16 halálos áldozatot követelt az ámokfutás
A német ámokfutó előre jelezte mire készül
Megdöbbentő részletek láttak napvilágot csütörtökön az előző napi, a tettessel együtt összesen 16 halálos áldozatot követelő winnendeni ámokfutásról. Kiderült, hogy a 17 éves Tim Kretschmer korábban pszichiátriai kezelés alatt állt, s közvetlenül a vérfürdő előtt az interneten jelezte, mire készül.
2009.03.12 19:56MTIA baden-württembergi hatóságok hivatalosan közölték: a merénylő mintegy 7 órával korábban az interneten megüzente, hogy mit tervez. Egy internetes csevegőszobában ugyanis szó szerint azt írta, hogy elege van a kilátástalan életből. "Mindig ugyanaz történik velem, mindenki kinevet, senki nem ismeri el képességeimet" - írta az interneten, hozzátéve: van fegyvere, s másnap reggel felkeresi régi iskoláját. "Jegyezzétek meg Winnenden nevét" - fogalmazott Kretschmer egy bajor diáknak küldött üzenetében.
Az üzenetet a címzett már a merénylet után mutatta meg apjának, arra hivatkozva, hogy azt nem vette komolyan. A baden-württembergi tartományi belügyminiszter elmondta: a tettes korábban pszichiátriai kezelés alatt állt. 2008 áprilisa és szeptembere között összesen öt alkalommal kapott kezelést, a későbbi folytatni kellett volna, ő azonban nem jelent meg a kórházban. A tartományi rendőrség vezetője szerint az is egyértelművé vált, hogy Kretschmer "jól bánt" a lőfegyverrel. Többször "vendégeskedett" abban a lövészegyletben, amelyben apja tag volt. A vérfürdő elkövetéséhez 200 lövéshez elegendő töltényt vett magához.
Végül több mint 100 lövést adott le, megölve összesen 9 iskolai diákot, 3 tanárt és további 3 személyt. Az információk újabb sokkot okoztak Németországban. Többen felvetették a felelősség megállapításának szükségességét azzal kapcsolatban, hogy a 17 éves ámokfutó egészségi, illetve pszichiátriai állapotára senki nem figyelmeztetett.
Németországban országos gyásznap keretében emlékeztek a winnendeni áldozatokra. Az egész országban félárbocra eresztették a zászlókat a középületeken, és számos iskolában megemlékezéseket tartottak. A politikai rendezvények túlnyomó többségét elhalasztották. A volt diáktársak vallomásai nyomán és a szülői ház átkutatása után a hatóságok kiderítették, hogy Tim Kretschmer - aki korábban maga is a winnendeni középiskola tanulója volt - otthon számos gyilkos videójátékkal rendelkezett, s kedvence a Counter-Strike nevű lövöldözős játék volt.
Másik kedvelt időtöltése a softair fegyverrel (műanyaggolyót kilövő légfegyver) való lövöldözés volt. E "hobbijának" nem csupán a kertben hódolt: apja erre a célra külön lőteret létesített számára a pincében. A szülő ellen a hatóságok vizsgálatot indítottak, Kretschmer ugyanis apja engedéllyel otthon tartott egyik - el nem zárt - fegyverével indult gyilkolni.
Ezzel egy időben éleződött a vita arról, hogy szükség van-e a fegyvertartás engedélyezésének szigorítására. Wolfgang Scha:uble belügyminiszter ezt elutasította, hangoztatva, hogy a 2002-es, s ugyancsak 16 halálos áldozatot követelő erfurti vérengzés után Németország az egyik legszigorúbb európai fegyvertartási törvényt léptette életbe. Ismét felvetődött az internet szigorúbb ellenőrzésének szükségessége, továbbá az iskolák erősebb védelme is. Sokan sürgetik az úgynevezett gyilkos videó-, illetve számítógépes játékok betiltását, vásárlásuk szigorítását.