Külföld
Ez az eddig el nem ismert afrikai állam fokozza függetlenségi törekvéseit
Szomáliföld szuverenitási kérelemmel fordul a Nemzetközi Bírósághoz.
2024.03.21 11:24ma.huSzomáliföld kormánya a Nemzetközi Bírósághoz (ICJ) fog fordulni szuverenitás iránti kérelemmel - jelentette a helyi média.
Ügyvédek összeállítottak egy beadványt a kormány nevében, és hamarosan benyújtják azt a Nemzetközi Bírósághoz - jelentette be Dr. Issa Kayd Mohamud külügyi és nemzetközi együttműködési miniszter a Somaliland Standard beszámolója szerint.
Szomáliföld 1960-ban nyerte el függetlenségét az Egyesült Királyságtól, Szomália pedig nem sokkal később Olaszországtól. A két állam 1960-tól 1991-ig Szomáliai Köztársaság néven volt egyesítve.
A tíz évig tartó polgárháború után Szomáliföld 1991-ben kikiáltotta szuverenitását. Nem ismerik el nemzetközileg, bár informális kapcsolatokat tart fenn több állammal, köztük Etiópiával. Szomáliföld tagja a Képviseletlen Nemzetek és Népek Szervezetének (UNPO).
Az idén január 1-jén Szomáliföld és Etiópia között létrejött megállapodás értelmében Szomáliföld 20 km partvidékéért 50 évre szóló bérleti szerződést ajánlottak fel az Ádeni-öbölben lévő Berbera kikötője körül.
Ez lehetővé tenné a tengerparttal nem rendelkező Etiópia számára, amely több mint három évtizede Dzsibutira támaszkodik tengeri kereskedelmének nagy részét illetően, hogy hozzáférjen a tengerhez, miközben katonai támaszpontot is építene.
A lépés feldühítette Szomáliát, amely Szomáliföldet saját területének tekinti. Míg Addisz-Abeba gazdasági szükségletei szempontjából kritikusnak tartja a tengeri megállapodást, addig Mogadishu elítélte azt, mint területrablást és területi integritásának megsértését.
Abiy Ahmed Ali etióp miniszterelnök az X-en (korábban Twitter) azt írta, hogy a kikötői megállapodás "hivatalosan elismeri a Szomáliai Köztársaságot, Szomáliföld pedig 50 évre bérletbe adja Etiópiának a tengeri és kereskedelmi tengeri hozzáférést".
Mohamud szomáliai külügyminiszter kijelentette, hogy az Etiópiával aláírt memorandum további jogi igazolást nyújt követelésének, hozzátéve, hogy továbbra is "állhatatosan" törekszik a nemzetközi elismerésre.
A szomáliai kormány szintén kizárta a Szomáliával való esetleges újraegyesítést, szeptemberben kijelentve, hogy "bármilyen párbeszédre kerül sor Szomáliföld és Szomália között, nem az egyesülésről fog szólni, hanem arról, hogy a két korábban egyesült ország hogyan tud külön-külön továbblépni".
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:46 Marine Le Pen szerint bírói eltiltása politikai döntés
- 22:43 Benyújtották a kétgyermekes anyák szja-mentességéről szóló törvényjavaslatot
- 20:41 Ideiglenesen változik a forgalmi rend a fővárosban
- 18:35 Marine Le Pent börtönbüntetésre ítélték
- 16:33 Várandós nőt és egy kislányt mentettek ki a romok alól Mianmarban
- 14:32 Már több mint 400 ezren szavaztak a Nemzet Hangja kérdéseire
- 12:30 ESET: félelemkeltő programokkal szedik el a csalók a bizalmas adatokat
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06