A magyar pártok is üdvözölték a döntést

"Jó nap Európának" - Az írek elfogadták az EU reformszerződését

Jó napot jelent Európának, hogy az ír választók a másodszor kiírt népszavazáson elfogadták az Európai Unió (EU) reformszerződését - közölte szombaton a soros EU-elnök Svédország miniszterelnöke.

2009.10.03 15:43MTI - Fotó: MTI

Fredrik Reinfeldt közleményben arra reagált, hogy ír kormányzati tisztségviselők bejelentették az "igen" tábor győzelmét az előző napi írországi népszavazáson.

Ezzel meg sem várták az első hivatalos - a szavazatok mintegy 16 százalékának összesítésén alapuló - részeredmény közzétételét, amely szerint a népszavazáson részt vevők 64 százaléka támogatta a szerződés elfogadását.

A reformszerződés ellenzői még a hivatalos részeredmény ismertetése előtt elismerték vereségüket. A tavalyi referendumon az írek többsége még elvetette a lisszaboni szerződést.

Reinfeldt szerint az írországi népszavazás után nem kell rendkívüli EU-csúcsot tartani a reformszerződésről. Ezt azzal indokolta, hogy október végére egyébként is terveznek uniós csúcstalálkozót, amely megítélése szerint "tökéletes időzítés" lehet arra, hogy a szerződésről szót ejtsenek.

A svéd sajtóban korábban olyan találgatások láttak napvilágot, hogy Stockholm esetleg rendkívüli EU-csúcsot hív össze, nyomást gyakorolandó Václav Klaus cseh államfőre.

Az euroszkeptikus nézeteiről ismert Klaus nem hajlandó aláírni a szerződés cseh parlamenti ratifikációjának okmányait.

Reinfeldt közölte, hogy szerdára Brüsszelbe hívta Jan Fischer cseh kormányfőt és José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét, hogy megvitassa velük a szerződés ratifikálásának továbbvitelét.

Előzőleg Carl Bildt svéd külügyminiszter internetes naplójában fontos győzelemnek minősítette Írország és Európa számára a lisszaboni szerződés - valószínűsíthető - ír népszavazási jóváhagyását.

Bildt úgy vélte, az ír népszavazás sikere segít megerősíteni az unió hangját (a világban). Az EU döntéshozatali mechanizmusát áramvonalasítani hivatott szerződést mind a 27 uniós tagállamának el kell fogadnia, de egyedül Írországban kötelező népszavazást kiírni róla.

Dublin a tavalyi kudarc után - engedményekért cserébe - beleegyezett abba, hogy újabb referendumot tartsanak. A szerződés várható írországi elfogadása nyomást gyakorol Csehországra és Lengyelországra, hogy a többi tagország példáját követve sorakozzanak fel a reformszerződés támogatói mögé.

Az MSZP és a Fidesz is üdvözli a döntést

Az MSZP szerint Írország felelős és bölcs döntést hozott, amelynek az lesz az eredménye, hogy az európai együttműködés hatékonyabb lehet - írta szombati közleményében Mesterházy Attila szocialista frakcióvezető.

A szocialisták szerint átláthatóbbá válhatnak az intézmények, kiegyensúlyozottabbá a közösségi döntések, a jövőbeni együttműködés pedig erősebb szociális vívmányokat, tudatosabb és hatékonyabb környezetvédelmet, valamint tervezhetőbb és biztonságosabb energiapolitikát jelent az unió országainak.

Mesterházy Attila kiemelte: az ír népszavazással - úgy tűnik - egy újabb fejezet kezdődik az Európai Unió életében, a szigetország lakói amellett álltak ki, hogy az unió államai még szorosabbra fűzzék kapcsolatukat.

A frakcióvezető szerint Írország a közös jövőre szavaz, és arra, hogy a jelenlegi és a leendő tagországok együtt alakítsák a jövőt.

"Felelős és bölcs" döntésük eredményeként az európai együttműködés hatékonyabb lehet, és így "több eszközünk és lehetőségünk lesz a gazdasági válság kezelésére is: nagyobb eséllyel vehetjük fel a versenyt a világ más régióival, és gyorsabb növekedési pályára állíthatjuk az Európai Uniós országok gazdaságát" - tette hozzá.

A közleményben a szocialista politikus úgy fogalmazott, hogy Magyarország kezdeményezése, az európai kisebbségekhez tartozók jogainak védelme is nagyobb hangsúlyt kap majd.

"Bízunk benne, hogy az ír igent Lengyelország és Csehország ratifikációja követi", és mielőbb hatályba léphet a lisszaboni szerződés" - írta.

A dublini kormány tagjai és a dokumentumot elutasító csoportok nem sokkal a szavazatok összeszámlálásának megkezdése után szombaton egybehangzóan azt közölték, hogy elfogadta az ír választópolgárok többsége az EU reformszerződését az erről rendezett második népszavazáson.

Az írek a tavaly júniusi első népszavazáson még elutasították a reformszerződést.

[1/2]next
  1. 1. oldal
  2. 2. oldal

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.