Megválasztották az EP elnökét és alelnökét!

Schmitt Pál az EP alelnöke, Jerzy Buzek lett az elnök

Jerzy Buzek volt lengyel kormányfőt választotta meg az Európai Parlament (EP) új elnökévé kedden Strasbourgban a 736 főnyi testület. A tizennégy alelnök egyike Schmitt Pál (Fidesz) lett, első magyarként ebben a pozícióban.

2009.07.15 07:37MTI

A 69 éves Buzek a júniusi választások után tartott első ülésen nyerte el a parlament támogatását; az EP-ben a jobbközép pártok alkotják a legnagyobb erőt. A volt miniszterelnök 555 szavazatot kapott, az összes leadott szavazat 77,84, illetve az érvényes szavazatok 86,18 százalékát.

Ez az első alkalom, hogy az egykori szovjet tömb egyik volt tagállamának képviselője kapja meg a nagyrészt ceremoniális, ugyanakkor tekintélyes tisztséget. Megválasztását sok vezető EP-képviselő Európa egységét jelképezőnek, történelminek minősítette.

Elődje, Hans-Gert Pöttering hangoztatta, hogy Buzek az EP előző öt évében kiemelten együttműködő partnernek bizonyult európai uniós intézményes kérdésekben is. José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök rámutatott: a mostani döntés a kelet-európai EU-bővítés sikerét is jelenti. A néppárti frakciót vezető Joseph Daul kijelentette, a választás az egykoron kettészakadt Európa teljes egységét bizonyítja. Martin Schulz, a szocialista képviselőcsoport elnöke szerint Buzek győzelme az uniós alapértékek melletti állásfoglalás is.

A magyar pártok képviselői közül Schmitt Pál, a Fidesz delegációjának elnöke azt hangoztatta, végleg eltűnt a különbség új tagok és régi tagok között. A Fidesz elnöksége közölte: meggyőződése, hogy az Európát valódi egységben látó elnök képes lesz a volt kommunista országok helyzetét jobban megismertetni Európa polgáraival, és Közép-Európa érdekeit, illetve értékeit is érvényesíteni az Európai Unióban.

Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője szerint nagy elégtétel az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott tagállamok számára, hogy az Európai Parlament legmagasabb tisztségét egy közép-európai tagországból származó személyiség töltheti be.

Bokros Lajos (MDF) leszögezte: Buzek megválasztása mögött komoly szakmai és politikai teljesítmény is áll. "Minden szempontból megfelelő ember került a megfelelő helyre" - fogalmazott.

Szegedi Csanád (Jobbik) az elnökválasztással kapcsolatban arról számolt be, hogy pártja tartózkodott, nem látta alkalmasnak egyik jelöltet sem a támogatásra. Szerinte Buzek előadásában sok szimpatikus elem elhangzott, rokonszenves a múltja is, de elfogadhatatlan az, hogy az uniós reformszerződés elfogadására szólította fel a képviselőtestületet, illetve a globalizáció melletti kiállásra.

Jerzy Buzek a szavazás után azt mondta, különös figyelmet fog fordítani az új tagállamok képviseletére. Mint elmondta, az EP prioritásai közé tartozik a következő hónapokban a globális felmelegedés elleni fellépés és a nemzetközi gazdasági válság megoldásának elősegítése. Az új elnök kiállt az uniós reformszerződés gyors életbe lépése mellett, és - frakciója, a kereszténydemokrata-konzervatív pártokat tömörítő Európai Néppárt álláspontjának megfelelően - sürgette Barroso újabb megbízatásának európai parlamenti jóváhagyását is. Utóbbiról várhatóan csak szeptemberben szavaz az EP.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.