Hudson folyóra sikeresen leszállt a repülő
Kiderült! Kanadai ludak okozták az Airbus vesztét
Kanadai ludak okozták január közepén a New York mellett, a Hudson folyón kényszerleszállást végrehajtó Airbus vesztét - erősítették meg csütörtökön biztonsági szakértők a repülőgép hajtóműveinek vizsgálata alapján.
2009.02.13 07:30MTIA US Airways légitársaság repülőgépének mindkét hajtóművét megvizsgálták, és az azokban talált madármaradványok alapján bebizonyosodott: az utasszállító kanadai ludakkal ütközött.
Az országos közlekedésbiztonsági tanács közlése szerint a Smithsonian Intézet szakértői 25 állatmaradványt vizsgáltak meg. Azt azonban nem tudták megállapítani, hogy mekkora madárrajjal találkozott a repülő. A közlemény szerint egy kanadai lúd átlagosan 2,7-5,4 kilogramm súlyú. A szerencsétlenül járt Airbus hajtóműveit viszont úgy tervezték, hogy egy legfeljebb 1,8 kilogrammos madárral való ütközést képes kiállni: ebben az esetben még nem fog tüzet, és nem keletkezik olyan súlyos kár, amely leálláshoz vezet. A "hudsoni csodaként" emlegetett január 15-i légi balesetben a gép pilótája biztonságban tette le a folyóra a US Airways 1549-es számú járatát 150 utassal a fedélzetén.
A repülőgép nem sokkal a felszállás után madárrajjal ütközött. A pilóta "kettős madárütközést" jelentett, mindkét hajtómű leállt. A pilóták elmondása szerint 2-3 perccel a gép levegőbe emelkedése után "tökéletes alakzatban repülő" madarak bukkantak fel az Airbus előtt. A szélvédőt szinte ellepték a "nagy, sötétbarna madarak", tompa puffanás hallatszott, majd leálltak a hajtóművek. A pilóta - mivel már nem volt lehetősége, hogy visszatérjen a LaGuardia repülőtérre, vagy eljusson a közelebbi, Teterboro repülőtérre - a Hudson folyó jeges vizén hajtott végre vészleszállást.
A gépen tartózkodó 155 személyt épségben kimenekítették. A madarak a légi közlekedés kezdete óta veszélyt jelentenek a repülőgépekre. Számos légikikötő környékén célirányos módszerekkel (a madárrajok vészjelzését utánzó hangfelvétel lejátszásával, ragadozó madarak - sólymok, héják - "bevetésével") igyekeznek távol tartani a galambokat, seregélyeket, varjakat, fecskéket a fel- és leszálló járművektől. 1975 óta öt nagy sugárhajtású gépet ért komoly baleset madarakkal való ütközés következtében.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06