1982 októberében dörrenhetett volna a lövés

A Stasi megölhette volna a Vasladyt?

1982 októberében Margaret Thatcher látogatást tett Nyugat-Berlinben. Az óvintézkedések ellenére élete annak a Stasi-nak kezében volt, amelyik nem titkolt szimpátiával fordult az IRA felé.

2009.10.04 13:09National Geographic

A brit felderítők úgy érezték, megtettek mindent az angol kormányfő biztonságáért, amikor Nyugat-Berlin szinte minden egyes négyzetméterét átfésülték, bombát vagy más gyanús tárgyat keresve. Ennek ellenére az 1982 októberében történt történelmi látogatás a kelet-német titkosrendőrség nemrégiben nyilvánsságra került aktái szerint a brit biztonsági szolgálat teljes csődjéről tanúskodik.

A Stasi ugyanis nemcsakhogy előre ismerte azt az útvonalat, amerre Thatcher járt, nemcsak a fal túloldaláról tartották szoros megfigyelés alatt a Brandenburgi kapunál beszédet mondó Vasladyt, hanem közvetlen testközelből fényképezték le és figyelték meg minden lépését, miközben a brit elhárító és biztonsági tisztek gyanútlanul sétálgattak a senkiföldjének hitt, ám valójában Kelet-Berlinhez tartozó területeken.

Veszélyben a Vaslady - gyanútlan brit fegyveresek

Thatcher egy nyitott tetős Land-Rover terepjárón érkezett a fal közelébe, hogy a Brandenburgi kapunál egy emelvényről beszédet mondjon az összegyűlteknek, melyben élesen bírálta a kommunista rezsimeket. "Sokkal rosszabb, mint gondoltam" - utalt a brit kormányfő a mögötte húzódó falra, majd hozzátette: eltökélt szándéka, hogy Nagy-Britannia mindenáron megvédi Nyugat-Berlint, sőt, őszintén hiszi, hogy egy napon a fal túloldalán is győz a szabadság, és a két Berlin egyesülhet.

Az éleshangú beszéd a hidegháborúnak éppen egy valóban hideg fázisában hangzott el, hiszen a NATO újrafegyverkezését és a szintén erősen antikommunista érzelmű Kohl megválasztását nem nézték túl jó szemmel a fal túloldalán, mégkevésbé Moszkvában. Ráadásul Thatcher sohasem tagadta, hogy a kommunista rendszert tekinti egyik legnagyobb ellenségének, így aztán az sem meglepő, hogy a Stasi komoly erőket vetett be látogatsása kapcsán. A meglepő a dologban csak az, hogy a brit biztonsági szolgálat emberei mennyire tájékozatlanok voltak. Miközben ugyanis Thatcher a fal közelében ostorozta a kommunizust, az angol biztonsági szolgálat tagjai kelet-német területekre vetődtek, anélkül, hogy tudtak volna róla. A Stasi irataiból kiderül, hogy nyolc brit fegyveres 300 méternyire hatolt be az NDK területére a látogatás napján 12.20 és 12.50 között.

A Stasi és az IRA

Anthony Glees, a Stasi történetének egyik szigetországi szakértője szerint az angol biztonsági szolgálat és a kelet-német titkosrendőrség iratai arról tanúskodnak, hogy a britek jóval alábecsülték a Stasi aktivitását a nyolcvanas években, így Thatcher 1982-es látogatása kapcsán is. „Igen komoly mulasztások történtek” – állítja a történész.

Az angolok hanyagsága még érdekesebbé válik, ha figyelembe vesszük, hogy hogyan viszonyultak a kelet-német vezetők és titkosszolgálatok Nagy-Britannia belpolitikai viszonyaihoz. Közismert ugyanis, hogy a Stasi és az NDK kommunista pártja kifejezetten szimpatizált az IRA-val, az írek teljes függetlenségét követelő terrorszervezettel. A kolonializmus és a gyarmatosítás elleni harcban ideológiai bajtársakat véltek felfedezni a Vaslady egyik legerősebb belpolitikai ellenfelében, az IRA-ban, melynek egyébként Thatcher 1984-es brighton-i vizitjekor majdnem sikerült egy merénylet révén megölnie a Vasladyt.

Anthony Glees szerint ugyan a Stasi igen jól dolgozott a nyugat-berlini látogatás kapcsán, ám semmilyen dokumentum nem utal arra, hogy a Stasi meg akarta volna ölni Thatchert.

„Az NDK-ban ugyan nem ridtak vissza semmitől, ha saját népük kordában tartásáról volt szó, de nemzetközi téren nem vállaltak piszkos munkát, azt hagyták másra
” – nyilatkozta Glees. Éppen ezért inkább az IRA-t, az ETA-t és más nyugati terrorszervezeteket támogattak pénzzel, fegyverekkel és minden egyéb módszerrel.

Kapcsolódó írások:

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.