Kikiáltották a független Kosovot

Létrejött a független Kosovo - az események összefoglalója

Kosovo, a volt dél-szerbiai tartomány vasárnaptól önálló állam - a pristinai parlament rendkívüli ülésén közfelkiáltással kinyilvánította függetlenségét. A törvényhozás 109 albán tagja egységesen döntött, a 11 szerb képviselő közül egy sem volt jelen az ülésen.

2008.02.17 20:13MTI

Magyar reakciók

Magyarország fontosnak tartja, hogy a függetlenségét kikiáltó Kosovo tartsa be az Ahtisaari-tervben foglaltakat, egyebek mellett biztosítsa a kisebbségi jogokat - hangsúlyozta Göncz Kinga külügyminiszter az MTI-nek vasárnap eljuttatott közleményében.

"Magyar részről rendkívül fontosnak tartjuk, hogy Kosovóban maradéktalanul érvényesüljenek az ENSZ főtitkár megbízása alapján készült Ahtisaari-terv elvei és értékei, így a demokrácia, a jogállam, illetve a működő piacgazdasági viszonyok kiépítése és működése, különösen pedig a kisebbségi közösségeket megillető jogok biztosítása" - hangsúlyozta a magyar külügyminiszter.

Göncz Kinga kiemelte: Magyarország továbbra is olyan közös uniós álláspontot szorgalmaz, amely egyaránt szem előtt tartja a kosovói kérdés megnyugtató rendezését, a térség stabilitásának erősítését, valamint a Szerbiával kialakult jószomszédi együttműködésünket és a vajdasági magyar közösség érdekeit.

Kosovo függetlenné válásáról hétfőn tárgyalnak az uniós külügyminiszterek Brüsszelben. A fő napirendi pont az lesz, hogy a testület reagáljon a kosovói függetlenségi nyilatkozatra és kialakítsa az uniós álláspontot - tette hozzá a miniszter.

A Fidesz üdvözli a kosovói függetlenségi nyilatkozatot, a párt szerint Magyarországnak az Európai Unió meghatározó államaival együtt kell elismernie az új államot - mondta Németh Zsolt, a párt szakpolitikusa az MTI-nek.

Az Országgyűlés Külügyi és Határon Túli Magyarok Bizottságának elnöke kiemelte: egyetért a külügyminiszterrel abban, hogy a felügyelt függetlenség jelentheti Magyarország, a vajdasági magyarok és a térség egészének a stabilitását.

Az SZDSZ szerint Kosovo függetlenségének egyoldalú kikiáltása a rendezés egyetlen lehetséges megoldása volt - tudatta a párt vasárnap közleményben az MTI-vel.

Az SZDSZ következetes álláspontja volt, hogy Kosovo státuszának 1999 óta húzódó végleges rendezése hozzájárul a Balkán stabilitásához. Tekintettel arra, hogy a rendezésre tett eddigi tárgyalásos kísérletek nem vezettek eredményre, és a megoldáshoz nem vittek közelebb, a függetlenség egyoldalú kikiáltása a jelen körülmények között elkerülhetetlen, a rendezés egyetlen praktikusan lehetséges megoldása volt - tartalmazza Szent-Iványi István közleménye.

Az MDF abban érdekelt, hogy Magyarország a parlamenti pártok és a kormány közötti konszenzus alapján ismerje el a független Kosovót - hangsúlyozta a Magyar Demokrata Fórum szóvivője az MTI-nek.

Kerék-Bárczy Szabolcs hangsúlyozta: Kosovo önállóvá válása csakis a nemzetközi közösség által felügyelt és koordinált folyamat részeként képzelhető el.

Az MDF szerint alapvető magyar érdek a délkelet-európai térség békéje és stabilitása, éppúgy mint a vajdasági magyarság békéje és gyarapodása.

Nincs rendkívüli menekültügyi helyzet - mondta a bevándorlási hivatal vezetője az MTI érdeklődésére Kosovo függetlenségének kikiáltása kapcsán.

Végh Zsuzsanna szerint semmi indoka nincs annak, hogy Kosovo kikiáltásával összefüggésben a magyarországi bevándorlási, menekültügyi szervek bármilyen különleges intézkedést, vészforgatókönyvet léptessenek életbe.

Szakértők szerint csak közép távon állhat majd meg a lábán a függetlenségét vasárnap kikiáltó Kosovo, az új állam politikailag, gazdaságilag és rendészetileg is nemzetközi segítségre szorul majd a következő években.

Szilágyi Imre, a Magyar Külügyi Intézet főmunkatársa és Juhász József, az ELTE Kelet-Európa Története Tanszék docense egyetértett abban, hogy a következő években politikailag, gazdaságilag és rendészetileg is nemzetközi segítségre lesz szüksége Kosovónak.

Szilágyi Imre kiemelte: habár Kosovo vasárnap kikiáltotta függetlenségét, ezzel a gyakorlatban még nem jön létre önálló állam, a továbbiakban is protektorátus marad, ahogy eddig is volt 1999 óta. Formálisan tehát önálló állam lesz, amelynek területén idegen csapatok állomásoznak majd - tette hozzá.

Juhász József szerint is a teljes függetlenség egy hosszú folyamat, mely 2010 előtt biztosan nem fejeződik be.

Szilágyi Imre és Juhász József kiemelte: az albán vezetésnek az a szándéka, hogy a lehető legszélesebb jogokat biztosítsák a kosovói szerbeknek, az Ahtisaari-tervnek megfelelően. Az azonban más kérdés, hogy mi valósul meg mindebből a mindennapi életben - húzták alá.

Ugyanakkor egyik szakember sem számít komoly menekülthullámra. Nem valószínű, hogy a szerbek tömegével hagyják majd el Kosovót, mint ahogy az sem, hogy a vajdasági magyarok a kosovói események következményeként Magyarországra menekülnek.

Szilágyi Imre rámutatott: a függetlenség kikiáltása után is nagyon sok a kérdés és ellentmondás Kosovo jövőjével kapcsolatban. Nem ismert például a határ pontos vonala, a törvények meghozásának menete, és a szerb ellenlépéseket sem lehet még tisztán látni.

Az új országot várhatóan a legtöbb uniós tagállam napokon belül elismeri, kivétel lehet ugyanakkor Ciprus, Románia, Szlovákia és Spanyolország.

prev[2/2]
  1. Kosovo megszületett
  2. Magyar reakciók

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.