Prodi elvesztette a bizalmi szavazást

Benyújtotta lemondását az olasz kormányfő

Benyújtotta lemondását Romano Prodi olasz kormányfő Giorgio Napolitano államfőnek - közölte csütörtök este az olasz elnöki hivatal. A tájékoztató szerint Napolitano arra kérte Prodit, hogy ügyvivő minőségben vezesse a kormányt, amíg zajlanak a válság rendezését célzó politikai tárgyalások.

2008.01.25 06:38MTI

Romano Prodi előzőleg elvesztette a bizalmi szavazást a szenátusban: a csütörtök esti voksoláson 156 támogató szavazatot kapott, 161 szenátor azonban ellene voksolt, egy pedig tartózkodott. A bizalmi szavazás megnyeréséhez 160 szavazatra lett volna szükség. Várható volt a húsz hónapja hivatalban lévő balközép kormány kudarca, miután a Demokratikus Unió Európáért (UDEUR) nevű kis katolikus párt kilépett a kormánykoalícióból, megfosztva azt csekély szenátusi többségétől.

Az UDEUR a hét elején vált ki a kormánykoalícióból és vonta meg támogatását a Prodi-kormánytól. Ennek előzménye, hogy a párt vezetője, Clemente Mastella lemondott a múlt héten igazságügyi miniszteri posztjáról, mert vizsgálat indult ellene és felesége - Campania régió közgyűlésének elnöke - ellen korrupció gyanújával. Prodi ezek után kért bizalmi szavazást kormánya ellen a képviselőházban és a szenátusban. Az előbbiben, ahol a kormánykoalíciónak kényelmes többsége van, szerdán meg is kapta a bizalmat.

A szenátusban azonban az UDEUR kilépése nyomán a kormánykoalíció elvesztette többségét. Prodi lemondása után a köztársasági elnök kinevezhet egy átmeneti kormányt, amely az olasz választási rendszer megreformálását kapná feladatul, vagy pedig előre hozott választásokat írhat ki. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint az előre hozott választásokat a konzervatív Silvio Berlusconi nyerné meg. Az alkotmány értelmében Napolitano elnöknek konzultálnia kell a pártok és a parlament vezetőivel, valamint a volt államfőkkel a politikai zsákutcából kivezető lépésről.

A tárgyalások nehéznek és hosszúnak ígérkeznek, miután nincs konszenzus a főbb politikai erők között a következő lépésről. A jobbközép ellenzék előrehozott választásokat akar. "A szenátusi szavazás megkönnyebbülést hoz valamennyi olasznak, mivel az országnak hatékony kormányra van szüksége" - mondta Silvio Berlusconi volt kormányfő, aki 2006-ban szoros versenyben alulmaradt Prodival szemben a választásokon. "Egyenesen a választások felé haladunk. Ez nagy öröm" - mondta a konzervatív Nemzeti Szövetség vezetője, Gianfranco Fini.

A balközép vezetője, Walter Veltroni, Róma polgármestere szerint el kell kerülni az előrehozott választásokat, amelyek szerinte drámai helyzetbe sodornák az országot. Prodi 2007. február 21-én már benyújtotta lemondását, miután a szenátus nem hagyta jóvá a kormány külpolitikáját, de Napolitano arra kérte, hogy maradjon posztján, és a parlament mindkét háza bizalmat szavazott neki.

Elemzők szerint a Prodi vezette kormány - a II. világháború óta eltelt több mint öt évtized során immár a 61. olasz kabinet - bukása nem mér különösebb csapást az euróövezet harmadik legnagyobb gazdaságára, mivel a miniszterelnököt túlságosan lefoglalta a politikai túlélés ahhoz, hogy véghez vigye a szükséges mély reformokat. Szakértők az olasz választási rendszer átalakítását remélik, hogy ezáltal megszűnjön az Olaszországra jellemző állandó politikai instabilitás.

"Ez nem szükségszerűen rossz hír, minden attól függ, hogy mi lesz Prodi után - mondta Marco Valli, az Unicredit bankcsoport közgazdásza. Hozzátette: - A piacok nem szeretik a bizonytalanságot, de ha Prodit egy erősebb kormány követi, az kedvező lehet."

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.