Tizenöt hónap után ismét tárgyalnak
Peking ismét fogadja a dalai láma képviselőit
Tizenöt hónap után ismét tárgyalások kezdődnek a dalai láma képviselői és a pekingi hivatalos szervek között - tudatta az úgynevezett dharamszalai tibeti emigráns kormány, s a közlést kedden a kínai külügyi szóvivő is megerősítette.
2010.01.26 18:49MTIEgyelőre nem tudni, hogy mikor és hol kezdődnek a megbeszélések, de az Indiában kiadott közlemény szerint február elejére várják vissza az ötfős delegációt, így a dalai láma rendkívüli megbízottját, Lodi Gyarit és Kelsang Gyaltsen megbízottat.
Az egyeztetések a felek között 2002-ben indultak meg, s ez lesz a tárgyalások kilencedik fordulója. A legutóbbira 2008 júliusában került sor, s lényegében eredmény nélkül zárult. Akkor Csi Veij-csün (Zhu Weiqun) a Kínai Kommunista Párt illetékes szervének helyettes igazgatója a tibeti partnereket okolta a kudarc miatt. "Nem adták fel álmukat egy független Tibet iránt" - mondta akkor.
A kínai központi kormány reméli, hogy a dalai láma "megbecsüli a legfrissebb kapcsolatfelvétel lehetőségét és pozitívan fog válaszolni a kormány kérésére" - jelentette ki kedden a kínai külügyi szóvivő, nem közölve részleteket.
Ma Csao-hszü (Ma Zhaoxu) elmondta, hogy a dalai láma oldaláról indult kezdeményezés nyomán "a kínai központi kormány illetékes osztályai megállapodtak (a dalai láma) magán képviselőivel abban, hogy visszatérnek Kínába és folytatják a konzultációt". "A központi kormány politikája a dalai láma irányában következetes és világos" - húzta alá Ma, s arra kérte az újságírókat, hogy további kérdéseikkel forduljanak az illetékesekhez.
A mostani megbeszélésekre azután kerül sor, hogy pekingi látogatása alkalmával Barack Obama hangsúlyosan és nyilvánosan is kiállt a dalai láma és Peking közötti párbeszéd felújítása mellett, valamint ismertté vált, hogy a közeli jövőben kerül sor az amerikai elnök és a dalai láma - korábban Obama kínai útja miatt elhalasztott - találkozójára.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06