Nem lesz egységkormány?
A jobboldali Netanjahu kapott megbízást kormányalakításra Izraelben
Peresz péntek délután a jeruzsálemi elnöki hivatalban adta át az eddig ellenzékben politizáló Netanjahunak a hivatalos kormányalakítási megbízást. A szokásoknak megfelelően Netanjahu pedig az államfőnek átadott levélben jelezte: elfogadja a felkérést.
2009.02.20 14:57MTIAz izraeli államfő azután döntött Netanjahu felkérése mellett, hogy délelőtt hiába győzködte külön-külön a két nagy párt vezetőjét, Netanjahut és Cipi Livni külügyminisztert, a centrista Kadima elnökét: alakítsanak egységkormányt, különben zsákutcába kerülhet a békefolyamat a palesztinokkal.
Livni később nyilvánosan kizárta, hogy a Kadima részt venne olyan kormánykoalícióban, amelynek élén Netanjahu áll. Netanjahu a kormányalakítási megbízás átvétele után azonnal széles nemzeti egységkormány létrehozására hívott fel a Kadima és az Ehud Barak védelmi miniszter vezette Izraeli Munkapárt részvételével, ám továbbra sincs jele annak, hogy ez utóbbiak hajlandóak lennének csatlakozni a Likud-vezető kormányához.
Netanjahunak, aki 1995-99 között egyszer már betöltötte a miniszterelnöki tisztséget, összesen hat hét áll rendelkezésére ahhoz, hogy lefolytassa a hivatalos kormányalakítási tárgyalásokat, és bemutassa kabinetjét a parlamentnek. A Likud elnökének felkérésével Peresz szakított azzal az izraeli hagyománnyal, hogy a legerősebb parlamenti párt vezére kap megbízást a kabinet megalakítására. A február 10-i előre hozott parlamenti választásokon a Kadima 28 mandátumot szerzett, eggyel többet, mint a Likud. Ugyanakkor az utóbbinak van esélye arra, hogy kisebb, vallásos és szélsőjobboldali pártok bevonásával parlamenti többséggel rendelkező kormánykoalíciót hozzon létre.
Ez csütörtökön újabb megerősítést nyert azzal, hogy Avigdor Lieberman, a választásokon harmadik helyen végzett Jiszráél Béténu (Izrael a Mi Otthonunk) szélsőjobboldali világi párt vezetője támogatásáról biztosította a Likud-vezért. Netanjahu korábban is úgy nyilatkozott, hogy amint hivatalos megbízást kap az államfőtől, meghívná kormányába Livnit, "tekintettel a nagy kihívásokra, amelyekkel Izraelnek szembe kell néznie: Iránra, a terrorizmusra, a gazdasági válságra".
Mindamellett e pillanatban a (világi vagy vallási) szélsőjobbra és az ultraortodox pártokra alapozná a kormányt; ezekkel együtt 65 képviselője lenne a 120 tagú kneszetben. Livni csütörtökön viszont telefonon üzent a Kadima mintegy 80 ezer tagjának: ellenzékbe szándékozik vonulni, hogy pártja "a remény alternatívája legyen" a zsidó államban.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06