Iparkatasztrófa

Vegyi robbanás Iránban: nő a halálos áldozatok száma, több száz sérült

A feltételezések szerint a vegyi anyagok nem megfelelő tárolása okozhatta a tragédiát.

2025.04.27 12:38ma.hu

Legalább 25 ember életét vesztette és mintegy 800-an megsérültek egy hatalmas robbanás és azt követő tűz következtében Irán egyik legfontosabb kikötőjében, a Hormuzi-szoros közelében fekvő Shahid Rajaee létesítményben - számolt be a Mehr News Agency vasárnap, helyi tisztviselőkre hivatkozva. A detonáció szombaton, helyi idő szerint 11:55 körül történt Bandar Abbas városában, a stratégiai jelentőségű olaj- és petrolkémiai exportközpontban. Vasárnap hajnalban Hormozgan tartomány válságkezelési igazgatója megerősítette, hogy eddig 18 halálos áldozatot azonosítottak, és több mint 800 sérültet regisztráltak. A sérültek kétharmadát már kiengedték a kórházakból, a többiek további ellátásra szorulnak. A tűzoltók a robbanás után még éjjel is küzdöttek a lángokkal. A hatóságok lezárták a környező területeket és a vámraktárakat, hogy vizsgálatot folytassanak le. A feltételezések szerint a vegyi anyagok nem megfelelő tárolása okozhatta a tragédiát.

Hossein Zafari, az ország válságkezelési szervezetének szóvivője az ILNA hírügynökségnek elmondta: „A robbanás oka a konténerekben tárolt vegyi anyagok voltak.” Korábban már figyelmeztették a kikötő vezetését a veszélyes tárolási körülményekre.

A pontos okot azonban még hivatalosan nem erősítették meg – közölte Fatemeh Mohajerani kormányszóvivő.

Az iráni médiában ellentmondó beszámolók láttak napvilágot: egyesek szerint az első robbanás egy adminisztratív épületben történt, mások szerint egy gázszállító tartálykocsi robbant fel. Az interneten keringő felvételek alapján a detonáció központja egy árukonténerekből álló halomnál lehetett.

További videókon sűrű füstoszlopok láthatók a kikötő fölött, a hatóságok evakuálták a környező lakóövezeteket, és ideiglenesen felfüggesztették a kikötői műveleteket.

Az egészségügyi minisztérium közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett Bandar Abbasban, figyelmeztetve a levegőben terjedő veszélyes szennyező anyagok – például ammónia, kén-dioxid és nitrogén-dioxid – kockázatára. A lakosokat arra kérték, hogy maradjanak otthon, zárják be az ablakokat, és kerüljék a szabadban való tartózkodást. A veszélyeztetett csoportoknak – szív- és légzőszervi betegeknek, gyermekeknek, várandós nőknek és időseknek – pedig javasolták maszk viselését.

A katasztrófa kapcsán több ország – köztük az Egyesült Arab Emírségek, Omán, Szaúd-Arábia, Irak, Japán és Oroszország – fejezte ki részvétét. Szaúd-Arábia felajánlotta, hogy bármilyen kért segítséget biztosít Irán számára, míg az orosz nagykövetség közölte, hogy minden segítségkérést azonnal továbbítanak Moszkvának.

Irak miniszterelnöke, Mohammed Shia al-Sudani szintén támogatást ajánlott fel, és utasította a hivatalokat az iráni hatóságokkal való együttműködésre.

Masoud Pezeshkian iráni elnök részvétét fejezte ki az áldozatok családjainak, és teljes körű vizsgálatot rendelt el. Az ország legfőbb ügyésze utasította a helyi hatóságokat, hogy „a lehető legnagyobb szigorral járjanak el a felelősökkel szemben”.

A Shahid Rajaee kikötő kulcsfontosságú létesítmény a Hormuzi-szorosnál, körülbelül 1050 kilométerre délkeletre Teherántól. A kikötőt 2020-ban feltételezhetően izraeli kibertámadás is érte.

Az iráni tisztviselők egyelőre nem vádoltak meg külső szereplőt a szombati incidens kapcsán, bár Abbas Araghchi külügyminiszter korábban figyelmeztetett: „biztonsági szolgálataink készenlétben állnak a korábbi szabotázs kísérletek tapasztalatai miatt.”

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.