Ballisztikus rakétákkal is felfegyverezhető
Vízre bocsátották az első indiai atommeghajtású tengeralattjárót
Vízre bocsátották vasárnap India első saját gyártmányú atommeghajtású - ballisztikus rakétákkal felfegyverezhető - tengeralattjáróját.
2009.07.26 12:43MTIAz Arihant- hindi nyelven "ellenség-megsemmisítő - nevet viselő tengeralattjárót a dél indiai Visákhápatnam kikötőben bocsátották vízre, ünnepélyes felavatásán részt vett Manmohan Szingh miniszterelnök. A 104 méter hosszú, közel 6000 tonna vízkiszorítású tengeralattjárót 80 megawattos, dúsított urániummal működő atomreaktor hajtja, víz alatti sebessége elérheti az óránkénti 44 kilométert.
A tervek szerint 12 darab, hétszáz kilométeres hatótávolságú, K-12-es típusú ballisztikus rakétával szerelik fel az Arihantot, emellett Agni-3 típusú, 3500 kilométeres hatótávolságú rakéta is lesz majd a fedélzetén. Az Arihantot először a hajógyár zárt kikötőjében tesztelik, majd a Bengáli-öbölben tesz próbautakat és várhatóan két év múlva állítják hadrendbe. Az első indiai atommeghajtású tengeralattjáró kifejlesztése 2,9 milliárd dollárba került. A Reuters úgy tudja, hogy orosz műszaki segítséget is igénybe vettek. Azt tervezik, hogy a haditengerészet kötelékében öt ilyen tengeralattjáró teljesít majd szolgálatot.
Indiának jelenleg 16 dízel-elektromos meghajtású, orosz és német gyártmányú, 25-40 éves tengeralattjárója van. Elemzők szerint a hadsereg korszerűsítésével, illetve a hadiflotta bővítésével akarja India ellensúlyozni Kína térségbeli stratégiai szándékait. A világ két legnépesebb országa egymás legnagyobb kereskedelmi partnere Ázsiában, de Indiát aggasztja Kína növekvő katonai ereje, attól tart, hogy a hatalmas szomszédja stratégiailag körül akarja zárni, mert folytatja fegyvereladásait Pakisztánnak és Srí Lankának.