Készültségben a dél-koreai és amerikai erők

Észak-Korea felrúgta a fegyverszüneti megállapodást?

A második legmagasabb szintre emelték a Dél-Koreában állomásozó amerikai erők és a dél-koreai hadsereg felderítési készültségi szintjét csütörtökön - jelentette be a szöuli nemzetvédelmi minisztérium.

2009.05.28 06:55MTI

Az intézkedést azzal indokolta, hogy Észak-Korea előző nap közölte: többé nem tekinti magára nézve kötelezőnek az 1953-ban kötött fegyverszüneti megállapodást. A Jonhap dél-koreai hírügynökség szerint a felderítési készültség mostantól az ötfokozatú skála második legmagasabb szintjének felel meg, s először alkalmazzák azóta, hogy Észak-Korea 2006-ban végrehajtotta első kísérleti atomrobbantását.

Az intézkedés az Észak-Koreával kapcsolatos felderítő tevékenység fokozását jelenti. A harckészültségi szint nem változott. Az Egyesült Államok 28,5 ezer katonát állomásoztat Dél-Koreában, elrettentő erőként Észak-Koreával szemben.


Clinton: az Egyesült Államok megvédi Dél-Koreát és Japánt

Az Egyesült Államok megvédi Dél-Koreát és Japánt, ha az észak-koreai fenyegetés miatt erre szükség volna - adta értésre Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szerdán Washingtonban. Clinton egyúttal megismételte az Obama-kormány azon álláspontját, hogy Phenjannak következményekkel kell számolnia, ha folytatja szomszédaival szemben provokatív, agresszív magatartását. Kijelentette ugyanakkor, hogy Washington reményei szerint Észak-Korea visszatér a nukleáris programjának leállítását célzó hatoldalú tárgyalásokhoz.

Kifejtette, az Egyesült Államok együtt szeretne dolgozni Észak-Koreával a Koreai-félsziget atommentesítése érdekében. A külügyminiszter megjegyezte, hogy az ENSZ-ben egyeztetések folynak a hétfői észak-koreai kísérleti föld alatti atomrobbantásra adandó válaszról, de részleteket nem közölt. Clinton telefonon egyeztetett orosz kollégájával, Szergej Lavrovval, aki közölte: a világnak határozottan kell fellépnie Észak-Korea agresszív magatartásával szemben, de nem szabad tovább élezni a helyzetet, nem szabad Észak-Koreát csak a büntetés kedvéért megbüntetni.

Moszkva olyan határozatot szeretne az ENSZ Biztonsági Tanácsától, amely hozzásegít a hatoldalú tárgyalások felújításához, de nem fogja agresszívabb viselkedésre ösztönözni Phenjant. Robert Gibbs amerikai elnöki szóvivő szerdai sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy Észak-Korea egyre jobban elszigeteli magát a nemzetközi közösségtől fenyegetéseivel és kardcsörtetésével. Gibbs szerint Phenjan azt igyekszik elérni, hogy újra rá irányuljon a figyelem. Az ENSZ-ből származó szerdai diplomáciai értesülések szerint az Egyesült Államok és Japán megalkotta a BT által elfogadandó határozat tervezetét, amelyet már az BT öt állandó tagjának, valamint Japánnak és Dél-Koreának aznap délutánra tervezett egyeztetése előtt köröztetni fognak.

A határozat állítólag az érvényben levő szankciók szigorítását, egyebek mellett azon termékek körének kiszélesítését tartalmazza, amelyekre kiterjed az Észak-Korea elleni kereskedelmi embargó. ENSZ-források szerint az a terv, hogy a BT a határozatot még ezen a héten elfogadja.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.