Tartós tűzszünet és az övezet újjáépítése a cél
Gázai kulcspozíciókból vonultak ki az izraeli erők - Mini-csúcsértekezlet volt Egyiptomban
Gáza városán belüli és akörüli kulcspozíciókból vonultak ki vasárnap az izraeli erők, a Gázai övezet és Izrael határtérségébe húzódva vissza a tűzszünet életbe lépése nyomán - Az egyiptomi Sarm-es-Sejkben délután nemzetközi mini-csúcsértekezletet tartottak a gázai tartós tűzszünet és az övezet újjáépítésének ösztönzése céljából.
2009.01.18 19:30MTI - Fotó: Sky NewsGáza városán belüli és akörüli kulcspozíciókból vonultak ki vasárnap az izraeli erők, a Gázai övezet és Izrael határtérségébe húzódva vissza a tűzszünet életbe lépése nyomán - közölték szemtanúk, majd a hadsereg bejelentette, hogy fokozatos visszavonulás kezdődött.
A szemtanúk a Gázától délre fekvő Necarím volt zsidó telepről láttak távozni harckocsikat, miáltal újra megnyílt a január 3-án lezárt út az övezet északi és déli része között.
Ugyancsak elhagyták az izraeli katonák a Gázától északra fekvő Atatra körzetét is. Szemtanúk szerint a harckocsik az övezet északi és keleti határán, még palesztin területen foglaltak el új állásokat.
Az izraeli hadsereg nem közölte, hány katonáját vonja ki a Gázai övezetből. A Tízes Csatorna izraeli tévéállomás a határ felé tartó harckocsikat és mosolygó katonákat mutatott.
Fotósok a győzelem V betűjét felmutató katonák csoportjait látták. Izrael tábori klinikát nyitott vasárnap a gázai övezeti határ mentén az ostromlott övezet betegeinek és sebesültjeinek kezelésére.
Jichák Hercog népjóléti és szociálisügyi miniszter közölte, hogy a klinika - amelyben laboratórium és röntgengép is van - "a lehető legtöbb rászorulót fogja kezelni Gáza lakóinak jóléte érdekében".
Palesztin orvosok szerint mintegy 1200 gázai vesztette életét és több mint 5000 sebesült meg az izraeli haderők és az iszlamista Hamász fegyveresei közötti harcokban. Emberjogi szervezetek amiatt bírálják Izraelt, hogy nem tett eleget a gázai polgári lakosság védelméért.
Csúcstalálkozó Sarm-es-Sejkben a gázai tartós tűzszünetért
Az egyiptomi Sarm-es-Sejkben vasárnap délután nemzetközi mini-csúcsértekezletet tartottak a gázai tartós tűzszünet és az övezet újjáépítésének ösztönzése céljából.
A Vörös-tenger partján fekvő üdülőhelyen megrendezett találkozó két társelnöke Hoszni Mubarak egyiptomi és Nicolas Sarkozy francia elnök volt.
Németország, Spanyolország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Csehország, Törökország és Jordánia állam- illetve kormányfői vettek rajta részt, jelen volt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is, a palesztinokat Mahmúd Abbász elnök képviselte.
Nabíl Amr, a Palesztin Hatóság kairói nagykövete még a megnyitó előtt egy újságírói kérdésre kijelentette: Mahmúd Abbász ragaszkodik nemzetközi erő telepítéséhez a Gázai övezetbe az ottani palesztin lakosság védelmére, "bármi is erre az ellenzék (az övezetet uraló Hamász) válasza".
Mubarak elnök az értekezleten további nemzetközi támogatást kért az egyiptomi tervezethez a gázai övezeti erőszak tartós megszűnése érdekében, "hogy megszilárduljon a tűzszünet, s egy következő szakaszban megvalósuljon az izraeli csapatok kivonása Gázából, visszatérés a fegyverszünethez, az átkelőhelyek megnyitása és a blokád feloldása".
Hozzátette, hogy Egyiptom - egy még nem rögzített időpontban - otthont ad egy másik nemzetközi találkozónak is, amelyen "a Gáza újjáépítéséhez szükséges erőforrások összegyűjtéséről" lesz szó.
A csúcson részt vevő és egymás után felszólaló vezetők támogatásukról biztosították az egyiptomi tervet.
Gordon Brown brit miniszterelnök arra szorgalmazta, hogy a törékeny tűzszünetet azonnal kövesse az izraeli csapatok távozása, a palesztin fegyvercsempészet leállítása és a palesztin területről Izrael ellen indított rakétatámadások beszüntetése.
Közölte, hogy országa megháromszorozza Gázának nyújtott humanitárius segítségét, további 20 millió fontot ígérve a lerombolt otthonok újjáépítésére és a sebesültek számára.
Három arab vezető, a házigazda Mubarak, valamint II. Abdalláh jordániai király és Amr Músza, az Arab Liga főtitkára azt a reményét hangoztatta, hogy még idén véget ér az egész izraeli-arab konfliktus.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár hangsúlyozta, hogy a tűzszünet akkor lehet tartós, ha a Hamász felhagy a rakétatámadásokkal, Izrael pedig önmérsékletet tanúsít.
Sarkozy a megbeszélések után Mubarakkal és több európai államfővel tartott sajtóértekezletén azt hangoztatta, hogy Izraelnek távoznia kell Gázából, ha a Hamász abbahagyja a rakétatámadásokat.
"Mi (európai vezetők) most elmegyünk Izraelbe, és megmondjuk, hogy Izrael mellett állunk a biztonsághoz való jogának garantálásában, de most arra van szükség, hogy Izrael világosan jelezze: ha a rakéták leállnak, az izraeli hadseregnek távoznia kell Gázából - mondta. - Nincs más megoldás a béke érdekében."
Ehud Olmert izraeli kormányfő vasárnap estére vacsorára hívta meg Jeruzsálembe a sarm-es-sejki csúcson részt vevő hat európai állam vezetőit.