Magyarországgal mindent lehet
Fidesz: Fico "felmosta a padlót" Bajnaival
A magyar-szlovák kormányfői nyilatkozat értelmében a két ország fellép a szélsőséges jelenségek és csoportok, a sovinizmus, a nacionalizmus, valamint az idegengyűlölet ellen.
2009.09.11 07:32MTI/ fotó: MTIMegvizsgálják annak a lehetőségét, hogy közös rendőrségi munkacsoportot állítsanak fel.
A két kormányfő a kétoldalú testületek munkájának felújításában, újak alapításában is megegyezett.
A találkozó utáni közös sajtótájékoztatón a magyar kormányfő azt mondta: nem végeredmény, hanem lehetőség, amire Robert Ficóval jutottak.
Hozzátette: nem szűntek meg mindenben a véleménykülönbségek, de elkezdték tisztázásukat.
A találkozó lehetőséget adott arra, hogy a két ország közös akarattal megkezdje a kapcsolatok rendezését.
Mindkét országnak érdeke, hogy tanuljon az elmúlt száz év és az azt megelőző időszak hibáiból, és tudja, van vesztenivalója - közölte Bajnai Gordon.
Azt mondta: a nyilatkozat azt rögzíti, hogyan szeretnének továbbhaladni.
Újságírói kérdésre Bajnai Gordon megerősítette: a nyelvtörvény ügyében lényeges és érdemi jogértelmezési, illetve véleménykülönbség van a két ország, valamint a szlovákiai magyar kisebbség pártjai és más parlamenti pártok között.
Az EBESZ főbiztosának ajánlásai közül kiemelte, hogy az nem kérdőjelezi meg a törvény létét, de javasolja, állítsák vissza a megbontott érzékeny egyensúlyt a kisebbségi nyelvekről és az államnyelvről szóló törvények között.
Szintén javasolja a jelentés, hogy az államnyelvtörvény egyensúlytanságait a módosítás végrehajtási rendeletében tisztázzák.
A kormányfő kiemelte, hogy Magyarország megkezdte a szélsőségesek visszaszorítását.
Példaként egyebek mellett a Magyar Gárda feloszlatását és a Rudolf Hess-emléktüntetés megakadályozását említette.
Következetes rendőri, jogi és politikai cselekedetek kellenek ez ügyben - mondta. Bajnai Gordon véleménye szerint azért fontos a két ország közös fellépése, hogy már a határokon meg tudják állítani a szélsőségeseket.
Robert Fico hasznosnak és sikeresnek nevezte a találkozót. Közölte, hogy teljes mértékben magukénak vallják, és teljesíteni fogják azt, ami a közös nyilatkozatban áll.
A kormányfő szerint Szlovákiában 2010 júniusáig stabil kormány lesz hatalmon, és ez garancia arra, hogy szlovák részről lesz elég erő az elvi megállapodás végrehajtására.
Bejelentette, hogy meghívta Szlovákiába a magyar miniszterelnököt, aki - mint mondta - bármikor, bármelyik városba ellátogathat.
Ő azonban azt javasolja, hogy Révkomáromban találkozzanak, ahol a tervek szerint felállítják Cirill és Metód szobrát.
Robert Fico folyamatos egyeztetést és párbeszédet javasolt Bajnai Gordonnak, mert el kell kerülni, hogy "a média és a szélsőségesek kommunikáljanak helyettünk".
A Szlovákiában élő kisebbségek, köztük a magyarok helyzete megfelel az európai normáknak - jelentette ki Robert Fico, aki hazugságnak nevezte azokat az állításokat, amelyek szerint a szlovák nyelvtörvény korlátozza a magyar kisebbség nyelvhasználatát.
Szlovákia területén tizenegy kisebbség él, és a magyarok kivételével mindegyikük számára elfogadható az államnyelvtörvény.
A magyarok részéről politikai célzatúak a kifogások, amelyekkel "megtévesztik és megriasztják" az embereket - mondta Robert Fico.
A szlovák kormányfő kifogásolta, hogy a Magyar Koalíció Pártjának képviselői egy nappal a találkozó után, a szlovák törvényhozás napján részt vesznek a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának ülésén.
Hozzátette: szeretnék, ha Budapest átértékelné a fórummal kapcsolatos álláspontját.
A szlovák kormányfő kifogásolta, hogy "legitim tüntetés" zajlik a nyelvtörvény ellen, és Szlovákiával szembeni szélsőséges fellépések tapasztalhatók Magyarországon.
A magyar pártok közül csak az MSZP nyilatkozott teljesen pozitívan a találkozóról.
Mesterházy Attila frakcióvezető úgy vélekedett, hogy a nyilatkozat "nemzetközi felügyelet alá helyezi" Szlovákiát.
Az ellenzéki pártok közül a Fidesz és a KDNP kifejezetten eredménytelennek minősítette a találkozót, Németh Zsolt fideszes politikus egyenesen úgy fogalmazott, hogy Robert Fico "felmosta a padlót" Bajnai Gordonnal.
Az MDF úgy értékelte a megbeszélést, hogy azt "nehéz eredményesnek minősíteni", míg az SZDSZ szlovák-magyar kerekasztal összehívását kezdeményezte. - A miniszterelnök tájékoztatni fogja a köztársasági elnököt a megbeszélésről és Sólyom László államfő csak ezt követően alakítja ki álláspontját - mondta Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője.
Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának alelnöke azt mondta, hogy a két miniszterelnök - "kissé kibúvót keresve" - az EBESZ kisebbségügyi főbiztosára próbálta áthárítani a felelőséget a nyelvtörvény okozta problémák miatt.
Bugár Béla, a Híd-Most párt elnöke viszont pozitívnak nevezte a találkozó eredményét.
Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke úgy vélekedett, hogy a megbeszélés semmit nem oldott meg, mert a problémák forrása a magyar oldalon van.
Robert Fico koalíciós partnere ismét revizionizmussal és hazugsággal vádolta Magyarországot, valamint bírálta a szerinte nagyon engedékeny szlovák külügyminisztériumot.
Robert Ficót bírálta a kormányfői találkozó kapcsán a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) első alelnöke. Anna Belousovová meglepőnek nyilvánította, hogy a magyar fél a nyelvtörvény ügyét továbbra is "nemzetközi szinten, főleg az EBESZ szakértőinek bevonásával" kívánja megoldani.
Szerinte ez "nem járható út".
Az Európai Unió fellépése, amely valószínűleg hosszú jogi procedúrát jelent majd, nem pótolhatja az egyértelmű és erőteljes magyar nemzeti alapú választ - hangsúlyozta Orbán Viktor a magyar-szlovák ellentétekről szólva Brüsszelben magyar újságíróknak.
"A bajok gyökere ott van, hogy ma Magyarország olyan gyenge országnak tűnik a kívülálló számára is, amellyel mindent meg lehet tenni" - jelentette ki.