televízió adásában elhangzott fordítás szerint hangsúlyozta: a "gyilkos gonosznak" amilyen hamar csak lehet, útját kell állni. A politikus szerint a védekezés egyetlen hatékony eszköze "egy erős állam, és annak (Izraelnek) erős hadserege".

Megfigyelők szerint Netanjahu célzásai Iránra vonatkoztak, amelynek elnöke, Mahmúd Ahmadinezsád korábbi nyilatkozataiban tagadta a holokausztot és Izrael megsemmisítésére szólított fel. Wladyslaw Bartoszewski volt lengyel külügyminiszter, egykori auschwitzi fogoly a megemlékezésen azt vetette a Hitler-ellenes koalíció országainak szemére, hogy nem reagáltak a népirtásról szóló lengyel beszámolókra. Bartoszewski szerint a brit és az amerikai kormány már az 1942-es év végén tisztában volt az auschwitzi történésekkel.

A világ egyetlen állama sem reagált megfelelően - mondta a 87 éves expolitikus. Simon Peresz izraeli államfő a német parlamentben kijelentette: olyan jövőről álmodik, amelyben nincs helye a gyűlöletnek, a háborúnak és az antiszemitizmusnak" - jelentette Pietsch Lajos, az MTI berlini tudósítója.

A 86 éves Peresz a holokauszt egyik legfőbb tanulságaként említette: a világ soha többé nem tűrheti el azokat a vérszomjas diktátorokat, akik demagóg álarc mögé rejtőznek, és közben gyilkos jelszavakat hangoztatnak.

Héber nyelven elhangzott beszédében az államfő felhívta a figyelmet: egyre kisebb a túlélők száma, de a világ több országában - köztük Németországban is - élnek még az egykori bűnösök közül. Peresz utalt arra, hogy mielőbb bíróság elé kell állítani őket.

A Bundestag még 1996-ban, az akkori államfő, Roman Herzog kezdeményezésére nyilvánította a holokauszt emléknapjává január 27-ét, de izraeli elnök most először szólalt fel a németországi holokauszt emléknapon. 

Az ENSZ 2005-ben nyilvánította január 27-ét a holokauszt nemzetközi emléknapjává. Nemcsak a holokauszttagadás büntetőjogi szankcionálásával, hanem politikai eszközökkel is tenni kell azért, hogy a kirekesztés, a rasszista megnyilvánulások ne nyerhessenek teret - mondta a magyar parlament alelnöke a lengyelországi Krakkóból telefonon az MTI-nek.

Mandur László képviselte Magyarországot az egykori táborban tartott megemlékezésen.

Dmitrij Medvegyev orosz elnök a megemlékezések résztvevőihez intézett üzenetében kiemelte: "mindannyiunknak meg kell értenünk, milyen hatalmas árat fizetett az emberiség a sovinizmussal és az idegengyűlölettel szembeni engedékenységért".

Medvegyev megengedhetetlennek minősítette a nácik és kiszolgálóik heroizálását, a fasizmus bűneinek igazolását - jelentette Horváth Júlia, az MTI moszkvai tudósítója.

Barack Obama azt üzente, hogy az antiszemitizmus és a tudatlanság minden formája ellen küzdeni kell. Az amerikai elnök a lengyelországi megemlékezés részvevőinek küldött üzenetet. Obama hangsúlyozta: az ember nem szemlélheti tétlenül a gonosz cselekedeteit, bármikor és bárhol is mutatja meg ocsmány arcát.

XVI. Benedek pápa a holokauszt nemzetközi emléknapján elítélte "a soá borzalmát" és a náci Németország által létrehozott haláltáborok "hallatlan kegyetlenségét". A bajor pápa "iszonyatosaknak és emberteleneknek" nevezte a haláltáborokat, és kijelentette: gondolatban együtt van "az elvakult vallási és fajgyűlölet áldozataival".

Nicolas Sarkozy francia államfő a holokauszt áldozataira való emlékezés kötelességéről szólt az évfordulón. Kaczynski lengyel elnökhöz intézett levelében jelezte: Franciaország támogatja a zsidó nép ellen elkövetett népirtás emlékének megőrzésére indított kezdeményezéseket - jelentette Venczel Katalin, az MTI párizsi tudósítója.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.