Szöul kedden jelentette be csatlakozását
Észak-Korea hadüzenetnek tekinti Dél-Korea csatlakozását a PSI-hez
Phenjan a továbbiakban nem tekinti magára nézve kötelezőnek az 1953-ban megkötött fegyverszüneti megállapodást - áll az ország közleményében.
2009.05.27 08:33MTIÉszak-Korea hadüzenetnek tekinti Dél-Korea csatlakozását a tömegpusztító fegyverek elterjedését meggátló kezdeményezéshez (PSI) - közölte szerdán a kommunista ország hadserege.
A közlemény, amelyet a KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség ismertetett, hangsúlyozza: Phenjan a továbbiakban nem tekinti magára nézve kötelezőnek az 1953-ban megkötött fegyverszüneti megállapodást. Szöul kedden jelentette be csatlakozását a PSI-hez, válaszul a hétfői észak-koreai rakétakísérletre.
Moszkva az észak-koreai nukleáris kísérlet ügyében támogat egy kemény BT-határozatot
Moszkva kész támogatni az ENSZ BT kemény határozatát az észak-koreai nukleáris kísérlet ügyében, de továbbra is reméli, hogy sikerül rábírni Phenjant a hatoldalú tárgyalások folytatására. Az ENSZ BT soron kívüli üléséről Vitalij Csurkin, Oroszország ENSZ-nagykövete nyilatkozott a Veszty-24 orosz hírtévének.
Kijelentette, hogy Moszkva kész támogatni egy kemény hangvételű határozatot. Hozzátette: a rendkívüli ülésen egyhangúlag ítélték el a kísérletet, s ugyancsak egyhangúlag állapították meg, hogy Észak-Korea eljárása veszélyt jelent a világ biztonságára nézve. A dokumentum kidolgozásához azonban időre van szükség, s a BT tagjai készek a lehető legintenzívebben dolgozni rajta - mondta Csurkin. Alekszej Borodavkin külügyminiszter-helyettes ugyanakkor azt hangsúlyozta: Moszkva szerint még mindig van esély a visszatérésre a hatoldalú tárgyalásokhoz. Borodavkin - aki Moszkvában nyilatkozott szerdán az Interfax hírügynökségnek -, rámutatott: a legfontosabb, hogy a BT határozata hatásos legyen, s elősegítse, hogy Észak-Korea leállítsa nukleáris- és rakétaprogramját és visszatérjen a tárgyaláshoz, de az is fontos, hogy a határozat konszenzussal szülessen meg, s a nemzetközi közösség álláspontját jutassa kifejezésre.
A külügyminiszter-helyettes azonban újra hangsúlyozta: Moszkva szerint el kell kerülni bármiféle egyoldalú szankció bevezetését Észak-Korea ellen.