Törvényhozási ülés élőben
Megszülettek az első koszovói törvények
A koszovói parlament kedden elfogadta az alig két napja született új európai állam első tíz törvényét, amelyek közül az egyik a külügyminisztérium létrehozásáról rendelkezik.
2008.02.20 06:51MTIA pristinai televízió élő közvetítésben számolt be a törvényhozási ülésről, amelyen csomagként terjesztették elő a jogszabályokat. A 120 tagú testületből 88-an voltak jelen az ülésen, a túlnyomó többség igennel szavazott. Mindössze ketten tartózkodtak, s ketten utasították el a törvénycsomagot.
Az új szabályok a külügyminisztérium létrehozásán túl a koszovói útlevélre és állampolgárságra, a rendőrségre, a kulturális örökség vallási jellegű helyeinek (nyilvánvalóan a szerb ortodox templomoknak és kolostoroknak) a különleges védelmére, a helyhatóságok autonómiájára és határaira vonatkoznak.
Abban a 120 napos időszakban, amely alatt még jelen van Koszovóban az ENSZ-közigazgatás, az UNMIK, s biztosítja a ma még hiányos közigazgatású ország zavartalan napi működését, a pristinai parlamentnek legalább 34 törvényt kell elfogadnia. Ezek közül 22 a volt dél-szerbiai tartomány jövőjére vonatkozó Ahtisaari-tervből adódik, 12 pedig újabb koszovói intézmények megteremtéséről rendelkezik.
Kapcsolódó írások:
- Az amerikai elnök szerint Koszovó függetlensége békét hoz a balkáni térségbe
- A nagy nyugati államok szinte kivétel nélkül elismerik Koszovó függetlenségét
- Koszovó függetlensége lángra lobbantotta a székelyföldi nacionalizmust
- A 27-ek közül öt-hat tagország elzárkózik a független Koszovó elismerésétől
- Tiltakozó gyűlést hirdetettek Koszovó függetlensége ellen - képek