Európai távlat Szerbiának is

Koszovó függetlensége elkerülhetetlen?

Koszovó függetlenné válása egyre elkerülhetetlenebbnek látszik, bár ennek tartalmát és következményeit még meg kell határozni - mondta a magyar miniszterelnök kedden Strasbourgban, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésén elhangzott beszédében.

2008.01.22 17:14MTI

Koszovó függetlenné válása egyre elkerülhetetlenebbnek látszik, bár ennek tartalmát és következményeit még meg kell határozni - mondta a magyar miniszterelnök kedden Strasbourgban, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésén elhangzott beszédében. Gyurcsány Ferenc szerint Koszovó jelenlegi helyzete fenntarthatatlan, és Európának összehangolt, építő szellemű vezető szerepet kell vállalnia a rendezésben. Kiemelte az Ahtisaari-tervben foglalt elvek fontosságát, a folyamat jogállami keretek közt tartását, valamint azt, hogy a nemzetközi közösségnek szoros figyelemmel kell követnie a folyamatot.

Egyúttal - hangsúlyozta Gyurcsány - Szerbia számára is európai távlatot kell adni, nem szabad hagyni, hogy az ország elszigetelődjön. Segíteni kell Belgrádot a demokrácia megerősítésében, és útitervet kell felvázolni Szerbia számára az uniós tagjelölti státus elnyeréséhez. Újságíróknak később azt mondta a miniszterelnök, hogy a koszovói, nyugat-balkáni kérdésben Magyarországnak olyan körültekintéssel kell eljárnia, hogy ő maga nem csupán a formai értelemben elégséges kormányzati felhatalmazásra kíván támaszkodni, hanem ki akarja majd kérni a parlamenti pártok, valamint a köztársasági elnök véleményét is. Ez ügyben magyar nemzeti álláspontra van szükség - hangsúlyozta.

A strasbourgi fórumon elhangzott miniszterelnöki beszédben nagy hangsúlyt kapott a kisebbségek jogainak fontossága, az, hogy az egyének és csoportok saját maguk határozhassák meg azonosságukat. Mint leszögezte, minden államnak kötelessége őrködni ennek a jognak az érvényesülésén. Szólt arról, hogy a rendszerváltás után kijózanító tapasztalatokkal szembesültek a volt kommunista országok társadalmai: kiderült, hogy a demokratikus keretek megteremtése nem járt együtt automatikusan sem a gazdasági felvirágzással és a versenyképesség növekedésével, sem a társadalmi igazságosság kiteljesedésével, márpedig szerinte mindezeknek "kéz a kézben" együtt kell járniuk, ezek együtt képezik az európai értékeket és életformát.

Részben az ezzel kapcsolatos csalódás okozta - tette hozzá -, hogy megerősödött a társadalmi türelmetlenség, a populizmus, sőt olykor a rasszizmus és az antiszemitizmus is. "Mi, politikusok is követtünk el hibákat" - mondta a kormányfő, kitérve arra, hogy a közgondolkodás megváltoztatásának, a nagy elosztó rendszerek átalakításának gondjait nem merték megosztani a közvéleménnyel.

Ezzel kapcsolatban kérdést is kapott hallgatóságától: a svájci Andreas Gross képviselő azt vetette fel, hogy Gyurcsány nem mondott igazat a lakosságnak, márpedig az igazmondás is a demokrácia elengedhetetlen követelménye. A miniszterelnök elismerte, hogy nagyon sokat haboztak, és "több bátorság előnyösebb lett volna", mert az embereknek meg kell mondani, mennyire megváltozott a világ, mennyire nem tarthatóak fenn a korábbi megszokott struktúrák.

Beszédében Gyurcsány kitért arra, hogy a köznapi emberek számára eddig az EU-tagság közvetlenül nem járt sok kézzelfogható élménnyel, ezért is volt kiemelkedően fontos a schengeni övezet kibővítése, amikor mindenki megérezhette, hogy Európához tartozunk.

A demokrácia és az emberi jogok európai tiszteletben tartása érdekében vannak még feladatok, a munka nincs elvégezve, és az Európa Tanácsra nagy szerep hárul a továbbiakban is - mondta Gyurcsány, miután megbeszélést folytatott Lluís Maria de Puig spanyol szocialista politikussal, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének hétfőn megválasztott elnökével.

E találkozó után újságírói kérdésre válaszolva Gyurcsány elmondta, hogy a magyar-szlovák kormányfői találkozó előkészítésével megbízott helyettesek e hónap végén folytatnak egymással megbeszélést, és értékelik az eddig elért haladást. Úgy vélekedett, hogy e megbeszélésen közelebb lehet kerülni a kormányfői találkozóhoz, de - tette hozzá - azt szeretné, ha nem lenne nagy ügy abból, hogy mikor találkozik egymással két szomszédos EU-ország miniszterelnöke.

Gyurcsány Ferenc virágot helyezett el az Európa Tanács strasbourgi székházában lévő ,56-os zászlónál. Mielőtt továbbutazott volna Davosba, a magyar kormányfő Terry Daviesszel, az Európa Tanács főtitkárával is külön megbeszélést folytatott."A jó három éve európai uniós tag Magyarország számára továbbra is elsőrendűen fontos, hogy az Európa Tanács és a Parlamenti Közgyűlés betöltse pótolhatatlan szerepét a közös európai értékek képviseletében" - mondta e találkozó után újságíróknak Gyurcsány Ferenc.

Mint hozzátette, Magyarországot modern demokráciaként üdvözölték Strasbourgban - olyan országként, amely képes és kész szerepet vállalni abban, hogy Európában a szabadság, a demokrácia, a prosperitás megfelelő legyen.

Gyurcsány kifejtette, hogy a rendszerváltással "nem ért véget a történelem". A demokratikus eljárások, intézmények létrehozása - mondta - nem a folyamat vége, hanem az eleje. A folyamat szerinte abban teljesedik majd ki, hogy "hogyan gondolkodunk, hogyan viselkedünk, milyen viszonyt alakítunk ki egymáshoz". Abban, hogy a demokratikus gondolkodás általános legyen, a magyar kormányfő szerint "kulcsszerepe van az Európa Tanácsnak".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.