Háború
Brit külügyminiszter: nincs visszaút az 1989 után kialakul világrendhez
David Lammy brit külügyminiszter szerint nincs visszaút az 1989 után kialakult világrendhez, az akkori liberális elképzelések összeomlottak.
2025.03.21 10:56MTILammy a Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) csütörtök esti kereskedelempolitikai fórumán felszólalva úgy fogalmazott: a megengedő hozzáállás jellemezte globalizációt, amely 1989 és 2008 között domináns, uralkodó eszme volt a világban, "mára kimúlt és el is temették".
Ebben a környezetben olyan kapcsolatrendszerek kialakítására kell törekedni, amelyek a legnagyobb megtérülést ígérik a brit vállalati szektor számára - mondta a munkáspárti brit kormány külügyminisztere.
Lammy kijelentette: London éppen ezért törekszik arra, hogy újjáalakítsa az Európai Unióhoz fűződő kapcsolatait, és ennek jegyében rendezik meg májusban az első kétoldalú brit-EU csúcstalálkozót.
Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az Európai Unióból, miután a brit EU-tagságról az akkori konzervatív párti kormány által 2016-ban megtartott népszavazáson a résztvevők 51,89 százaléka a kilépésre voksolt.
A jelenlegi munkáspárti kormány sem kívánja visszaléptetni Nagy-Britanniát az EU-ba, de Keir Starmer miniszterelnök többször is jelezte, hogy sokkal szorosabbra akarja vonni és új alapokra kívánja helyezni London és az unió kapcsolatait.
E törekvés egyik legutóbbi mozzanataként Starmer részt vett az Európai Unió múlt havi informális brüsszeli csúcsértekezletén. A brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) óta először volt jelen brit kormányfő uniós csúcstalálkozón.
Rachel Reeves brit pénzügyminiszter nem sokkal korábban az uniós pénzügyi vezetők csoportjának (Eurogroup) brüsszeli találkozóján vett részt.
Reeves személyében a Brexit óta ugyancsak első ízben volt jelen brit pénzügyminiszter a Eurogroup találkozóján.
David Lammy külügyminiszter a Brit Kereskedelmi Kamarák csütörtök esti rendezvényén kijelentette: London Kínával is gyakorlatias kapcsolatokat kíván kiépíteni, helyreállítva a Pekinggel folytatott gazdasági együttműködést és a globális kihívásokról szóló párbeszédet, úgy, hogy mindez ne károsítsa Nagy-Britannia nemzetbiztonságát.
Lammy hangsúlyozta: minderre azért is szükség van, mert a világgazdaság irányítására kiépült multilaterális szabály- és intézményrendszert súlyos stresszhatások és fenyegetések érik, nincs napirenden újabb tárgyalási forduló a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) égisze alatt, és már nem létezik maradéktalanul működőképes rendszer a kereskedelmi viszályok kezelésére.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
- 6:24 Brutális vihar Európa-szerte - apát és fiát elnyelte a föld
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06